REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyty nie zdrożeją w ciągu najbliższych dwóch lat

Karta kredytowa. Fot. Fotolia
Karta kredytowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu najbliższych dwóch lat oprocentowanie kredytów nie powinno wzrosnąć znacząco. Jesteśmy najprawdopodobniej na półmetku okresu rekordowo niskich stóp procentowych, które mają zostać utrzymane przez RPP (Rada Polityki Pieniężnej) przynajmniej do połowy bieżącego roku.

Przed nami już siódmy miesiąc rekordowo niskich stóp procentowych. RPP pozostawiła dziś bowiem  po raz szósty stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Takiego rozstrzygnięcia trudno było się nie spodziewać, biorąc pod uwagę, że Rada zapowiadała utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie co najmniej do połowy bieżącego roku.

REKLAMA

Pomimo stałych stóp rata kredytu może nieznacznie wzrosnąć

REKLAMA

Powoli zbliżające się widmo pierwszej podwyżki stóp ma już dziś wpływ na notowania wskaźnika WIBOR. Trzeba mieć bowiem świadomość, że stawka rynkowa (WIBOR) zmienia się szybciej niż ta ustalana przez RPP. Stało się tak właśnie w ostatnich tygodniach. WIBOR w wersji trzymiesięcznej jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku był notowany na poziomie 2,65%. Dziś jest to 2,7%. Tę niewielką zmianę mogą w najbliższym czasie zauważyć kredytobiorcy spłacający raty uzależnione od okresowo aktualizowanych notowań WIBOR-u. W przypadku przeciętnego kredytu nie należy się jednak spodziewać zmiany miesięcznej raty o więcej niż kilka złotych.

Zmiana ta jest więc ciągle niczym w porównaniu z korzyściami płynącymi z utrzymywania się od miesięcy rekordowo niskich stóp procentowych. Pozytywne zmiany w tym względzie widać już od 17 miesięcy (choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło 14 miesięcy temu). Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu 2012 r. na 25 lat i kwotę 300 tys. zł, z oprocentowaniem 6,6% (w tym 1,5 pkt. proc. marży), wynosiła na starcie 2046 zł miesięcznie. Dziś stawka WIBOR 3M, która składa się na oprocentowanie modelowego kredytu nie wynosi już 5,11% (jak w sierpniu 2012 r.), ale 2,7%. Gdyby bank aktualizował wartość WIBOR-u na bieżąco, modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem o jedną trzecią niższym i w konsekwencji ratą na poziomie 1617 zł miesięcznie. Oznacza to o 429 zł niższy koszt niż 17 miesięcy temu.

Dziś najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie stóp procentowych, a więc i kosztu kredytu na rekordowo niskim poziomie przynajmniej przez pół roku. Wynika to zarówno z zapowiedzi członków RPP, jak i notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Za 6 miesięcy wyceniają one WIBOR 3M na 2,74%. Dziś WIBOR 3M jest notowany niemal na identycznym poziomie (2,7%). W dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 3,48%. Jest to wyraźnie niższy wynik niż wskazywały notowania sprzed miesiąca (3,6%). Gdyby do takiej zmiany WIBOR-u na rynku rzeczywiście doszło, rata modelowego kredytu wyniosłaby 1750 zł miesięcznie. To wciąż wyraźnie mniej niż w sierpniu 2012 r., kiedy rynek nie dyskontował jeszcze poluzowania polityki pieniężnej, do której doszło w listopadzie

Zobacz także: Rynek kredytów: jak wygląda sytuacja?

Zobacz także: Rata kredytu złotówkowego na rekordowo niskim poziomie

Zobacz także: Raty kredytów w euro na stałym poziomie

Źródło: Bartosz Turek, Lion's Bank

noty stóp procentowych. Fot.
kredyt.Fot
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA