REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Iwona Szadkowska
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne dają możliwość pomnażania funduszy emerytalnych. Na czym polega inwestowanie środków z OFE? Jakie korzyści płyną z Otwartych Funduszy Emerytalnych i kto tak naprawdę nimi zarządza? W tym artykule możecie dowiedzieć się wszystkiego o OFE.

Obowiązkowy II filar

ZUS każdego miesiąca przekazuje na rzecz OFE część naszych zarobków brutto – do końca 2010 było to 7,3% - 12,2% składek pozostaje w ZUS. Nie można przelewać do II filaru funduszy indywidualnie. Istotne jest również to, że osoby urodzone po 1969 roku muszą wybrać dowolny Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobią, to ZUS wylosuje dla nich OFE. Losowanie takie odbywa się dwa razy w roku.

Jakie mamy korzyści z OFE?

W przeciwieństwie do składek w ZUS, OFE może inwestować zgromadzone fundusze i je pomnażać. Regularnie również otrzymujemy informacje o stanie naszego konta i o zebranych w ramach OFE pieniądzach.

Trzeba także wspomnieć, że fundusze z OFE podlegają dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną przez członka OFE w razie śmierci. Ponadto, nie podlegamy pod wybrany fundusz do końca życia. Po dwóch latach od przystąpienia do wybranego OFE, możemy bezpłatnie przenieść się do innego.

Kiedy możemy skorzystać z środków z OFE?

Środki z OFE przysługują nam w chwili, gdy osiągniemy wiek emerytalny – 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet. Nie nastąpi to jednak w ten sposób, że w chwili przejścia na emeryturę otrzymamy całą kwotę zebraną w ramach OFE. Możemy jednak zdecydować, jak środki będą nam wypłacane. Do wyboru mamy emeryturę indywidualną wypłacaną aż do śmierci lub emeryturę z tzw. gwarantowanym okresem wypłacenia (np. do momentu osiągnięcia 77 lat), która w przypadku wcześniejszej śmierci członka OFE zostanie wypłacona wskazanej osobie do końca zdeklarowanego okresu.

Kto zarządza środkami z OFE?

OFE zarządzają Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), działające w formie spółek. Obie instytucje podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestycje OFE polegają na zakupie obligacji gwarantowanych przez państwo, obrocie akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz lokatami bankowymi i funduszami inwestycyjnymi.

Opłaty pobierane przez OFE

OFE może pobierać różnego rodzaju opłaty. Są to: opłata od składki (opłata dystrybucyjna), opłata za zarządzanie aktywami oraz opłata z tytułu dokonania wypłaty transferowej (pobierana w wyniku decyzji członka OFE o przeniesieniu środków do innego funduszu tylko wtedy, gdy staż członkowski jest niższy niż 24 miesiące).

Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także: „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA