REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poddasze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prosty sposób na chłód na poddaszu

Co zrobić, kiedy mamy chłodne poddasze? Nie musimy od razu przeprowadzać kosztownych prac budowlanych. Niedocieplone poddasze to problem wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Rozwiązaniem mogą być rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne przesłony okienne.

Ściana kolankowa, a aranżacja poddasza. Poradnik

Umiejętne urządzenie poddasza nie jest rzeczą łatwą, aranżacja poddasza wymaga bowiem większej kreatywności i zmysłu przestrzennego niż reszta kondygnacji. Elementem, który może utrudniać urządzenie poddasza - jest dach. Aby ułatwić sobie zadanie – warto już na etapie budowy zastanowić się jak chcemy, aby wyglądało nasze poddasze.

Jak wykorzystać poddasze? Biblioteka, sypialnia czy pokój do zabaw?

Sposobów na wykorzystanie poddasza jest wiele. Na poddaszu z powodzeniem możemy zaaranżować bibliotekę, sypialnię lub pokój dla zabaw dla dzieci. Wystarczy pomysł i dobry projekt i możemy przystąpić do realizacji.

Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Planując adaptację poddasza do celów mieszkalnych trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać np. jak wykończyć ściany w stanie surowym. Jaki tynk położyć na nieotynkowane ściany na poddaszu – radzi ekspert CEKOL.

REKLAMA

Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Adaptację poddasza do celów mieszkalnych to dodatkowa przestrzeń mieszkalna, a także okazja, aby sprawdzić stan techniczny dachu. Podczas aranżacji poddasza, może bowiem okazać się, że źle wykonany dach generuje duże straty energii. Jak poprawnie zaadaptować poddasze na przestrzeń mieszkalną? Jakich formalności należy dopełnić? Na co zwracać uwagę? – radzą eksperci Velux, Rockwool i Osram.

Jak zaadaptować poddasze na cele mieszkalne?

We wspólnotach, poddasza budynków coraz częściej adaptowane są do celów użytkowych. Aby na poddaszu można było zamieszkać, potrzebny jest remont a co za tym idzie pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Niemniej jednak, nakład pracy i zainwestowane pieniądze mogą się szybko zwrócić i przynieść zysk.

Siatki tynkarskie - pomocne podczas wykończania poddasza przy pomocy płyt g-k

Wykończenie poddasza do celów mieszkalnych nie jest łatwym zadaniem. Skosy, nietypowa konstrukcja dachu, izolacja – to elementy dachu, które najczęściej zabudowujemy płytami gipsowo-kartonowymi. Jak to zrobić?

Jak urządzić poddasze?

Urządzenie poddasza jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym, ale jak już uda nam się okiełznać tę przestrzeń to zyskamy niepowtarzalny efekt. Zagospodarowanie skosów na poddaszu może nie być proste, trzeba mieć konkretny pomysł. Podpowiadamy, co można urządzić na poddaszu.

REKLAMA

Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować

Jak urządzić łazienkę na poddaszu, aby była wygodna i funkcjonalna? Poddasze może być dość kłopotliwym pomieszczeniami do aranżacji. Skosy mogą w znacznym stopniu utrudniać funkcjonalne rozplanowanie łazienki. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę aranżując łazienkę na poddaszu.

Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności

Adaptacja strychu do celów mieszkalnych wymaga starannego zaplanowania oraz załatwienia niezbędnych formalności. Zanim przystąpimy do urządzania wygodnych pokoi na strychu, powinniśmy zapoznać się z kwestią prawną dotyczącą swobodnego dysponowania poddaszem. Jakie czekają nas formalności?

Dekoracje okien na poddaszu

Dekoracje okien na poddaszu trzeba dobierać z rozwagą. Ozdobienie okien na poddaszu nie jest prostą sprawą, najczęściej są one umiejscowione pod skosem – z tego powodu trudno dopasować do nich dekoracje.

Adaptacja poddasza w domu

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Jakich formalności należy dopełnić, by przygotować poddasze do potrzeb mieszkalnych? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując poprawek budowlanych?

Poddasze – urządzanie

Pomieszczenia mieszkalne na poddaszu mogą być dość kłopotliwe do urządzenia. Skosy, nietypowy układ ścian, okna dachowe i filary – to wszystko daje nam możliwość ciekawej aranżacji, ale może stać się też problemem. Zobacz, jak najlepiej zaaranżować poddasze.

Jak wentylować połać dachową?

Dach jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Podczas jego budowy poza wybraniem właściwego pokrycia dachowego, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie wentylacji połaci dachowej. Dobrze wykonana wentylacja dachu zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z poddasza.

Poddasze

Poddasze to inaczej strych. Poddasze znajduje się nad najwyżej położonym stropem w budynku, pod pokryciem dachowym. Wyróżniamy poddasze użytkowe oraz poddasze nieużytkowe.

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe to przestrzeń nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym zagospodarowana na pomieszczenia mieszkalne.

Poddasze nieużytkowe

Nie wykorzystywana przestrzeń położona nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym.

Mansarda

Mansarda to przestrzeń mieszkalna znajdująca się części poddasza. Mansarda wydzielona jest ścianami, które wychodzą ponad powierzchnię dachu i tworzą nadbudowę nad gzymsem budynku.

Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Profesjonalnie ocieplony dom to gwarancja mniejszych rachunków za ogrzewanie. Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Sprawdź, jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza.

Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?


Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe.

Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?

Wśród narzędzi w każdym przydomowym warsztacie powinna znaleźć się wiertarka udarowa. Urządzenie to zdecydowanie ułatwi nam pracę, gdy będziemy chcieli wywiercić dziurę w twardym materiale takim jak beton czy płyta żelbetowa, gdzie zwykła wiertarka nie da rady. Na rynku dostępny jest ogromny wybór wiertarek udarowych, jednak każda z nich różni się od siebie: ceną, siłą czy mocą. Przeczytaj na co zwróci uwagę przy zakupie wiertarki udarowej, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb.

Czy mieszkanie na poddaszu to dobry wybór?


Mimo że wcześniej mieszkania na poddaszu nie cieszyły się dużą popularnością, teraz rośnie liczba zainteresowanych tego typu rozwiązaniami. Apartamentowce coraz częściej oferują lokale na poddaszach nowo wybudowanych budynków. Mieszkania na poddaszach można znaleźć także w odnowionych kamienicach. Dzięki wielu możliwościom aranżacyjnym i eksploatacyjnym zainteresowanie nimi stale rośnie.

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Okna połaciowe - sposób na doświetlenie biura na poddaszu

Okna połaciowe to dobry sposób na doświetlenie poddasza. Jeśli poddasze w naszym domy jest ciemne, montaż okien połaciowych w konstrukcji dachu może rozwiązać problem z oświetleniem poddasza.

Jak zaaranżować pokój dla dziecka na poddaszu?


Magiczna przestrzeń poddasza z pewnością przypadnie dziecku do gustu. Liczne zakamarki i spady dachu tworzą fantastyczną scenerię kreatywnych zabaw na poddaszu. Podpowiadamy, co zrobić, by urządzić na poddaszu wygodny pokój dla dziecka.

Lepiej kupić strych czy mieszkanie?


Poddasze to nie tylko miejsce ciekawe do zaaranżowania. To także opłacalne rozwiązanie, dla poszukujących mieszkania kredytobiorców. Procedury ustanowienia własności, mogą być jednak czasochłonne.

Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?


Poddasze stwarza wiele możliwości na zaaranżowanie klimatycznej i wygodnej łazienki. W swobodnym ustawieniu urządzeń sanitarnych na poddaszu może nam jednak przeszkodzić charakter jego budowy.

Adaptacja strychu na dodatkowy pokój? Potrzebna jest zgoda!


Dla osób mieszkających na najwyższym piętrze strych może być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak zanim zdecydujemy się na adaptacje takiego pomieszczenia musimy potrzebować zgody wszystkich mieszkańców - strych przecież jest wspólny!

Jak zaaranżować kuchnię na poddaszu?

Aranżując kuchnię na poddaszu, pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednim ustawieniu zabudowy. Aby dobrze urządzić kuchnię na poddaszu niezbędne jest wygospodarowanie tak dużej przestrzeni, abyśmy zachowali swobodę ruchów w czasie przegotowania posiłku.

Jak urządzić sypialnię na antresoli?

Antresola jest często stosowanym rozwiązaniem do powiększenia powierzchni użytkowych w mieszkaniu. Antresolę można wstawić do wnętrz, których wysokość wynosi około 4 metry. To ciekawy sposób na aranżację przestrzeni, który pozwala nam w pełni korzystać zarówno z dolnej, jak i górnej części pokoju.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?


Żaden remont nie jest wart ryzykowania własnego zdrowia i życia, ale które dostępne zabezpieczenia i akcesoria są niezbędne? Niekiedy sprzęt, który ma pomóc podczas remontu, może stać się niebezpieczny…

Jak zaadaptować poddasze?


Mając w domu dosyć wysokie poddasze, możemy pokusić się o wyremontowanie go do celów mieszkalnych. Jak to zrobić? Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii – izolacji, instalacji i ścian.

Dwuwarstwowa izolacja dachu – Ekorolka i Ekopłyta Knauf Insulation


Dach skośny jest najczęściej stosowanym rodzajem dachu w budownictwie jednorodzinnym. Jego kształt umożliwia pełną adaptację poddasza, niestety niewłaściwie ocieplony może stać się dodatkowym źródłem wydatków. Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie Ekorolki i Ekopłyty firmy Knauf Insulation.

Jak zagospodarować skosy?

Skosy wcale nie są niefunkcjonalne. Dobry pomysł wystarczy aby zmienić skosy w oryginalne, klimatyczne i praktyczne miejsce w naszym domu. Wybierzmy więc najciekawsze rozwiązanie i cieszmy się ich użytecznością!

Jak stworzyć praktyczne wejście na poddasze?

Producenci schodów wychodzą naprzeciw posiadaczom niewielkich domów. Dzięki temu bez problemu wybierzemy funkcjonalne wejście na poddasze – bez względu na to, czy zaaranżowaliśmy na nim pokój czy zwykły stryszek.

Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Ochrona poddasza przed wilgocią ma duży wpływ na komfort mieszkania. W dzisiejszych czasach pomieszczenia na poddaszu to coraz częściej pomieszczenie mieszkalne. Aby użytkowanie poddasza było możliwe i nie stwarzało problemów takich jak przeciekający i nieszczelny dach - konstrukcja dachu musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią.

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Jak naturalnie oświetlić poddasze?

Zaadaptowane na część mieszkalną poddasze wymaga dobrego doświetlenia. Kształt dachu i układ ścian nie zawsze daje proste rozwiązania. Jest wiele sposobów by wpuścić promienie słoneczne do zagospodarowanego poddasza. Mogą to być tradycyjne okna w ścianach szczytowych, lukarny, okna kolankowe lub okna połaciowe.

Poddasze nieużytkowe – jak ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją?


Odpowiednie ocieplenie stropu pomiędzy ogrzewaną i nieogrzewaną kondygnacją jest istotne dla bilansu cieplnego budynku. Jednorazowy koszt związany z wykonaniem izolacji zwróci się w przeciągu kilku sezonów grzewczych.

Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?


Ocieplenie poddasza wydawałoby się proste pod względem doboru materiału i wykonania, ale czy rzeczywiście tak jest? Duża liczba inwestorów skupia się na ociepleniu ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie. Jednak to prawidłowo ocieplone poddasze może znacznie ograniczyć koszty ogrzewania od 10 do nawet 25 %, a dobór odpowiedniej technologii zapewni trwałość izolacji.

Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Czy każde poddasze da się przerobić na oryginalne, niekonwencjonalne mieszkanie? Czy wysokość poddasza jest jedynym wyznacznikiem jego użyteczności?

Jak połączyć górę z dołem?

Połączenie strychu lub poddasza z niższymi kondygnacjami będzie wymagało wygospodarowania przestrzeni 7–15 m2.

Jak zapewnić przestrzeń na poddaszu?

Nie od razu podejmujesz decyzję o mieszkalnym poddaszu. Czasem decyzję te odwlekasz w czasie, a kiedy przychodzi dobry moment – zaczyna się walka o każdy centymetr powierzchni na poddaszu.

Jak ocieplić strych?

Ocieplenie stropu lub dachu to gwarancja zmniejszenia zużycia energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze unosi się do góry a tym samym ucieka na zewnątrz przez nieocieplony strych.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas prac domowych?

Nawet podczas najprostszych prac domowych, remontów czy drobnych napraw należy zachować uwagę i dbać o swoje bezpieczeństwo. Chwila nieuwagi podczas wbijania gwoździa i bolesny wypadek gotowy, brak ostrożności podczas przykręcania kontaktu i o nieszczęście łatwo. Nie lekceważmy nawet prostych napraw, gdyż mogą one przyrządzić wiele złego. 

Jakie dodatkowe wyposażenie i dodatki do skrzynki narzędziowej przydadzą się w domu?

Nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym majsterkowiczem, w swoim domu powinieneś mieć zestaw podstawowych narzędzi oraz akcesoriów. Jeśli jednak chcesz zrobić coś więcej niż tylko wbić gwoździa na obrazek, w skład zestawu narzędzi powinno wejść kilka profesjonalnych urządzeń. Co wybrać, na co zwrócić uwagę?

Podstawowe narzędzia w domu - co jest niezbędne?

Zepsuty kran, urwany zawias, rozkręcony stół lub szafka do powieszenia na ścianie to stosunkowo niewielkie awarie, z którymi powinien poradzić sobie nawet niedzielny majsterkowicz. Jednak żadna z tych czynności nie może być wykonana bez niezbędnych podstawowych narzędzi.

Jakie narzędzia przydadzą się w domu?

Do drobnych domowych napraw i niewielkich przeróbek wystarczy zestaw podstawowych narzędzi. Taki zestaw powinien się znajdować w każdym domu, najlepiej w specjalnej skrzynce. Jeśli komuś marzy się nowa szafka albo ławka w ogrodzie, powinien zakupić nieco bardziej profesjonalne akcesoria. Co jest niezbędne w domu, a bez czego amator może się obejść?

Jakich zasad przestrzegać przy drobnych naprawach?

Zanim przystąpisz do różnego rodzaju prac naprawczych i remontowych w Twoim domu pamiętaj o pięciu fundamentalnych zasadach, które pozwolą ci bezpiecznie i szybko dokonać tych napraw.

REKLAMA