Ubezpieczenia narciarskie. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Polacy wyjeżdżający na narty do krajów Unii Europejskiej mogą się leczyć w ramach ubezpieczenia europejskiego. Konieczne jest jednak wyrobienie w oddziale NFZ tzw. karty EKUZ.
Karta EKUZ jest dowodem tego, że jesteśmy ubezpieczeni w jednym z krajów UE. Karta ta uprości nam formę płatności i procedury związane ze zwrotem kosztów poniesionych w związku z leczeniem.
Niestety może się okazać, że ubezpieczenie europejskie nie będzie wystarczające. Pozwala ono bowiem na leczenie tylko na miejscu i tylko na zasadach obowiązujących w danym kraju. Warto więc wykupić dodatkową polisę dostosowaną do naszych potrzeb.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy narciarskiej?
REKLAMA
Decydując się na zakup polisy trzeba zwrócić uwagę na jej zakres. Dobre ubezpieczenie powinno obejmować koszty leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, transportu, akcji ratowniczej, OC (pokryje szkody innego narciarza poszkodowanego w spowodowanym przez Ciebie wypadku) oraz koszty koniecznie do pokrycia strat spowodowanych zniszczeniem lub kradzieżą sprzętu. Wyjeżdżając na narty do Polski można pominąć koszty leczenia.
Kolejnym ważnym elementem jest gwarantowana kwota ubezpieczenia. Jeżeli jesteś ubezpieczony przez biuro podróży, które organizuje twój wyjazd, to warto przyjrzeć się, co obejmuje takie ubezpieczenie. Może się bowiem okazać, że gwarantowana suma jest zbyt niska by pokryć np. akcję ratowniczą lub dłuższy pobyt w szpitalu. Jeśli kwota gwarantowana nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów, różnicę trzeba zwrócić z własnych pieniędzy.
Warunki ubezpieczenia narciarskiego to następny punkt na naszej liście. Ubezpieczyciel określa sytuacje, w których wypłaci ci gwarantowaną sumę ubezpieczenia. Może być tak, że polisa nie obejmuje wypadków powstałych poza stokiem. Poza tym, polisy nie obejmują zdarzeń, które powstaną w wyniku złamania przepisów – jazdy zamkniętymi trasami narciarskimi lub jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Należy również pamiętać, że polisy zwykle nie pokrywają kosztów uszkodzenia lub kradzieży sprzętu narciarskiego, jeśli np. zostawiliśmy go w niestrzeżonym miejscu.
REKLAMA
Przy wyborze polisy bardzo ważne są także zasady wypłacania ubezpieczenia. Wypłata środków powinna być przekazywana automatycznie, bez konieczności pokrywania leczenia lub wyrządzonych szkód, a następnie ubiegania się o zwrot pieniędzy u ubezpieczyciela.
Na koniec sprawdź, jak działa centrum alarmowe zakładu ubezpieczeń, z którym zawieramy umowę. Sprawne udzielanie pomocy i szybki kontakt to podstawa, gdy zdarzy się wypadek. Wygodną opcją jest tzw. assistance. Dzięki niemu nie będziesz musiał sam martwić się o najlepszy sposób leczenia – to pracownik infolinii skieruje Cię do najbliższej przychodni lub szpitala lub umówi na wizytę.
Zobacz także: Ubezpieczenie na życie
Zobacz także: Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?
Zobacz także: Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA