REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Iwona Szadkowska
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne dają możliwość pomnażania funduszy emerytalnych. Na czym polega inwestowanie środków z OFE? Jakie korzyści płyną z Otwartych Funduszy Emerytalnych i kto tak naprawdę nimi zarządza? W tym artykule możecie dowiedzieć się wszystkiego o OFE.

Obowiązkowy II filar

ZUS każdego miesiąca przekazuje na rzecz OFE część naszych zarobków brutto – do końca 2010 było to 7,3% - 12,2% składek pozostaje w ZUS. Nie można przelewać do II filaru funduszy indywidualnie. Istotne jest również to, że osoby urodzone po 1969 roku muszą wybrać dowolny Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobią, to ZUS wylosuje dla nich OFE. Losowanie takie odbywa się dwa razy w roku.

Jakie mamy korzyści z OFE?

W przeciwieństwie do składek w ZUS, OFE może inwestować zgromadzone fundusze i je pomnażać. Regularnie również otrzymujemy informacje o stanie naszego konta i o zebranych w ramach OFE pieniądzach.

Trzeba także wspomnieć, że fundusze z OFE podlegają dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną przez członka OFE w razie śmierci. Ponadto, nie podlegamy pod wybrany fundusz do końca życia. Po dwóch latach od przystąpienia do wybranego OFE, możemy bezpłatnie przenieść się do innego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy możemy skorzystać z środków z OFE?

Środki z OFE przysługują nam w chwili, gdy osiągniemy wiek emerytalny – 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet. Nie nastąpi to jednak w ten sposób, że w chwili przejścia na emeryturę otrzymamy całą kwotę zebraną w ramach OFE. Możemy jednak zdecydować, jak środki będą nam wypłacane. Do wyboru mamy emeryturę indywidualną wypłacaną aż do śmierci lub emeryturę z tzw. gwarantowanym okresem wypłacenia (np. do momentu osiągnięcia 77 lat), która w przypadku wcześniejszej śmierci członka OFE zostanie wypłacona wskazanej osobie do końca zdeklarowanego okresu.

Kto zarządza środkami z OFE?

OFE zarządzają Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), działające w formie spółek. Obie instytucje podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestycje OFE polegają na zakupie obligacji gwarantowanych przez państwo, obrocie akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz lokatami bankowymi i funduszami inwestycyjnymi.

Opłaty pobierane przez OFE

OFE może pobierać różnego rodzaju opłaty. Są to: opłata od składki (opłata dystrybucyjna), opłata za zarządzanie aktywami oraz opłata z tytułu dokonania wypłaty transferowej (pobierana w wyniku decyzji członka OFE o przeniesieniu środków do innego funduszu tylko wtedy, gdy staż członkowski jest niższy niż 24 miesiące).

Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także: „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA