REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Justyna Hek
dzieci, szkoła, nauka, uczeń, odrabianie lekcji, lekcje, matematyka, zabawa, emocje, radość / fot. Fotolia
dzieci, szkoła, nauka, uczeń, odrabianie lekcji, lekcje, matematyka, zabawa, emocje, radość / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna należy się osobom, których ubezpieczony zmarły współmałżonek miał prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Kiedy renta rodzinna powinna być wypłacana dzieciom zmarłego? Jakie warunki musi spełnić współmałżonek zmarłego aby otrzymać rentę rodzinną?

REKLAMA

Renta rodzinna należy się osobom, które straciły członka rodziny uznawanego za jej żywiciela. Renta ta ma ułatwiać finansowo radzenie sobie w takich trudnych chwilach. Jednak, aby uzyskać tego typu zapomogę należy spełnić określone warunki. Osoba zmarła również musi posiadać określony status – albo miała już prawo do emerytury lub renty, albo spełniała warunki pozwalające na uzyskanie takich świadczeń.

Osoby uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej

Do osób uprawnionych do otrzymywania renty rodzinnej zaliczamy dzieci własne osoby zmarłej, dzieci współmałżonka a także dzieci przysposobione, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie – z wyłączeniem dzieci przyjętych do rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Prawo do renty rodzinnej obejmuje dzieci do 16. roku życia albo do ukończenia nauki – jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Istnieje także możliwość otrzymywania renty dożywotnio w sytuacji gdy dzieci stały się całkowicie niezdolne do pracy w trakcie pobierania nauki w szkole.

Zakończenie nauki a renta rodzinna

Ze względu na to, że renta rodzinna ma pomagać w utrzymaniu się rodziny i jednocześnie stanowić część utraconego dochodu, który powinien przypadać na dzieci, ustawa określa, że czasem do jakiego otrzymuje się rentę rodzinną jest czas ukończenia nauki. Wówczas dziecko może stać się samodzielne i co za tym idzie, nie będzie potrzebowało wsparcia finansowego ze strony rodziców – w tym renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Za ukończenie nauki uważa się zarówno jej terminowe zakończenie, jak i rezygnację z dalszej edukacji. O statusie ucznia decyduje jego obecność na liście uczniów danej szkoły i dopóki nie zostanie on skreślony, ma prawo do renty rodzinnej. Rentę rodzinną natomiast nadal powinni otrzymywać uczniowie, którzy mimo starań nie zaliczyli wszystkich przedmiotów zaliczanych do danego programu nauczania – jeśli widać jakiekolwiek próby kontynuowania dalszej edukacji, będą dostawali rentę rodzinną. W przypadku studentów kończących 25. rok życia w trakcie lub tuż przed ostatnim rokiem studiów istnieje możliwość przedłużenia renty rodzinnej – wówczas jest ona przedłużana właśnie o ten ostatni rok edukacji. Poza przypadkami utraty całkowitej zdolności do pracy nie przyznaje się renty dożywotnio.

Zobacz także:  Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Zobacz także:  Jaka forma pieniędzy będzie najlepsza dla dziecka na wyjazd?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA