REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie na życie – wszystko co trzeba wiedzieć

Iwona Szadkowska
telewizor, abonament rtv, tv. Fot. Fotolia
telewizor, abonament rtv, tv. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie to wsparcie finansowe dla najbliższych, gdy nas już zabraknie. Co powinna zawierać polisa na życie i jakie są obowiązki ubezpieczyciela?

REKLAMA

Strony ubezpieczenia

Stronami umowy ubezpieczenia na życie, które reguluje kodeks cywilny, jest ubezpieczyciel i ubezpieczający. Pierwszym jest krajowym lub zagraniczny zakład ubezpieczeń, który spełnia wszystkie wymogi ustawy. Drugim jest osoba, która zawiera z zakładem ubezpieczeniowym umowę i zobowiązuje się do płacenia składek. Umowa może dotyczyć samego ubezpieczającego, ale również osoby, którą chcemy objąć ochroną. Składki jednak zawsze reguluje ubezpieczający.

W polisie na życie może wystąpić również uposażony. Jest to osoba, która w przypadku śmierci ubezpieczonego otrzymuje wszystkie świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

Co powinny określać warunki ubezpieczenia?

Wszystkie warunki ubezpieczenia na życie określają zazwyczaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i należy się z nimi dokładnie zapoznać. Powinny określać:

  • Rodzaj i przedmiot ubezpieczenia.
  • Prawa oraz obowiązki każdej ze stron.
  • Warunki zmiany sumy ubezpieczenia/sumy gwarancyjnej (o ile są przewidziane).
  • Czas obowiązującego ubezpieczenia.
  • Sumę odszkodowania.
  • Formę wpłacania składek.
  • Warunki umowy przy ubezpieczeniu na czas nieokreślony.
  • Warunki wypowiedzenia umowy.

Obowiązki ubezpieczyciela

Według ustawy o działalności ubezpieczeniowej art. 13 ust. 1 i 4, ubezpieczyciel ma obowiązek zdefiniowania świadczeń przewidzianych w umowie, określić wysokość składek za poszczególne świadczenia podstawowe i dodatkowe, sposób wyliczenia wysokości świadczeń, a także opisać wszystkie czynniki i metody kalkulacji, które mogą mieć wpływ na zmianę wysokości świadczeń. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest także wskazanie przepisów regulujących opodatkowane świadczenia ubezpieczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wchodzi w skład ubezpieczenia na życie?

Podstawowe ubezpieczenie na życie może obejmować: ubezpieczenie na życie i dożycie, ubezpieczenie posagowe oraz ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. W przypadku ubezpieczenia na życie i dożycie świadczenia zostają wypłacone w przypadku śmierci lub dożycia określonego wieku. Możemy również skorzystać z ubezpieczenia mieszanego, w którym oba te przypadki są chronione w ramach jednego ubezpieczenia. W ubezpieczeniu posagowym uprawionym do świadczeń jest dziecko. Dzięki temu możemy zapewnić podopiecznemu środki do życia, gdy osiągnie ono określony wiek. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie z funduszem kapitałowym to składka jest w tym przypadku dzielona na dwie części – jedna pełni rolę ochronną, a druga jest inwestowana.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ

Zobacz także: Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA