REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie na życie – wszystko co trzeba wiedzieć

Iwona Szadkowska
telewizor, abonament rtv, tv. Fot. Fotolia
telewizor, abonament rtv, tv. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie na życie to wsparcie finansowe dla najbliższych, gdy nas już zabraknie. Co powinna zawierać polisa na życie i jakie są obowiązki ubezpieczyciela?

REKLAMA

Strony ubezpieczenia

Stronami umowy ubezpieczenia na życie, które reguluje kodeks cywilny, jest ubezpieczyciel i ubezpieczający. Pierwszym jest krajowym lub zagraniczny zakład ubezpieczeń, który spełnia wszystkie wymogi ustawy. Drugim jest osoba, która zawiera z zakładem ubezpieczeniowym umowę i zobowiązuje się do płacenia składek. Umowa może dotyczyć samego ubezpieczającego, ale również osoby, którą chcemy objąć ochroną. Składki jednak zawsze reguluje ubezpieczający.

W polisie na życie może wystąpić również uposażony. Jest to osoba, która w przypadku śmierci ubezpieczonego otrzymuje wszystkie świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

Co powinny określać warunki ubezpieczenia?

Wszystkie warunki ubezpieczenia na życie określają zazwyczaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i należy się z nimi dokładnie zapoznać. Powinny określać:

 • Rodzaj i przedmiot ubezpieczenia.
 • Prawa oraz obowiązki każdej ze stron.
 • Warunki zmiany sumy ubezpieczenia/sumy gwarancyjnej (o ile są przewidziane).
 • Czas obowiązującego ubezpieczenia.
 • Sumę odszkodowania.
 • Formę wpłacania składek.
 • Warunki umowy przy ubezpieczeniu na czas nieokreślony.
 • Warunki wypowiedzenia umowy.

Obowiązki ubezpieczyciela

Według ustawy o działalności ubezpieczeniowej art. 13 ust. 1 i 4, ubezpieczyciel ma obowiązek zdefiniowania świadczeń przewidzianych w umowie, określić wysokość składek za poszczególne świadczenia podstawowe i dodatkowe, sposób wyliczenia wysokości świadczeń, a także opisać wszystkie czynniki i metody kalkulacji, które mogą mieć wpływ na zmianę wysokości świadczeń. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest także wskazanie przepisów regulujących opodatkowane świadczenia ubezpieczyciela.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia na życie?

Podstawowe ubezpieczenie na życie może obejmować: ubezpieczenie na życie i dożycie, ubezpieczenie posagowe oraz ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. W przypadku ubezpieczenia na życie i dożycie świadczenia zostają wypłacone w przypadku śmierci lub dożycia określonego wieku. Możemy również skorzystać z ubezpieczenia mieszanego, w którym oba te przypadki są chronione w ramach jednego ubezpieczenia. W ubezpieczeniu posagowym uprawionym do świadczeń jest dziecko. Dzięki temu możemy zapewnić podopiecznemu środki do życia, gdy osiągnie ono określony wiek. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie z funduszem kapitałowym to składka jest w tym przypadku dzielona na dwie części – jedna pełni rolę ochronną, a druga jest inwestowana.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ

Zobacz także: Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  REKLAMA

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  REKLAMA