REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Paweł Nawrocki
Budynek rodzinny.
Budynek rodzinny.

REKLAMA

REKLAMA

Aby właściwie ocieplić dom drewniany należy wiedzieć, że drewno jest materiałem organicznym i posiada pewne niegodności ocielenia w porównaniu do domów z elementów drobnowymiarowych.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dom drewniany musi oddychać, dodatkowo ma tendencję do kondensacji, wilgoci która w następstwie potęguje korozję i zagrzybienie.
Jedną z metod jest metoda lekka sucha. Metoda ta jest stosunkowa łatwa w wykonaniu i stosunkowo czysta. Dodatkowo jest to metoda, która jest odporna na odkształcenia i ruchy konstrukcji domu, co jest wyraźnie widać w konstrukcjach drewnianych na słabych fundamentach z ustawicznie konsolidującym gruntem.

REKLAMA

Wełna mineralna

Generalnie nie powinno się ocieplać takich ścian wełną mineralną. Wełna mineralna pomimo takiego samego współczynnika przewodzenia ciepła jest materiałem bardzo porowatym mającym zdolności do kondensacji pary wodne. W sytuacji dopuszczenia do konsolidacji wody wełna mineralna diametralnie traci swoje właściwości.

Zobacz także: Docieplanie ścian domów drewnianych – metodą lekka mokra

Paroizolacja

Przed ułożeniem warstwy wełny mineralnej, lub styropianu, należy na ścianie rozłożyć paroizolację chroniącą konstrukcję drewnianą przed zawilgoceniem. Można ją wykonać z foli polietylenową lub PCV grubości około 0,1 mm. Folię należy układać na zakład 10÷15 cm i miejsca łączenia również zakryć taśmą. Należy bezwzględnie wykonać pustkę powietrza umożliwiającą wentylację między ścianą a izolacją. Następnie należy rozmieścić listwy konstrukcyjne poziome i pionowe o szerokości dostosowanej do rozkładanego materiału izolacyjnego przy pomocy listew sosnowych lub świerkowych „na sztorc” grubości 3,8-5 cm i szerokości 5-6 cm. Dodatkowo należy u dołu umieścić listwy startowe umożliwiające cyrkulację powietrza z impregnowanych listew. Taka konstrukcja nie powoduje powstanie mostów termicznych. Grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić około 10- 15 cm.

Zobacz także: Zastosowanie wyrobów silikatowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiatroizolacja

Po ułożeniu 1 – 2 warstw izolacji należy wykonać wiatroizolację. Wykonuje się ją z folii polietylenowej o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 1300 g/m²/24 h), wg tych samych zasad co paroizolację.

Wykończenia

Ostatnim etapem jest przybicie desek o grubości 1 cala z drewna odpornego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (np. sosna, modrzew, dąb). Potem należy je zaimpregnować, pomalować lub polakierować. Deski można przybić pionowo, poziomo, a nawet po skosie.

Zobacz także: Drewno jako materiał podłogowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA