Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego jeśli nieprzerwanie przez co najmniej trzydzieści dni posiadał ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym pracownicę, która wróciła po urlopie wychowawczym prosto na zwolnienie chorobowe obowiązuje tego typu wynagrodzenie. Jak jednak obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego?
Sposób obliczania podstawy wynagrodzenia chorobowego
REKLAMA
Ze względu na to, że ustawa zasiłkowa nie reguluje postępowania w tego typu sytuacjach, warto odnieść się do komentarza ZUS-u w takiej sprawie. ZUS stwierdził, że jeśli niezdolność do pracy wynikła bezpośrednio po powrocie z urlopu wychowawczego trwającego przez dwanaście miesięcy poprzedzających chorobę pracownicy, za podstawę wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy. Wówczas jeśli w tym miesiącu pracownik nie uzyskał żadnego wynagrodzenia, podstawę stanowi wynagrodzenie określone w umowie o pracę pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia – w sytuacji gdy posiada umowę o pracę i wynagrodzenie stałe – lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika na podobnym lub tym samym stanowisku – w sytuacji otrzymywania wynagrodzenia zmiennego. Jeśli pracownik oprócz wynagrodzenia stałego dostaje również wynagrodzenie zmienne, na przykład premie zależne od ilości wykonanych zleceń, należy zastosować obie wyżej wymienione metody jednocześnie.
Wynik powstały z takich obliczeń dla pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin nie może być niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia minus kwota odpowiadająca, czyli 13,71%.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla wszystkich pracowników
Dla porównania pracownik, który nie był na urlopie wychowawczym, tylko w trakcie normalnego trybu pracy zachorował otrzyma 80% wynagrodzenia lub więcej – w zależności od pracodawcy. Oczywiście ma również znaczenie okres przebywania na zwolnieniu, w przypadku pracowników do 50. roku życia do 33 dni łącznie w trakcie trwania roku kalendarzowego, a w przypadku pracowników powyżej 50. roku życia łącznie 14 dni. Jeśli w trakcie drogi do pracy lub w pracy pracownik doznał urazu, lub jest obecnie w ciąży, przysługuje mu 100% wynagrodzenia. 100% wynagrodzenia pracownicy otrzymają także za dni, w trakcie których musieli wykonać badania niezbędne do pracy albo badania niezbędne do oddania komórek, tkanek oraz narządów.
Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie
Zobacz także: Płaca minimalna w 2014 roku
Zobacz także: Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne
REKLAMA
REKLAMA