REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
krosty u dziecka, ospa, choroba
krosty u dziecka, ospa, choroba
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obliczenie wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym może sprawiać trudności pracodawcom. W sytuacji gdy pracownica tuż po urlopie wychowawczym przynosi pracodawcy zwolnienie lekarskie jej wynagrodzenie należy obliczyć inaczej, niż obliczane było one w trakcie urlopu wychowawczego. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

REKLAMA

Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego jeśli nieprzerwanie przez co najmniej trzydzieści dni posiadał ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym pracownicę, która wróciła po urlopie wychowawczym prosto na zwolnienie chorobowe obowiązuje tego typu wynagrodzenie. Jak jednak obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego?

Sposób obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego

REKLAMA

Ze względu na to, że ustawa zasiłkowa nie reguluje postępowania w tego typu sytuacjach, warto odnieść się do komentarza ZUS-u w takiej sprawie. ZUS stwierdził, że jeśli niezdolność do pracy wynikła bezpośrednio po powrocie z urlopu wychowawczego trwającego przez dwanaście miesięcy poprzedzających chorobę pracownicy, za podstawę wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy. Wówczas jeśli w tym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego wynagrodzenia, podstawę stanowi  wynagrodzenie określone w umowie o pracę pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia – w sytuacji gdy posiada umowę o pracę i wynagrodzenie stałe – lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika na podobnym lub tym samym stanowisku – w sytuacji otrzymywania wynagrodzenia zmiennego. Jeśli pracownik oprócz wynagrodzenia stałego dostaje również wynagrodzenie zmienne, na przykład premie zależne od ilości wykonanych zleceń, należy zastosować obie wyżej wymienione metody jednocześnie.

Wynik powstały z takich obliczeń dla pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin nie może być niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia minus kwota odpowiadająca, czyli 13,71%.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla wszystkich pracowników

Dla porównania pracownik, który nie był na urlopie wychowawczym, tylko w trakcie normalnego trybu pracy zachorował otrzyma 80% wynagrodzenia lub więcej – w zależności od pracodawcy. Oczywiście ma również znaczenie okres przebywania na zwolnieniu, w przypadku pracowników do 50. roku życia do 33 dni łącznie w trakcie trwania roku kalendarzowego, a w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia łącznie 14 dni. Jeśli w trakcie drogi do pracy lub w pracy pracownik doznał urazu, lub jest obecnie w ciąży, przysługuje mu 100% wynagrodzenia. 100% wynagrodzenia pracownicy otrzymają także za dni, w trakcie których musieli wykonać badania niezbędne do pracy albo badania niezbędne do oddania komórek, tkanek oraz narządów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Zobacz także:  Płaca minimalna w 2014 roku

Zobacz także:  Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA