REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Justyna Hek
krosty u dziecka, ospa, choroba
krosty u dziecka, ospa, choroba
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obliczenie wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym może sprawiać trudności pracodawcom. W sytuacji gdy pracownica tuż po urlopie wychowawczym przynosi pracodawcy zwolnienie lekarskie jej wynagrodzenie należy obliczyć inaczej, niż obliczane było one w trakcie urlopu wychowawczego. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

REKLAMA

Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego jeśli nieprzerwanie przez co najmniej trzydzieści dni posiadał ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym pracownicę, która wróciła po urlopie wychowawczym prosto na zwolnienie chorobowe obowiązuje tego typu wynagrodzenie. Jak jednak obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego?

Sposób obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego

REKLAMA

Ze względu na to, że ustawa zasiłkowa nie reguluje postępowania w tego typu sytuacjach, warto odnieść się do komentarza ZUS-u w takiej sprawie. ZUS stwierdził, że jeśli niezdolność do pracy wynikła bezpośrednio po powrocie z urlopu wychowawczego trwającego przez dwanaście miesięcy poprzedzających chorobę pracownicy, za podstawę wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy. Wówczas jeśli w tym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego wynagrodzenia, podstawę stanowi  wynagrodzenie określone w umowie o pracę pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia – w sytuacji gdy posiada umowę o pracę i wynagrodzenie stałe – lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika na podobnym lub tym samym stanowisku – w sytuacji otrzymywania wynagrodzenia zmiennego. Jeśli pracownik oprócz wynagrodzenia stałego dostaje również wynagrodzenie zmienne, na przykład premie zależne od ilości wykonanych zleceń, należy zastosować obie wyżej wymienione metody jednocześnie.

Wynik powstały z takich obliczeń dla pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin nie może być niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia minus kwota odpowiadająca, czyli 13,71%.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla wszystkich pracowników

Dla porównania pracownik, który nie był na urlopie wychowawczym, tylko w trakcie normalnego trybu pracy zachorował otrzyma 80% wynagrodzenia lub więcej – w zależności od pracodawcy. Oczywiście ma również znaczenie okres przebywania na zwolnieniu, w przypadku pracowników do 50. roku życia do 33 dni łącznie w trakcie trwania roku kalendarzowego, a w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia łącznie 14 dni. Jeśli w trakcie drogi do pracy lub w pracy pracownik doznał urazu, lub jest obecnie w ciąży, przysługuje mu 100% wynagrodzenia. 100% wynagrodzenia pracownicy otrzymają także za dni, w trakcie których musieli wykonać badania niezbędne do pracy albo badania niezbędne do oddania komórek, tkanek oraz narządów.

Zobacz także:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Zobacz także:  Płaca minimalna w 2014 roku

Zobacz także:  Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA