REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Justyna Hek
dzieci, szkoła, nauka, uczeń, odrabianie lekcji, lekcje, matematyka, zabawa, emocje, radość / fot. Fotolia
dzieci, szkoła, nauka, uczeń, odrabianie lekcji, lekcje, matematyka, zabawa, emocje, radość / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna należy się osobom, których ubezpieczony zmarły współmałżonek miał prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Kiedy renta rodzinna powinna być wypłacana dzieciom zmarłego? Jakie warunki musi spełnić współmałżonek zmarłego aby otrzymać rentę rodzinną?

REKLAMA

Renta rodzinna należy się osobom, które straciły członka rodziny uznawanego za jej żywiciela. Renta ta ma ułatwiać finansowo radzenie sobie w takich trudnych chwilach. Jednak, aby uzyskać tego typu zapomogę należy spełnić określone warunki. Osoba zmarła również musi posiadać określony status – albo miała już prawo do emerytury lub renty, albo spełniała warunki pozwalające na uzyskanie takich świadczeń.

Osoby uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej

Do osób uprawnionych do otrzymywania renty rodzinnej zaliczamy dzieci własne osoby zmarłej, dzieci współmałżonka a także dzieci przysposobione, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie – z wyłączeniem dzieci przyjętych do rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Prawo do renty rodzinnej obejmuje dzieci do 16. roku życia albo do ukończenia nauki – jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Istnieje także możliwość otrzymywania renty dożywotnio w sytuacji gdy dzieci stały się całkowicie niezdolne do pracy w trakcie pobierania nauki w szkole.

Zakończenie nauki a renta rodzinna

Ze względu na to, że renta rodzinna ma pomagać w utrzymaniu się rodziny i jednocześnie stanowić część utraconego dochodu, który powinien przypadać na dzieci, ustawa określa, że czasem do jakiego otrzymuje się rentę rodzinną jest czas ukończenia nauki. Wówczas dziecko może stać się samodzielne i co za tym idzie, nie będzie potrzebowało wsparcia finansowego ze strony rodziców – w tym renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Za ukończenie nauki uważa się zarówno jej terminowe zakończenie, jak i rezygnację z dalszej edukacji. O statusie ucznia decyduje jego obecność na liście uczniów danej szkoły i dopóki nie zostanie on skreślony, ma prawo do renty rodzinnej. Rentę rodzinną natomiast nadal powinni otrzymywać uczniowie, którzy mimo starań nie zaliczyli wszystkich przedmiotów zaliczanych do danego programu nauczania – jeśli widać jakiekolwiek próby kontynuowania dalszej edukacji, będą dostawali rentę rodzinną. W przypadku studentów kończących 25. rok życia w trakcie lub tuż przed ostatnim rokiem studiów istnieje możliwość przedłużenia renty rodzinnej – wówczas jest ona przedłużana właśnie o ten ostatni rok edukacji. Poza przypadkami utraty całkowitej zdolności do pracy nie przyznaje się renty dożywotnio.

Zobacz także:  Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Zobacz także:  Jaka forma pieniędzy będzie najlepsza dla dziecka na wyjazd?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA