Jaka podłoga na strop drewniany?
REKLAMA
REKLAMA
Jednak tutaj nie stosuje się robót mokrych i wykonana podłoga odznacza się małym ciężarem. Na belkach drewnianych stropowych układa się bezpośrednio deskowanie, np. z płyt OSB, które są ośrodkiem sprężystym, ale nie zapewniają odpowiedniego poziomu tłumienia drgań.
REKLAMA
Izolacja przeciw wilgoci
Dlatego konstrukcję podłogi rozpoczyna się od rozłożenia izolacji przeciwwilgociowej z folii polietylenowej grubości 0,2 mm. Na folii można układać warstwy izolacji przeciwdźwiękowej.
Materiały do izolacji akustycznej
Tutaj należy kierować się zasadą, że do tłumienia fal nadają się najlepiej materiały porowate, mające tendencję do uplastycznia się. Wśród takich materiałów możemy znaleźć miękkie płyty pilśniowe z wełny drzewnej grubości około 2,5 – 3 cm.
Suchy jastrych
Na tak wykonanej konstrukcji można ułożyć ostatnią warstwę z suchego jastrychu w postaci płyt gipsowo-kartonowych grubości 2,5 cm.
A co na podłodze
Na takim podkładzie można wykonać bezpośrednio terakotę lub inne materiały wymagające przyklejenia, np. parkiet.
Polecamy: Drewno jako materiał podłogowy
Panele
REKLAMA
W innych wypadkach, np. pod panele można dodatkowo położyć podkład z płyt OSB. Płyty takie podobnie, jak w sytuacji wykonywania jastrychu należy zdylatować (oddzielić) od ściany za pomocą styropianu lub innego materiału pienistego. Jego zadaniem jest wyeliminowanie ewentualnych mostków akustycznych.
Łazienka i kuchnia
W sytuacji podłóg zlokalizowanych w łazienkach lub kuchniach narażonych na trwałe zawilgocenie pod warstwą kleju pod terakotę należy zastosować izolację przeciwwilgociową w postaci płynnej folii. Wykonana izolacja akustyczna powinna być tak wykonana, aby spełniała wymagania normowe. Dla budownictwa wielorodzinnego poziom ograniczania przenikania dźwięków powinien być minimalnie 51 dB dla dźwięków powietrznych i 50 dB dla dźwięków uderzeniowych.
Czytaj także: Jak wykonywać ściany trójwarstwowe
REKLAMA
REKLAMA