REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia
salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania? Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie? Czy ubezpieczając mieszkanie, można wynegocjować zniżkę? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Najkrócej odpowiadając - musimy wiedzieć, czego potrzebujemy i co oferuje nam dany ubezpieczyciel. Zanim więc kupimy polisę, zadajmy sobie i TU kilka pytań

Jaki zakres ochrony?

REKLAMA

Standardowe ubezpieczenie mieszkania może obejmować ochronę murów, elementów stałych oraz ruchomości. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym oraz domowe Assistance. W większości towarzystw można wybierać, jaki konkretnie zakres nas interesuje. Zastanówmy się zatem, czego potrzebujemy. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym zaoszczędzić przy zakupie polisy.

Sprawdźmy ryzyka objęte ochroną ubezpieczeniową. Chodzi tutaj o katalog zdarzeń, które mogą przytrafić się w naszym domu czy mieszkaniu. Najczęściej zakres ochrony obejmuje 4 grupy takich zdarzeń: pożar i inne zdarzenia losowe (w większości spowodowane przez żywioły); kradzież w wyniku włamania i rabunek; dewastację oraz szkody, które poniosły osoby trzecie w wyniku działań ubezpieczonego, w tym jego dzieci (OC w życiu prywatnym).

Zobacz także: Bezpieczne wakacje: ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka suma ubezpieczenia?

Czyli maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Składają się na nią sumy ubezpieczeń poszczególnych elementów naszej nieruchomości, a więc:

  • nieruchomości jako takiej (rozumianej najczęściej jako mury naszego mieszkania, domu, piwnicy, garażu i innych),
  • elementów stałych (np. tynków, glazury, parkietu),
  • mienia ruchomego (np. mebli, dywanów, sprzętu RTV i AGD).

Sumę ubezpieczenia zawsze określamy sami, przed zakupem polisy. Powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć, ile jest wart nasz majątek i nieruchomość jako taka. Sumę ubezpieczenia elementów stałych i mienia ruchomego można wskazać samodzielnie bądź wybrać z dostępnych w danym towarzystwie wariantów.

Jeżeli odnawiamy polisę – sprawdźmy, jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność, że suma ubezpieczenia jest wystarczająca.

Jaka jest franszyza integralna?

Co do zasady jest tak, że firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Jest ono podane kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną bądź udziałem własnym. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż kupowane oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupioną np. polisę komunikacyjną, oferuje zniżki w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości mieszkalnej. Towarzystwa premiują też upustem opłacenie polisy kartą kredytową czy wybór jednorazowej płatności. Dodatkowo, w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem, możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jak zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie?

Polisa nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zasad ostrożności przy zabezpieczeniu mieszkania czy domu. Pamiętajmy, by okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe były zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, może okazać się, że konieczne będą zabezpieczenia w postaci krat, okiennic, żaluzji antywłamaniowych, czy alarmu. Jeżeli nie spełnimy tych warunków – ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.  

Od kiedy działa polisa?

Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie ubezpieczenia jako początek okresu ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych, może być stosowana tzw. karencja, która polega na tym, że ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się po upływie kilku (do kilkunastu) dni od zakupu polisy.

Zobacz także:  OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA