REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Edyta Kraska
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

REKLAMA

Alimenty na niepełnoletnie dziecko

Dopóki dziecko nie ukończy 18 lat, rodzic, na którego został nałożony obowiązek alimentacyjny, zobowiązany jest do płacenia alimentów. Niepełnoletnie dziecko nie otrzymuje alimentów bezpośrednio od rodzica. Kwota alimentacyjna przekazywana jest rodzicowi, który sprawuje opiekę prawną nad dzieckiem. Kiedy dziecko staje się pełnoletnie, zwykle rodzice nadal muszą łożyć na jego utrzymanie.

Pełnoletnie dziecko a alimenty

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie określa obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletnich dzieci. Zgodnie z prawem nie ma górnej granicy wiekowej, w której dziecku przestają przysługiwać alimenty. Rodzice muszą łożyć alimenty na dziecko, które kontynuuje naukę i wykazuje, że nie posiada żadnych dochodów, które pozwoliłyby mu na własne utrzymanie. Dopóki dziecko się uczy, ma prawo do otrzymywania stałych alimentów. Jeśli jednak dziecko posiada własny majątek (spadek, własne fundusze) i jest się w stanie samo utrzymać, rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pełnoletnie dziecko, nawet jeśli podejmuje naukę, ale znacznie ją zaniedbuje ( tzw. wieczny student) lub nie dokłada żadnych starań, aby zapewnić sobie utrzymanie, może stracić alimenty. W przypadku kiedy dziecko jest niepełnosprawne bądź jego stan zdrowia nie pozwala mu na własne utrzymanie, rodzice zobowiązani są łożyć alimenty dożywotnio.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego

Rodzicom przysługuje prawo wnioskowania o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Aby sąd uchylił obowiązek alimentacyjny, muszą być spełnione określone warunki. Jeśli dziecko zaniedbuje się w nauce lub w momencie podjęcia studiów było w stanie samodzielnie się utrzymać, sąd może mieć podstawę do uchylenia obowiązku alimentacyjnego nałożonego na rodziców. Rodzice mogą starać się o zniesienie obowiązku alimentacyjnego także wtedy, gdy wykażą, że ich trudna sytuacja finansowa, nie pozwala na opłacanie alimentów.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość kwoty alimentacyjnej zawsze obliczana jest dla indywidualnego przypadku. Zgodnie z prawem kwota alimentacyjna powinna zapewniać dziecku taki sam standard życia, jaki reprezentują jego rodzice. Alimenty muszą zapewniać pokrycie kosztów nauki, mieszkania, wyżywienia, leczenia, odzieży i innych niezbędnych potrzeb. Drugim czynnikiem decydującym o wysokości alimentów jest sytuacja finansowa rodziców. Na podstawie ich zarobków, a także potencjalnych możliwości zarobkowych sąd orzeka o wysokości alimentów. Przez potencjalne możliwości zarobkowe rozumie się tu wykształcenie i kwalifikacje rodzica, które stwarzają mu konkretne szanse zarobkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Zobacz także: Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA