REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Płaca minimalna w 2014 roku

Justyna Hek
Finanse, pieniądze. Fot. Fotolia
Finanse, pieniądze. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Raz do roku wzrasta w Polsce płaca minimalna. Tak też stało się na początku roku 2014. Obecnie płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto, wzrost tegoroczny to 80 zł brutto. Dodatkowo wzrosły także odprawy dla osób zwalnianych grupowo na przykład po likwidacji zakładu pracy i dodatki za pracę w nocy. Nie zmienia to jednak faktu, że ci najmniej zarabiający dostaną na tak zwaną rękę 1240 zł.

REKLAMA

Wzrost płacy minimalnej dla najmniej zarabiających z reguły nie jest wzrostem znaczącym. W tym roku wyniesie on niecałe 60 zł więcej niż wynosiła płaca minimalna w ubiegłym roku. Oznacza to, że w portfelu osób otrzymujących najniższe wynagrodzenie znajdzie się miesięcznie 1240 zł.

Czym jest płaca minimalna?

Za płacę minimalną uznaje się ustawowo określoną kwotę najniższych zarobków. Kwota ta jest obowiązująca w całej Polsce i stanowi najmniejsze wynagrodzenie dla pracownika pracującego w pełnym wymiarze godzin miesięcznie. Płacę minimalną ustanawia Komisja Trójstronna – członkowie związków zawodowych, pracodawcy i rząd. Do końca ubiegłego roku wynagrodzenie minimalne wynosiło 1181,38 zł netto, a więc prawie 1600 zł brutto. Obecnie, tak jak wspomniano, 1240 zł netto i 1680 zł brutto.

Wzrost innych świadczeń

W związku ze wzrostem płacy minimalnej, wzrastają także kwoty świadczeń z nią w pewien sposób powiązanych. Od tego roku wyższe będą wynagrodzenia za czas przestoju w firmach, które nie mogą pracować przez cały rok – stanie się ono równe najniższej pensji, a nie jak dotychczas niższe od niej. Na większe zarobki będą także mogły liczyć osoby dopiero zaczynające pracę – wynagrodzenie takich osób nie może wynosić mniej niż 80% płacy minimalnej, czyli na rok 2014 1344 zł, zaś w roku ubiegłym 1280 zł. Jeśli chodzi o wzrost dodatków, obecnie dodatek za pracę w nocy wynosi 20%. Za pracę w nocy, czyli pomiędzy dwudziestą pierwszą a siódmą rano, pracownik powinien otrzymywać o 20% więcej stawki godzinowej. Zaś podstawę do doliczenia tych 20% należy obliczyć z godzinowej stawki pensji minimalnej. Wzrośnie także odprawa dla pracowników zwalnianych grupowo – może ona wynieść nawet piętnaście pensji minimalnych, czyli o 1200 zł brutto więcej niż w 2013 roku.

Płaca minimalna w Polsce na tle krajów Unii

Jeśli spojrzymy na płace minimalne w innych krajach Unii Europejskiej, w 2014 roku znajdujemy się na 12 miejscu. Nasza najniższa pensja wyrażona w euro wynosi 393. Niższe od polskich zarobków otrzymują między innymi pracownicy w Chorwacji, na Węgrzech, na Słowacji, w Estonii, w Czechach, na Litwie czy w Bułgarii.

Zobacz także:  Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Zobacz także:  Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA