REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowanie się na kredyt hipoteczny i jego późniejsza spłata, to nie lada wyzwanie. Decyzja o kredycie musi być przemyślana, a zobowiązanie nie może przekraczać możliwości finansowych kredytobiorcy.

REKLAMA

Co jednak w przypadku, gdy sytuacja finansowa kredytobiorcy zmieniła się na tyle, że stać go na nadpłatę lub nawet wcześniejszą spłatę zobowiązania? Czy warto się na nią zdecydować? Jaki jest stosunek banków do takich decyzji klientów?

Na wstępie warto mieć świadomość, że każdy kredyt można spłacić wcześniej. Bank nie może klientowi tego zabronić bez względu na to, czy mamy do czynienia ze spłatą częściową czy też całkowitą. Bank może jednak wymagać, aby powiadomić go o wcześniejszej spłacie.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

REKLAMA

Banki pobierają opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu, gdy jest dokonywana w ciągu pierwszych trzech lub pięciu lat. Może się jednak zdarzyć tak, że nadpłata wniesiona przez klienta nie będzie się wiązała z poniesieniem przez niego dodatkowych kosztów. Taka sytuacja może mieć miejsce, ale tylko w przypadku, gdy nadpłacana kwota nie przekroczy kilkudziesięciu procent całej wartości kredytu.

Oznacza to, że jeżeli klient ma do spłacenia 200 tys. zł, a bank umożliwi mu za darmo spłatę zobowiązania tylko do 10 proc, to kredytobiorca może nadpłacić 20 tys. zł. Gdyby chciał wpałacić więcej, musi się liczyć z tym, że bank pobierze od niego prowizję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre instytucje wprowadziły te okresy ograniczające możliwość wcześniejszej spłaty do 1/3 okresu kredytowania. Klient nie może zatem nadpłacić kwoty kredytu wcześniej, jak po upływie 1/3 okresu kredytowania.

Zobacz także:  Co zrobić i czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu? Poradnik

Zobacz także: Kredyt walutowy: jak obniżyć ratę kredytu?

Zobacz także: Jak można zyskać na spłacie kredytu hipotecznego?


Ile trzeba zapłacić za wcześniejszą spłatę?

Jeżeli już zdarzy się tak, że klient będzie musiał zapłacić prowizję za wcześniejszą spłatę, to musi się liczyć z tym, że bank może zażądać od niego od 1 nawet do 3 procent kwoty nadpłacanej. Dla przykładowych 200 tys. zł może to być zatem kwota w wysokości dwóch, albo nawet sześciu tys. zł.

Konsekwencje szybszej spłaty

Nadpłacenie kredytu ma dwie zalety. Po pierwsze skraca okres kredytowania, a po drugie zmniejsza całkowitą kwotę kredytu, która pozostała do spłaty. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym i sprawdzić w umowie czy wcześniejsza spłata się opłaca. Może się bowiem zdarzyć tak, że naliczone odsetki będą niewiele niższe niż wpłacana kwota. A taka sytuacja nie jest mile widziana i ekonomicznie zupełnie nieopłacalna.

Mateusz Kozłowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

REKLAMA