REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Iwona Szadkowska
Edyta Kraska
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

REKLAMA

Alimenty na niepełnoletnie dziecko

Dopóki dziecko nie ukończy 18 lat, rodzic, na którego został nałożony obowiązek alimentacyjny, zobowiązany jest do płacenia alimentów. Niepełnoletnie dziecko nie otrzymuje alimentów bezpośrednio od rodzica. Kwota alimentacyjna przekazywana jest rodzicowi, który sprawuje opiekę prawną nad dzieckiem. Kiedy dziecko staje się pełnoletnie, zwykle rodzice nadal muszą łożyć na jego utrzymanie.

Pełnoletnie dziecko a alimenty

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie określa obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletnich dzieci. Zgodnie z prawem nie ma górnej granicy wiekowej, w której dziecku przestają przysługiwać alimenty. Rodzice muszą łożyć alimenty na dziecko, które kontynuuje naukę i wykazuje, że nie posiada żadnych dochodów, które pozwoliłyby mu na własne utrzymanie. Dopóki dziecko się uczy, ma prawo do otrzymywania stałych alimentów. Jeśli jednak dziecko posiada własny majątek (spadek, własne fundusze) i jest się w stanie samo utrzymać, rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pełnoletnie dziecko, nawet jeśli podejmuje naukę, ale znacznie ją zaniedbuje ( tzw. wieczny student) lub nie dokłada żadnych starań, aby zapewnić sobie utrzymanie, może stracić alimenty. W przypadku kiedy dziecko jest niepełnosprawne bądź jego stan zdrowia nie pozwala mu na własne utrzymanie, rodzice zobowiązani są łożyć alimenty dożywotnio.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego

Rodzicom przysługuje prawo wnioskowania o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Aby sąd uchylił obowiązek alimentacyjny, muszą być spełnione określone warunki. Jeśli dziecko zaniedbuje się w nauce lub w momencie podjęcia studiów było w stanie samodzielnie się utrzymać, sąd może mieć podstawę do uchylenia obowiązku alimentacyjnego nałożonego na rodziców. Rodzice mogą starać się o zniesienie obowiązku alimentacyjnego także wtedy, gdy wykażą, że ich trudna sytuacja finansowa, nie pozwala na opłacanie alimentów.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość kwoty alimentacyjnej zawsze obliczana jest dla indywidualnego przypadku. Zgodnie z prawem kwota alimentacyjna powinna zapewniać dziecku taki sam standard życia, jaki reprezentują jego rodzice. Alimenty muszą zapewniać pokrycie kosztów nauki, mieszkania, wyżywienia, leczenia, odzieży i innych niezbędnych potrzeb. Drugim czynnikiem decydującym o wysokości alimentów jest sytuacja finansowa rodziców. Na podstawie ich zarobków, a także potencjalnych możliwości zarobkowych sąd orzeka o wysokości alimentów. Przez potencjalne możliwości zarobkowe rozumie się tu wykształcenie i kwalifikacje rodzica, które stwarzają mu konkretne szanse zarobkowe.

Zobacz także: Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Zobacz także: Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA