REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris)

Pierwiosnek pospolity szczególnie pięknie wygląda w skupiskach - na rabatkach, w ogródkach skalnych, dużych donicach. Tworzy piękne, barwne plamy w jakimkolwiek miejscu się nie pojawi. Kwitnie od stycznia do maja i przykuwa uwagę mnogością swoich barw.

Podział nieruchomości a hipoteka

Z instytucją hipoteki spotykamy się coraz częściej, ze względu na stale wzrastającą potrzebę zaciągania tzw. kredytów hipotecznych. Czym jest hipoteka i co się z nią dzieje w przypadku podziału nieruchomości?

Test paneli laminowanych

Podłoga laminowana jest niedroga i wytrzymała, ale może się elektryzować. Specjaliści sprawdzili, czy podczas chodzenia po laminacie można tak mocno naładować się ładunkiem elektrostatycznym, że dojdzie do przeskoczenia iskry – na przykład, gdy ktoś nas lekko dotknie.

Szkatułki i puzdra

Biżuterię miło przechowywać w pięknym puzdrze z wyściełanym aksamitem wnętrzem... Możesz sprawić prezent komuś lub sobie, decydując się na wygodne i jakże piękne, szkatułki.

REKLAMA

Pielęgnacja kaktusów

Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.

Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu

Spółdzielnie mieszkaniowe często uzależniają wysokość opłat za media czy też wywóz śmieci od liczby osób zamieszkujących w danym mieszkaniu. Ale mogą uwzględnić tylko tych domowników, którzy zostali zgłoszeni do administracji. Niestety w praktyce bardzo częste są przypadki kiedy to w lokalu zamieszkuje większa liczba osób, a spółdzielnia nie ma możliwości, aby to sprawdzić.

Pachystachys, żółta beloperone (Pachystachys lutea)

Charakterystyczne dla tych rośłin są żółte listki kwiatowe, spomiędzy których wystają białe kwiaty. Żółte liście utrzymują się bardzo długo, natomiast kwiaty opadają w przeciągu miesiąca. Okres kwitnienia może wynosić cały rok, w zależności od uprawy. Dzięki zastosowaniu środków hamujących wzrost pachystachysy osiągają wysokość do 50 centymetrów, są natomiast o wiele gęstsze. Rośliny te mogą być prawdziwą ozdobą naszych mieszkań!

Kamelia japońska (Camelia japonica)

Kamelię japońską charakteryzują niezwykle eleganckie kwiaty, jednak na najdrobniejszą nawet zmianę w otoczeniu reaguje ich zrzucaniem. Ta wiecznie zielona roślina kwitnie w miesiącach od lutego do kwietnia. Barwa kwiatów jest zwykle czerwona, lecz zdarzają się także okazy białe i beżowe. Kamelie japońskie osiągają nawet 130 centymetrów wzrostu, co w połączeniu z ich wspaniałymi kwiatami wygląda imponująco.

REKLAMA

Frizea (Vriesea)

Frizea kwitnie przez cały rok. Barwa kwiatów frizei jest czerwona lub pomarańczowa. Roślina osiąga wysokość do 50 centymetrów i z powodzeniem może być ozdobą naszych mieszkań.

Zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane

W styczniu 2010 r. sejm przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane. Nowe przepisy są szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które uzyskały gwarancje wypłaty wynagrodzeń za zrealizowane prace od inwestorów i wykonawców generalnych.

Walota okazała (Vallota speciosa)

Walota okazała jest rośliną cebulową pochodzącą wprost z Afryki Południowej. Wysokość łodygi waha się od 20 do 30 centymetrów, a na jej szczycie znajduje się baldach, z którego wyrastaj od 3 do 6 kwiatów. Walota okazała kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu, jej kwiaty mają barwę purpurową.

Wilczomlecz (Euphorbia grandicornis)

Wilczomlecz jest domniemanym kaktusem – wygląda niemalże tak samo jak Astophytum asterias. Dopiero po jego nakłuciu, wypływające „wilcze mleko” upewni nas o jego pochodzeniu. Euphorbia grandicornis osiąga wysokość do 150 centymetrów i poza trującym sokiem, posiada także grube kolce, dlatego należy uważać przy jej hodowli.

Starzec cyneraria (Senecio cruentus)

Starzec cyneraria (Senecio cruentus) to wspaniała, jednoroczna roślina charakteryzująca się kwiatami o bardzo różnych kolorach. Kwiaty Starca cyneraria występują w kolorach: białym, beżowym, żółtym, pomarańczowym, a także barwach ciemniejszych takich jak fiolet, purpura, czy błękit. Senecio cruentus można nabyć niemal w każdej kwiaciarni od lutego do kwietnia. Starzec cyneraria rewelacyjnie prezentują się na parapecie.

Widliczka (Selaginella)

Widliczka (Selaginella) to wspaniały zielony krzew. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (25 centymetrów), jest bardzo chętnie hodowany w mieszkaniach. Ma na to ogromny wpływ jego zachowanie – zroszony wodą momentalnie się ożywia. Widliczki chętnie uprawia się w zimowych ogrodach i oknach kwiatowych ze względu na małe wymagania.

Soleirolia soleirolii

Soleirollia pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego, przede wszystkim z Sardynii i Korsyki. Rośnie tam jak w Polsce trawa – w szczelinach murów, pod płytkami chodnikowymi i w tym podobnych miejscach. Roślina ta jest odporna na mrozy, stąd często można spotkać ją w ogrodach zimowych, lub jako roślinę okrywową do chłodnych okien kwiatowych.

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha jest charakterystyczną rosliną-okazy młode wyglądają inaczej niż starsze. Młode Zroślichy (Syngonium) różnią się od starszych przede wszystkim liśćmi. Wzrost Zroślichy (Syngonium) może dochodzić do 150 cm. Zroślichę (Syngonium) najlepiej umieścić w donicach z podpórką, po której pnącza mogą się wspinać lub w donicach wiszących.

Tolmiea menziesii

Tolmiea to niewielka, osiągająca do 25 centymetrów roślina, bardzo blisko spokrewniona z bylinami. Pochodzi z lasów porastających wybrzeże Pacyfiku. Tolmiea jest bardzo łatwa w uprawie – z powodzeniem może rosnąć w chłodnych pomieszczeniach, a nawet przez cały rok przebywać w ogrodzie.

Dodatki do gleby

Popularne jest mieszanie różnych rodzajów ziemi w celu osiągnięcia najlepszej dla rośliny mieszanki. Często poza ziemią, dodaje się innych składników, które mają powodować poprawienie jakości gleby. Zobacz, jakie właściwości charakteryzują używane w domowej uprawie dodatki do gleby.

Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych

Każda roślina wymaga innego podłoża do prawidłowego rozwoju. Aby wiedzieć, co jest najlepsze dla naszych podopiecznych warto znać liczne rodzaje ziemi, jakie stosowane są w domowej uprawie. Często należy mieszać różne rodzaje gleby, aby osiągnąć to, w czym nasze zielone ozdoby będą czuć się najlepiej.

Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać

Bonsai wywodzi się z Chin, choć to w Japonii kultywowane jest po dziś dzień. Sztuka miniaturyzowania drzewek i krzewów zyskuje obecnie coraz większa popularność na Zachodzie, także w Polsce. Sprawdź, czym jest bonsai i jak odpowiednio je pielęgnować.

Apetyczne rośliny

Niektóre z roślin doniczkowych, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniu, poza funkcją ozdobną mają jeszcze jedną zaletę – jadalne owoce. Kwiaty takie najlepiej ustawiać w kuchni – tam prezentują się znakomicie. Zaskocz wszystkich własną uprawą owoców w mieszkaniu!

Kalendarium opieki nad kwiatami

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Opodatkowanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego od osób prawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do wspólnot mieszkaniowych zastosowanie znajdzie ustawa o VAT.

Kiedy we wspólnocie reprezentuje nas zarząd?

Podstawowym zadaniem zarządu jest (co wydaje się oczywiste) zarządzanie nieruchomością wspólną oraz kosztami eksploatacyjnymi związanymi z poszczególnymi lokalami, w zakresie w jakim nie mogą tego robić poszczególni właściciele lokali. Są jednak sytuacje, gdzie zarząd będzie działał na podstawie dodatkowego pełnomocnictwa udzielonego przez właścicieli lokali.

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Bardzo lubiany styl skandynawski – tutaj w wielu odmianach: od tej najbardziej minimalistycznej wersji szwedzkiej, poprzez geometryczną i kolorową fińską, aż do subtelnej i romantycznej odmiany duńskiej. Całość w jednym mieszkaniu w stylu skandynawskim, podzielona na poszczególne strefy i funkcje. Wszystko to, co najciekawsze ze Skandynawii znalazło się teraz na jednej przestrzeni.

Nowelizacja ustawy o odpadach

Dnia 12 marca 2010 r. weszła w życie ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Akt ten dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych w sprawie składowania odpadów, określonych w dyrektywie Rady z dnia 26 kwietnia 1999 r. Nowelizacja umożliwi Polsce realizację zadań zawartych w „Krajowym planie gospodarki odpadami 2010”.

Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Dlaczego muszę dokładać się do windy mieszkając na parterze? Jak wskazuje Ustawa o własności lokali, do obowiązków właścicieli lokali należy utrzymanie nieruchomości wspólnej. Można do nich zaliczyć m. in. obowiązek uiszczania opłat na antenę zbiorczą czy windę. Ustawa nie przewiduje możliwości obniżenia opłat za windę jeżeli mieszkamy na parterze. W mniejszych wspólnotach mieszkaniowych zależy to jednak od ustaleń między właścicielami lokali.

Jak wykorzystać przestrzeń w małym mieszkaniu?

W małych mieszkaniach należy myśleć o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dobrze, aby przestrzeń pozostała czysta bez zbędnych elementów, dlatego dobrze wygospodarować w układzie ścian ukrytą szafę, mini garderobę, która pomieści większości rzeczy.

Zielistka Sternberga, chlorofytum (Chlorophytum comosum)

Zielistka pochodzi z południowej Afryki i charakteryzuje się dużą tolerancją warunków domowych. Jest to idealna roślina dla początkujących miłośników uprawy roślin. Zielistka ma zielone liście, o białych pasach. Kwitnie przez cały rok, kwiaty zaś są niewielkie i białe. Roślina ta osiąga do 1 metra wysokości.

Orliczka (Pteris)

Orliczkę (Pteris) charakteryzują liście – jasnozielone, zwisające, przypominające nieco liście palmy. Wysokość orliczek nie przekracza 25 centymetrów (w zależności od odmiany), dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w małych doniczkach.

Syningia ogrodowa (Sinningia hybrida)

Syningia ogrodowa kwitnie od marca do sierpnia. Jej kwiaty maja barwę czerwoną, purpurową lub fioletową. Zwykle kupujemy syningie jako roślinę jednoroczną, którą wyrzucamy zaraz po opadnięciu kwiatów. Jednak można doprowadzić ją do ponownego kwitnięcia!

Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)

Syningia szkarłatna ma bardzo charakterystyczne, miękkie jak atłas, liście. Wielkość syningii nie przekracza 25 centymetrów, a zakwita na czerwono lub purpurowo w okresie od czerwca do sierpnia.

Roicissus przylądkowy (Rhoicissus capensis)

Roicissus przylądkodkowy to rodzaj pnącza, które osiąga długość nawet do 3 metrów. Jednak nie należy uprawiać roicissusa jako rośliny wiszącej – należy zapewnić jej stabilne podpory, w przeciwnym razie gałęzie będą się łamać. Ozdobą rośliny są liście – ciemnozielone, od spodu pokryte czerwonym meszkiem, osiągają szerokość do 20 centymetrów.

Reo meksykańskie (Rhoeo spathacea)

Reo meksykańskie to tropikalny kwiat. Warto zwrócić uwagę na jego wspaniałe liście – wąskie, przypominające kształtem miecze. Liście te z wierzchu mają kolor zielony, zaś od spodu – czerwonego wina. Ich długość może osiągnąć nawet pół metra!

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)

Niedośpian to roślina, której główną ozdobą są liście – nakrapiane na różowo z taką intensywnością, że może wydawać się, jakby to ich ciemna zieleń była drobnymi plamkami na różowym tle. Przy tak kolorowych liściach purpurowe kwiaty są prawie niewidoczne. Niedośpiany nadają się najlepiej do umieszczania w witrynach lub zamkniętych oknach kwiatowych.

Hortensja ogrodowa - (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa osiąga wysokość nawet do 1 metra w warunkach hodowlanych. Zakwita od marca do czerwca, a kolory charakterystyczne dla hortensji to biel, czerwień, róż, purpura. Główną ozdobą hortensji są właśnie kwiaty – okazałe, zebrane w wielkie kule.

Guzmania

Guzmania jest charakterystyczną rośliną z uwagi na czerwone przykwiatki, które utrzymują się znacznie dłużej od kwiatów. Stanowią one wspaniały kontrast z zielenią liści. Najlepszym miejscem dla Guzmanii jest tropikalne okno – ciepłe, wilgotne i półcieniste.

Episcja (Episcia cupreata)

Episcja (Episcia cupreata), kwiat kwitnący na czerwono, najlepiej czuje się w cieniu. W warunkach naturalnych, czyli w Ameryce Środkowej i Południowej pokrywa ziemię w lasach tropikalnych. W warunkach hodowlanych umieszcza się go w wiszących donicach, gdzie wspaniale dekoruje wnętrze. Dobrze czuje się także w oknach tropikalnych i witrynach kwiatowych.

Cykas (Sagowiec)

Ta wyglądem przypominająca paproć roślina jest przedstawicielem sagowców – roślin z pogranicza paproci i roślin nagonasiennych. Charakteryzuje ją długowieczność (w naturalnych warunkach dożywa nawet do kilku tysięcy lat) oraz niewielki przyrost roczny.

Daktylowiec, feniks (Phoenix)

Daktylowiec to jeden z najpopularniejszych gatunków palm mogących rosnąć w mieszkaniu. W warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do 10 metrów, natomiast w uprawie jego wzrost nie przekracza 2 metrów. Rośnie bardzo bujnie, dlatego w małym mieszkaniu może stać się problemem – ciągłe potrącanie może uszkodzić jego liście.

Peireskia (Peireskia aculeata)

Peireskia należy do klanu kaktusów – mają kędzierzawe gałązki, stwardniałe wyrostki i ostre ciernie. Peireskia aculeata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w formie krzewów i drzew, osiągając nawet 10 metrów wysokości. W uprawie domowej jej wzrost nie przekracza jednak 125-130 centymetrów.

Pelargonia pachnąca (Peralgonium graveolens)

Jest wiele odmian pelargonii o pachnących liściach – najpopularniejsze z nich to pelargonium graveolens (pelargonia cytrynowa) oraz pelargonium radens (pelargonia różana). Kwiaty pelargonii są małe, ale urokliwe – w kolorze białym, purpurowym lub różowym. Jednak największą ozdobą rośliny jest zapach.

Ginura (Gynura)

Roślinę charakteryzują wspaniałe liście – intensywnie zielone, pokryte czerwonofioletowym meszkiem, poszarpane na brzegach. W sklepach sprzedawana jest odmiana „Purple Passion” będąca krzyżówką dwóch odmian. Ginura osiąga długość nawet do pół metra i najlepiej wygląda w wiszących donicach – tworzy wtedy wspaniałe kompozycje.

Szczodrzeniec groniasty (Cytisus x racemosus)

Szczodrzeniec groniasty (Cytisus x racemosus) zaliczany jest do zimnolubnych – choć wymaga miejsca słonecznego, najlepiej czuje się w nieogrzewanej sypialni lub w ogródku. Jej główną ozdobą są kwiaty – zebrane w złociste grona. Przypuszczalnie roślina pochodzi z Wysp Kanaryjskich i Madery.

Cefalocereus, głowa starca (Cephalocereus senilis)

Cefalocereus (Cephalocereus senilis) w naturalnych warunkach osiąga średnicę do 35 cm i 15 m wysokości. Jednak w warunkach hodowlanych średnica jego nie przekracza 8 cm, a wzrost 75 cm. Cefalocereus pokryty jest równomiernie długimi, bardzo delikatnymi cierniami w kolorze białym, które wspaniale kontrastują z jasną zielenią rośliny. W uprawie domowej nie pojawiają się kwiaty, na szczęście dla hodowców, gdyż nie mają one przyjemnego zapachu.

Astrofytum, czapka biskupia (Astrophytum myriostigma)

Astrofytum (Astrophytum myriostigma) posiada piękny, gwiaździsty kształt. Jego dodatkową ozdobą są kwiaty – zakwitają latem, połyskują niczym złoto i są całkiem duże – osiągają nawet do 6 cm średnicy. Istnieją dwie odmiany tego pięknego kaktusa – jedna z drobnymi włoskami na całej powierzchni liści oraz druga, bez tychże włosków.

Aloes pstry (Aloe variegata)

Aloes pstry pochodzi z suchych regionów Afryki, dlatego idealnie nadaje się idealnie do uprawy w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Suche powietrze mieszkań i wysokie temperatury nie robią na nim wrażenia. Ta odmiana aloesu posiada ozdobne liście – biało nakrapiane, mięsiste, jasnozielone. Kwiaty natomiast są czerwone.

Agawa Wiktorii (Agave victoriae-reginae)

Jest to mała roślina, jej wysokość dochodzi do 25 centymetrów. Mimo niewielkiego wzrostu agawa stanowi nie lada ozdobę – jej liście mają białawe brzegi i ułożone są w rozłożystą rozetę. Niestety agawa zakwita tylko raz i to w bardzo dojrzałym wieku.

Akacja uzbrojona (Acacia armata)

Akacja uzbrojona (Acacia armata) to intensywnie rozgałęziony krzew, pochodzący z rejonów tropikalnych oraz subtropikalnych. Do Polski jest sprowadzany najczęściej z Australii. Akacja uzbrojona zawdzięcza swój przydomek cierniom, które powstały z przekształconych przylistków. Jednak „kujące” właściwości rośliny odchodzą w niepamięć, kiedy tylko akacja zakwita – zapach jej kwiatów jest wprost zniewalający!

Montaż reklam na zewnątrz budynku

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnota wynajmowała miejsce na szyld czy reklamę na elewacji. Czynsz z takich najmów będzie dochodem całej wspólnoty i będzie się przyczyniał do obniżenia kosztów zarządu tą nieruchomością. Ważne jest natomiast aby działo się to za zgodą mieszkańców.

REKLAMA