Dlaczego musimy płacić abonament RTV?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W czasach, w których każdy może skorzystać z prywatnej telewizji cyfrowej – oczywiście płatnej – pytanie czy wciąż trzeba płacić za telewizję publiczną budzi wątpliwości. W tym artykule wyjaśniamy czym jest abonament RTV, czy trzeba za niego płacić i kto jest zwolniony z opłat.
Wiążąca ustawa
W Polsce, zgodnie z ustawą z dnia 21.04.2005, obowiązuje opłata abonamentowa nałożona na właścicieli odbiorników radiowo – telewizyjnych. Ustawa abonamentowa mówi o posiadaniu samego odbiornika – tu telewizora lub/i radia – a nie samego oglądania wybranych kanałów. I choć w niektórych krajach stała opłata za radio i telewizję została zniesiona, to w Polsce wciąż jest aktualna. Nie płacenie za abonament wiąże się z konsekwencjami finansowymi.
Tak więc jeżeli posiadamy odbiornik RTV musimy płacić za abonament.
Wysokość abonamentu
Wysokość abonamentu RTV od 13.04.2011 wynosi 18,50 zł miesięcznie za radio i telewizję oraz 5,50 zł miesięcznie za samo radio. Jeżeli płacimy z góry za cały rok otrzymujemy 10% zniżkę.
Kara za brak opłat
REKLAMA
Karą za nie wnoszenie opłat za abonament RTV jest trzydziestokrotność miesięcznej opłaty. W przypadku opóźnienia naliczane są odsetki takie jak dla zaległości podatkowych. Jeżeli otrzymamy wezwanie do zapłaty i je zignorujemy, może nas czekać egzekucja długu.
Osoby, które nie płacą abonamentu – a powinny – mogą spodziewać się wizyty kontrolera, który sprawdzi czy w naszym gospodarstwie domowym są odbiorniki radiowe i telewizyjne. Warto wiedzieć, że bez naszego pozwolenia taka osoba nie ma prawa przekroczyć progu domu.
Kto jest zwolniony z opłat?
Zgodnie z ustawą z abonamentu RTV zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia, kombatanci będący inwalidami wojennymi/wojskowymi, niewidomi, których ostrość wzroku nie przekracza 15%, a także niesłyszący, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu. Za abonament nie muszą również płacić osoby po 60. roku życia, które otrzymały prawo do emerytury o wysokości nie przekraczającej miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Zobacz także: Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien
Zobacz także: Podatek VAT – co to takiego?
Zobacz także: Ulgi podatkowe – kiedy można utracić przywileje?
REKLAMA
REKLAMA