REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania

Piotr Gontarek, HUKE Finanse
Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podpisując umowę ubezpieczenia wraz z polisą otrzymujemy ogólne warunki ubezpieczenia zwane w skrócie OWU. Agent lub pośrednik ubezpieczeniowy zobowiązany jest do przekazania klientowi OWU wraz z polisą, ponieważ tylko taki komplet dokumentów zawiera pełną informację na temat zakresu i warunków ubezpieczenia.

REKLAMA

Warto się zapoznać ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), ponieważ dokument ten zawiera informacje na temat zasad, na jakich towarzystwo zobowiązało się, poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia, chronić mienie ubezpieczonego. Ze względu na formalny prawno–ubezpieczeniowy język jakim pisane są warunki ubezpieczenia większość osób w ogóle ich nie czyta. Kilkadziesiąt stron pisanych drobnym druczkiem również nikogo nie zachęca do lektury. Nie będę nikogo namawiał do czytania OWU od deski do deski, ale chciałbym zwrócić uwagę na najbardziej istotne kwestie w nich zawarte.

Warianty zakresu ubezpieczenia

Na przykładzie ubezpieczenia domownik oferowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe Generali chciałbym pokazać jak różny może być zakres poszczególnych wariantów ubezpieczenia. Warto o to zapytać agenta, żeby nie być niemile zaskoczonym w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego. Bardzo ważne, żeby ubezpieczenie w pełni spełniało nasze oczekiwania. W końcu płacimy składkę i chcemy za nią otrzymać pełnowartościowy produkt. W ofercie Generali zakres ubezpieczenia jest różny dla budynków wybudowanych i w budowie. Tabela poniżej pokazuje 2 warianty ubezpieczenia dla budynków wybudowanych.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Tak jak pokazuje tabela warianty ubezpieczenia różnią się znacząco między sobą. Oczywiście różna jest także składka za każdy z tych wariantów. Tak jak pisałem powyżej ważne jest, żeby mieć świadomość za jakie zdarzenia otrzymamy wypłatę świadczenia. Jeżeli płacimy mniejszą składkę to oczywiste jest, że otrzymamy za nią mniejszy zakres ubezpieczenia.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?


Wyłączenia odpowiedzialności

Kolejną bardzo ważną informacją zawartą w OWU są wyłączenia odpowiedzialności, czyli lista szkód za jakie towarzystwo nie wypłaci świadczenia. W OWU domownik obok tak oczywistych wyłączeń jak szkody powstałe w wyniku wojny, działania promieniowania radioaktywnego, spożycia przez ubezpieczonego alkoholu istnieją wyłączenia szkód wyrządzonych w mieniu znajdującym się na balkonie lub tarasie, w elementach stałych przed ich zainstalowaniem lub w trakcie instalowania. Bardzo częstym wyłączeniem stosowanym przez większość towarzystw ubezpieczeniowych są również szkody będące następstwem przenikania wód gruntowych. Ubezpieczenie to nie obejmuje również szkód na zwierzętach i roślinach.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

Franszyza

Warto zwrócić również uwagę na rodzaj i wysokość franszyzy stosowanej przez towarzystwo. A co to w ogóle jest franszyza i jakie są jej rodzaje. Franszyza jest to określona kwotowo lub procentowo wartość do wysokości której towarzystwo nie wypłaca świadczenia. Np. jeżeli w OWU wysokość franszyzy wynosi 200 zł a szkoda została wyceniona przez towarzystwo na 170 zł poszkodowany nie otrzyma żadnej wypłaty świadczenia. Towarzystwa stosują 2 rodzaje franszyzy: franszyzę integralną i franszyzę redukcyjną. W przypadku franszyzy integralnej jeżeli świadczenie przekroczy wartość franszyzy to towarzystwo wypłaci 100% wartości świadczenia. Przy zastosowaniu franszyzy redukcyjnej wypłata świadczenia zostanie pomniejszona o wartość franszyzy. Różnicę pokazuje poniższa tabela.

Zobacz także: Czym jest III filar?


Zasada proporcji

Wiele osób, żeby zaoszczędzić na składce ubezpieczeniowej decyduje się na ubezpieczenie swojej nieruchomości poniżej jej wartości np. dom o wartości 1 mln zł zostaje ubezpieczony na 500000 zł czyli na 50% wartości. W takim przypadku występuje niedoubezpieczenie nieruchomości i w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego towarzystwo może zastosować zasadę proporcji, czyli pomniejszyć wypłatę świadczenia o wysokość procentu niedoubezpieczenia. Zasada ta nie ma zastosowania jeżeli niedoubezpieczenie nie przekracza 20%. Tabela obrazuje stosowanie tego mechanizmu przez towarzystwa.

Zobacz także: Elixir – sesje bankowe i godziny przelewów

Limity odpowiedzialności

REKLAMA

Oprócz wyszczególnionych w polisie sum ubezpieczenia należy pamiętać także o stosowanych limitach odpowiedzialności ograniczających wypłatę świadczenia. I tak w przypadku zniszczenia czy utracenia biżuterii i gotówki łącznie limit odpowiedzialności dla ubezpieczenia Domownik wynosi maksymalnie 5000 zł a dla samej gotówki maksymalnie 1000 zł.

Jak widać z powyższego, proste z pozoru ubezpieczenie nieruchomości, posiada obszerne ogólne warunki ubezpieczenie pełne różnych czasem skomplikowanych definicji ubezpieczeniowych. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić odrobinę więcej czasu na omówienie OWU z agentem lub pośrednikiem. Poświęcenie tych paru dodatkowych minut może nas ustrzec w przyszłości przed stresem związanym z brakiem wypłaty świadczenia z powodu błędów przy zawieraniu umowy ubezpieczenia.

Zobacz także: Czym różni się IKE od IKZE?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA