Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?
REKLAMA
REKLAMA
Świadectwo energetyczne (certyfikat energetyczny) jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej. Podstawą do sporządzenia zintegrowanej charakterystyki jest charakterystyka energetyczna budynku.
REKLAMA
Czym jest charakterystyka energetyczna
Charakterystyka to zbiór wskaźników energetycznych określających zapotrzebowanie budynku na energię (m.in.: C.O., wentylację, a także oświetlenie). Określają one wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok. Uzyskanie świadectwa energetycznego dotyczy również budynków jednorodzinnych w sytuacji postępowania związanego z uzyskaniem kredytu hipotecznego, co ma niebagatelny wpływ na jego wartość. Informacje zawarte w świadectwie energetycznym powinny mieć również wpływ na cenę metra kwadratowego lokali na rynku wtórnym, szczególnie tych wybudowanych w różnych systemach prefabrykacji, jak np.: W-70.
Polecamy: Energooszczędność a certyfikat energetyczny
Odbiór budynku
Również wykonanie odbioru technicznego budynku wymaga posiadania świadectwa energetycznego budynku. Obowiązek posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca, użytkownik będzie mógł określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania z nim związany. Świadectwa charakterystyki energetycznej nie sporządza się dla m.in.: obiektów zabytkowych, sakralnych i związanych z działalnością religijną, niezamieszkałych do działalności rolnej, wolno stojących o powierzchni mniejszej niż 50m2.
Czytaj także: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę
REKLAMA
REKLAMA