REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Dług. Fot. Fotolia
Dług. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na budżet domowy składają się nasze dochody oraz wydatki. Większość z nas raczej mało kiedy dokładnie analizuje wydatki. Kiedy jednak przychodzi nam sprawdzić, ile pieniędzy wydajemy, często okazuje się, że wydajemy znacznie więcej, niż myśleliśmy. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować budżet domowy, aby uniknąć zadłużenia.

Gdy ograniczamy wydatki na cele, których nie uznajemy za priorytetowe, wówczas okazuje się, że stać nas na rzeczy, na które dotąd brakowało w domowym budżecie pieniędzy.

REKLAMA

Często nie dostrzegamy, że niewielkie kwoty, które wydajemy na mało potrzebne przyjemności, w skali roku kumulują się do całkiem dużej sumy.

Czy jest więc jakiś sposób aby pieniądze nie przeciekały nam przez palce?

Rachunek sumienia

By zacząć lepiej zarządzać domowym budżetem, powinniśmy zastanowić się:

• Czy potrafimy oprzeć się pokusie reklam?
• Czy przed pójściem na zakupy przygotowujemy listę artykułów?
• Czy w hipermarketach zawsze poświęcamy chwilę, by porównać ceny lub znaleźć towary opatrzone znakiem „najniższa cena”?
• Czy unikamy kupowania mniejszych opakowań, które są droższe od dużych?
• Czy rozsądnie płacimy kartą kredytową? Nieregulowanie w terminie długu na karcie to najkosztowniejszy sposób pożyczania pieniędzy (może oprócz pożyczek w lombardach i instytucjach parabankowych).
• Czy przed zakupami planujemy jaką kwotę zamierzamy wydać?
• Czy wszystkie produkty, które kupujemy są nam naprawdę niezbędne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planowanie budżetu

Przeanalizujmy i policzmy dokładnie nasze miesięczne wydatki dzieląc je na poszczególne kategorie. To pozwoli nam zorientować się, gdzie wyciekają nasze pieniądze. Główne kategorie domowego budżetu to:
1. Dochody
2. Oszczędności
3. Nauka i studia
4. Środki komunikacji
5. Mieszkanie i rachunki
6. Wydatki rodzinne
7. Telefon i internet
8. Ubezpieczenia
9. Spożywcze
10. Zdrowie
11. Wakacje
12. Przyjemności

Lista wydatków

Teraz największe wyzwanie. Przez okres około 3 miesięcy, każdego dnia notuj wszystko, co kupujesz zapisując również cenę produktu. Pomoże ci to uświadomić ile co kosztuje i co pochłania największą część domowego budżetu.
Ze statystyk wynika, że prawie jedna czwarta naszych miesięcznych wydatków to opłaty bieżące – na czynsz, energię i wodę. Te wydatki też można ograniczyć, np. kupując energooszczędne żarówki, nie zostawiając w gniazdku ładowarki do telefonu lub sprzętu elektronicznego na funkcji czuwania (standby), zakręcając kran podczas zmywania naczyń czy mycia zębów. Dzięki tym drobnym zmianom, możesz zaoszczędzić sporą kwotę, którą następnie zapisz w odpowiedniej rubryce. Warto przeanalizować usługi, z których korzysta twoja rodzina takie jak np. telewizja kablowa, internet czy telefon komórkowy. Łączony pakiet telewizji kablowej, internetu i telefonu jest tańszy niż kupowanie tych usług oddzielnie. Zaoszczędzić możesz również rezygnując z abonamentu za telefon komórkowy i wybierając telefon na kartę telefoniczną pre-paid.

Uwaga na kredyty

REKLAMA

Największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa finansowego są kredyty konsumpcyjne zaciągane na rozmaite pilne potrzeby (prezenty świąteczne, okazyjny zakup, wyjazd wakacyjny, ale i koszty leczenia). Ze spłatą dużych kredytów mieszkaniowych problemy ma, jak oblicza Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, zaledwie co 50. Polak. Z regulowaniem znacznie mniejszych kredytów konsumpcyjnych – aż co siódmy!
Wynika to z faktu, że kredyty mieszkaniowe wynoszą setki tysięcy złotych. Przy takich sumach nasza zdolność kredytowa jest badana przez bank nadzwyczaj dokładnie, a najważniejsza forma zabezpieczenia – hipoteka ustanowiona na kupionej nieruchomości – stanowi realne zagrożenie, że jeśli przestaniemy płacić raty, bank odbierze nam dom czy mieszkanie. Zwykle robimy więc wszystko, by spłacać raty w terminie.

Inaczej jest z kredytami konsumpcyjnymi, które są zaciągane na mniejsze kwoty, łatwiej jest więc dostać pożyczkę na zakupy świąteczne czy wakacje niż na mieszkanie. Konsekwencje z niepłacenia rat są w związku z tym dużo mniejsze (nie grozi nam, że bank zabierze dom i szybko znajdziemy się pod mostem). W rezultacie do kredytów konsumpcyjnych podchodzimy nieco bardziej niefrasobliwie, na zasadzie: jakoś to będzie.

Niestety skutki mogą być opłakane: parę kredytów na głowie, dziesiątki tysięcy złotych długu i miesięczne raty znacznie przekraczające wysokość dochodów – to niewesoła codzienność wielu ludzi, oznaczająca życie nie tylko w biedzie, lecz także pod presją. Banki wcale nie potrzebują bowiem straszaka w postaci hipoteki, by radzić sobie ze spóźniającymi się pożyczkobiorcami, a nie płacenie rat kredytu w terminie może oznaczać dla nas spore kłopoty.

Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z usług bankowych pamiętaj o zasadzie 4 kroków:
1. Sprawdź wiarygodność firmy.
2. Policz całkowity koszt kredytu.
3. Dokładnie przeczytaj umowę.
4. Nie podpisuj jeśli nie rozumiesz.

Źródło: http://www.zanim-podpiszesz.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA