REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia
salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania? Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie? Czy ubezpieczając mieszkanie, można wynegocjować zniżkę? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Najkrócej odpowiadając - musimy wiedzieć, czego potrzebujemy i co oferuje nam dany ubezpieczyciel. Zanim więc kupimy polisę, zadajmy sobie i TU kilka pytań

Jaki zakres ochrony?

REKLAMA

Standardowe ubezpieczenie mieszkania może obejmować ochronę murów, elementów stałych oraz ruchomości. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym oraz domowe Assistance. W większości towarzystw można wybierać, jaki konkretnie zakres nas interesuje. Zastanówmy się zatem, czego potrzebujemy. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym zaoszczędzić przy zakupie polisy.

Sprawdźmy ryzyka objęte ochroną ubezpieczeniową. Chodzi tutaj o katalog zdarzeń, które mogą przytrafić się w naszym domu czy mieszkaniu. Najczęściej zakres ochrony obejmuje 4 grupy takich zdarzeń: pożar i inne zdarzenia losowe (w większości spowodowane przez żywioły); kradzież w wyniku włamania i rabunek; dewastację oraz szkody, które poniosły osoby trzecie w wyniku działań ubezpieczonego, w tym jego dzieci (OC w życiu prywatnym).

Zobacz także: Bezpieczne wakacje: ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka suma ubezpieczenia?

Czyli maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Składają się na nią sumy ubezpieczeń poszczególnych elementów naszej nieruchomości, a więc:

  • nieruchomości jako takiej (rozumianej najczęściej jako mury naszego mieszkania, domu, piwnicy, garażu i innych),
  • elementów stałych (np. tynków, glazury, parkietu),
  • mienia ruchomego (np. mebli, dywanów, sprzętu RTV i AGD).

Sumę ubezpieczenia zawsze określamy sami, przed zakupem polisy. Powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć, ile jest wart nasz majątek i nieruchomość jako taka. Sumę ubezpieczenia elementów stałych i mienia ruchomego można wskazać samodzielnie bądź wybrać z dostępnych w danym towarzystwie wariantów.

Jeżeli odnawiamy polisę – sprawdźmy, jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność, że suma ubezpieczenia jest wystarczająca.

Jaka jest franszyza integralna?

Co do zasady jest tak, że firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Jest ono podane kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną bądź udziałem własnym. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż kupowane oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupioną np. polisę komunikacyjną, oferuje zniżki w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości mieszkalnej. Towarzystwa premiują też upustem opłacenie polisy kartą kredytową czy wybór jednorazowej płatności. Dodatkowo, w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem, możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jak zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie?

Polisa nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zasad ostrożności przy zabezpieczeniu mieszkania czy domu. Pamiętajmy, by okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe były zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, może okazać się, że konieczne będą zabezpieczenia w postaci krat, okiennic, żaluzji antywłamaniowych, czy alarmu. Jeżeli nie spełnimy tych warunków – ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.  

Od kiedy działa polisa?

Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie ubezpieczenia jako początek okresu ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych, może być stosowana tzw. karencja, która polega na tym, że ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się po upływie kilku (do kilkunastu) dni od zakupu polisy.

Zobacz także:  OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA