REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie na życie – wszystko co trzeba wiedzieć

Iwona Szadkowska
telewizor, abonament rtv, tv. Fot. Fotolia
telewizor, abonament rtv, tv. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie to wsparcie finansowe dla najbliższych, gdy nas już zabraknie. Co powinna zawierać polisa na życie i jakie są obowiązki ubezpieczyciela?

REKLAMA

Strony ubezpieczenia

Stronami umowy ubezpieczenia na życie, które reguluje kodeks cywilny, jest ubezpieczyciel i ubezpieczający. Pierwszym jest krajowym lub zagraniczny zakład ubezpieczeń, który spełnia wszystkie wymogi ustawy. Drugim jest osoba, która zawiera z zakładem ubezpieczeniowym umowę i zobowiązuje się do płacenia składek. Umowa może dotyczyć samego ubezpieczającego, ale również osoby, którą chcemy objąć ochroną. Składki jednak zawsze reguluje ubezpieczający.

W polisie na życie może wystąpić również uposażony. Jest to osoba, która w przypadku śmierci ubezpieczonego otrzymuje wszystkie świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

Co powinny określać warunki ubezpieczenia?

Wszystkie warunki ubezpieczenia na życie określają zazwyczaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i należy się z nimi dokładnie zapoznać. Powinny określać:

 • Rodzaj i przedmiot ubezpieczenia.
 • Prawa oraz obowiązki każdej ze stron.
 • Warunki zmiany sumy ubezpieczenia/sumy gwarancyjnej (o ile są przewidziane).
 • Czas obowiązującego ubezpieczenia.
 • Sumę odszkodowania.
 • Formę wpłacania składek.
 • Warunki umowy przy ubezpieczeniu na czas nieokreślony.
 • Warunki wypowiedzenia umowy.

Obowiązki ubezpieczyciela

Według ustawy o działalności ubezpieczeniowej art. 13 ust. 1 i 4, ubezpieczyciel ma obowiązek zdefiniowania świadczeń przewidzianych w umowie, określić wysokość składek za poszczególne świadczenia podstawowe i dodatkowe, sposób wyliczenia wysokości świadczeń, a także opisać wszystkie czynniki i metody kalkulacji, które mogą mieć wpływ na zmianę wysokości świadczeń. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest także wskazanie przepisów regulujących opodatkowane świadczenia ubezpieczyciela.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia na życie?

Podstawowe ubezpieczenie na życie może obejmować: ubezpieczenie na życie i dożycie, ubezpieczenie posagowe oraz ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. W przypadku ubezpieczenia na życie i dożycie świadczenia zostają wypłacone w przypadku śmierci lub dożycia określonego wieku. Możemy również skorzystać z ubezpieczenia mieszanego, w którym oba te przypadki są chronione w ramach jednego ubezpieczenia. W ubezpieczeniu posagowym uprawionym do świadczeń jest dziecko. Dzięki temu możemy zapewnić podopiecznemu środki do życia, gdy osiągnie ono określony wiek. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie z funduszem kapitałowym to składka jest w tym przypadku dzielona na dwie części – jedna pełni rolę ochronną, a druga jest inwestowana.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ

Zobacz także: Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  REKLAMA

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Kiedy przycinać hortensje? Jak ciąć hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  REKLAMA