REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się zarejestrować w urzędzie pracy dla bezrobotnych?

Justyna Hek
pracownik, praca, biuro / Fot. Fotolia
pracownik, praca, biuro / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli straciliśmy pracę, a zależy nam na jak najszybszym znalezieniu nowej, dobrym pomysłem jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. W urzędach pracy możemy znaleźć interesujące nas zatrudnienie, oferowane przez lokalne przedsiębiorstwo. W jaki sposób zarejestrować się w urzędzie pracy?

REKLAMA

Aby uzyskać status bezrobotnego, należy zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Jeśli ubiegamy się o zasiłek, możemy zarejestrować się tylko w jednym urzędzie pracy. W przypadku kiedy zależy nam wyłącznie na znalezieniu szybkiego zatrudnienia, mamy prawo zarejestrować się w kilku powiatowych urzędach pracy jednocześnie. Rejestracji dokonuje się poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w miejscu do tego wyznaczonym. Od tego momentu osobę uznaje się za bezrobotną lub poszukującą pracy.

Rejestracja w urzędzie pracy – na co zwrócić uwagę

Odpowiednie druki, które ubiegający się o status bezrobotnego lub poszukującego pracy musi wypełnić, możemy pobrać w powiatowym urzędzie pracy. Wszystkie potrzebne dokumenty poświadczamy swoim podpisem ze świadomością prawdziwości zawartych w nich danych. Podanie nieprawdziwych informacji może skutkować konsekwencjami prawnymi, jakie grożą za składanie fałszywych zeznań. Podczas rejestracji w urzędzie pracy będą nam potrzebne informacje o dotychczasowym zatrudnieniu, wraz z datami podjęcia i zakończenia pracy.


 Dokumenty niezbędne do rejestracji w urzędzie pracy

Do rejestracji w urzędzie pracy potrzebny nam będzie dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), świadectwa szkolne i dyplomy oraz świadectwa dotychczasowej pracy. Należy również pamiętać o legitymacji ubezpieczeniowej. Jeśli posiadamy oświadczenie o stopniu niepełnosprawności, decyzję o przyznaniu renty, wyrok o rozwodzie lub dokumenty potwierdzające zatrudnienie za granicą, powinniśmy je także okazać w trakcie rejestracji. Jeżeli osoba starająca się o status bezrobotnego prowadziła wcześniej własną działalność gospodarczą, musi posiadać decyzję o wykreśleniu z działalności i zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o prawidłowym opłaceniu składek. Jeśli osoba ubiegająca się o status bezrobotnego dotychczas pracowała na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, to powinna posiadać zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę składkową, a także zaświadczenie o zatrudnieniu z wykazem określającym podstawę wymiaru składek na fundusz pracy i ubezpieczenie społeczne.

Zobacz także: Jak podreperować poświąteczny budżet?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA