REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Materiały prasowe
Oszczędzanie Fot. Fotolia
Oszczędzanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarz domowych wydatków pozwala nam kontrolować codzienne koszty utrzymania. Dzięki kalendarzowi domowych wydatków zawsze wiemy, ile możemy wydać, a co za tym idzie możemy świadomie dysponować pieniędzmi i część z nich odkładać na nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo stworzenie takiego kalendarza nie jest trudne.

Najważniejszy jest dobry plan

Zarządzanie finansami domowymi nierzadko wymaga sporego wysiłku. Pierwszą ważną kwestią jest racjonalne zaplanowanie wydatków. Pieniądze muszą wystarczyć na opłacenie rachunków, żywności, lekarstw, rozrywki, itp. Planując, warto zwrócić uwagę na trzy główne obszary, dzięki którym możliwe jest utrzymanie kontroli nad naszym budżetem domowym: rozsądne robienie zakupów, przemyślane zaciąganie zobowiązań (w tym pożyczek krótkoterminowych, szczególnie tzw. „chwilówek”) i rozważne korzystanie z kart kredytowych.

REKLAMA

Zobacz także: Dobra kondycja polskiej waluty

Szacowanie kosztów i oszczędzanie

Nowy miesiąc warto rozpocząć od oszacowania kosztów (występujących regularnie i tych nadzwyczajnych). Najpierw musimy odliczyć wydatki na comiesięczne rachunki (czynsz, gaz, prąd itd.), a następnie podzielić swój dochód na tygodnie, a nawet dni – w ten sposób dowiemy się, ile tak naprawdę możemy wydać, by nie przekroczyć swojego budżetu. Dla utrzymania naszego budżetu domowego w dobrej formie ważne jest rozsądne robienie zakupów. Najlepiej większe sprawunki żywnościowe robić raz na tydzień – codzienne zakupy mogą wiązać się tylko z pozorną oszczędnością. Co prawda wydajemy na raz mniejsze kwoty, jednakże ich suma może okazać się wyższa od tej, którą wydalibyśmy płacąc raz. Lepszą formą płacenia będzie gotówka. Posługiwanie się „rzeczywistymi pieniędzmi” sprawia, że mamy większą kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi. W przypadku, gdy zamierzamy kupić coś „większego”, zacznijmy od poszukania najlepszej ceny w porównywarkach cenowych, w sklepach internetowych, także w aptekach online (w ten sposób można uzyskać ceny o 20-30% niższe niż w tradycyjnym sklepie). Żeby uniknąć naliczenia wysokich odsetek, które zwiększą kwotę zobowiązania za rachunki, raty, mandaty i inne zobowiązania najlepiej płacić od razu.

Zobacz także: Jakie są produkty finansowe dla dzieci?

Istotnym tematem zarządzania budżetem domowym jest także korzystanie z okazjonalnych pożyczek gotówkowych, zakupów na raty i promocji. Eksperci radzą, by przed zaciągnięciem np. wakacyjnego kredytu sprawdzić, czy domowy budżet pozwoli na spłatę kolejnych rat. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie wplątania się w spiralę zadłużenia.

Oszczędzanie zaczynajmy od systematycznego odkładania nawet drobnych kwot – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Zobacz także: Co to jest karta przedpłacona?

REKLAMA

Jak wynika z raportu „Polacy a domowe finanse” aż 79%* dorosłych Polaków deklaruje, że nie oszczędza z myślą o emeryturze” – mówi dr Krzysztof Matela, Prezes EGB Investments S.A. „Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet niewielkie miesięczne kwoty już po kilku latach mogą utworzyć na lokacie znaczny kapitał pieniężny. Po 25 latach oszczędzania zgromadzona suma będzie stanowić spory dodatek np. do emerytur” – dodaje.

Dobrym pomysłem jest także założenie np. w chwili narodzin dziecka rachunku oszczędnościowego w banku i wpłacanie co miesiąc ustalonej kwoty pieniędzy (np. rozpoczynając od 50 zł miesięcznie, w następnym roku można zwiększyć odkładaną kwotę np. o 10 zł, w kolejnym – ponownie o 10 zł, itd.). W chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności zgromadzone środki, biorąc pod uwagę oprocentowanie, mogą stanowić znaczną kwotę, ułatwiającą mu start w pełnoletność. Niestety, zarządzanie budżetem domowym nie jest prostym zadaniem i zdarza się, że mimo najlepszych chęci popadamy w długi. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się nawiązanie kontaktu z firmą windykacyjną – to szansa dla dłużnika na wypracowanie ugody.

Zobacz także: Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Kalendarz wydatków

Przystępując do planowania domowych finansów na dowolny okres (np. na rok), warto najpierw przemyśleć wszystkie rodzaje wydatków, jakie będziemy musieli w tym czasie ponieść i spisać ja na kartce. Następnie dzielimy je na grupy, związane na przykład z tym, jak często taki rodzaj kosztu pojawia się w naszym budżecie. Przyporządkowujemy każdemu z nich jeden kolor (podział na wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem gospodarstwa domowego, wydatki cykliczne, wydatki okazjonalne, wydatki nagłe).

Zobacz także: Jak oszczędzać na przelewach?

Na stworzonej liście warto wpisać dokładne kwoty (np. czynsz: 400 zł, rata za pralkę: 80 zł, itd.). Następnie w kalendarzu trzeba zaznaczyć w odpowiednim miejscu po kolei wszystkie wydatki razem z ich wysokością. Ostatnim krokiem jest podsumowanie oddzielnie każdego miesiąca – w ten sposób można łatwo sprawdzić, ile pieniędzy łącznie w danym miesiącu potrzebujemy, by sfinansować wszystkie zaplanowane wydatki.

Przykładowy kalendarz wydatków zaproponowany przez EGB Investments S.A.

_________________________________________________________________________________

REKLAMA

*Badanie „Polacy a domowe finanse” zostało przeprowadzone na zlecenie EGB Investments S.A. przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych Gemius S.A. w okresie 23.05 - 24.05.2012 r. metodą CAWI Real Time Sampling na próbie 800 osób w wieku 15-50 lat.

Sondaż był częścią warsztatów prasowych z efektywnego zarządzania własnymi wydatkami „Jak oswoić swój budżet domowy” zorganizowanych 05.06.2012 przez EGB Investments S.A. pod honorowym patronatem Polskiego Związku Windykacji.

Zobacz także: Kantory internetowe zyskują na popularności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA