Ubezpieczenie na życie – wszystko co trzeba wiedzieć
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Strony ubezpieczenia
Stronami umowy ubezpieczenia na życie, które reguluje kodeks cywilny, jest ubezpieczyciel i ubezpieczający. Pierwszym jest krajowym lub zagraniczny zakład ubezpieczeń, który spełnia wszystkie wymogi ustawy. Drugim jest osoba, która zawiera z zakładem ubezpieczeniowym umowę i zobowiązuje się do płacenia składek. Umowa może dotyczyć samego ubezpieczającego, ale również osoby, którą chcemy objąć ochroną. Składki jednak zawsze reguluje ubezpieczający.
W polisie na życie może wystąpić również uposażony. Jest to osoba, która w przypadku śmierci ubezpieczonego otrzymuje wszystkie świadczenia z tytułu ubezpieczenia.
Co powinny określać warunki ubezpieczenia?
Wszystkie warunki ubezpieczenia na życie określają zazwyczaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i należy się z nimi dokładnie zapoznać. Powinny określać:
- Rodzaj i przedmiot ubezpieczenia.
- Prawa oraz obowiązki każdej ze stron.
- Warunki zmiany sumy ubezpieczenia/sumy gwarancyjnej (o ile są przewidziane).
- Czas obowiązującego ubezpieczenia.
- Sumę odszkodowania.
- Formę wpłacania składek.
- Warunki umowy przy ubezpieczeniu na czas nieokreślony.
- Warunki wypowiedzenia umowy.
Obowiązki ubezpieczyciela
Według ustawy o działalności ubezpieczeniowej art. 13 ust. 1 i 4, ubezpieczyciel ma obowiązek zdefiniowania świadczeń przewidzianych w umowie, określić wysokość składek za poszczególne świadczenia podstawowe i dodatkowe, sposób wyliczenia wysokości świadczeń, a także opisać wszystkie czynniki i metody kalkulacji, które mogą mieć wpływ na zmianę wysokości świadczeń. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest także wskazanie przepisów regulujących opodatkowane świadczenia ubezpieczyciela.
Co wchodzi w skład ubezpieczenia na życie?
Podstawowe ubezpieczenie na życie może obejmować: ubezpieczenie na życie i dożycie, ubezpieczenie posagowe oraz ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. W przypadku ubezpieczenia na życie i dożycie świadczenia zostają wypłacone w przypadku śmierci lub dożycia określonego wieku. Możemy również skorzystać z ubezpieczenia mieszanego, w którym oba te przypadki są chronione w ramach jednego ubezpieczenia. W ubezpieczeniu posagowym uprawionym do świadczeń jest dziecko. Dzięki temu możemy zapewnić podopiecznemu środki do życia, gdy osiągnie ono określony wiek. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie z funduszem kapitałowym to składka jest w tym przypadku dzielona na dwie części – jedna pełni rolę ochronną, a druga jest inwestowana.
Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ
Zobacz także: Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego
Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA