REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie
Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA


Żaden remont nie jest wart ryzykowania własnego zdrowia i życia, ale które dostępne zabezpieczenia i akcesoria są niezbędne? Niekiedy sprzęt, który ma pomóc podczas remontu, może stać się niebezpieczny…

Odzież

REKLAMA

Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie. Nie musi to być profesjonalny kombinezon, wystarczą dżinsy i koszula lub bluza. Ważny jest natomiast materiał, z którego odzież została wykonana – powinien być mocny i naturalny, by dobrze przepuszczać powietrze. Istotne jest również, żeby mankiety były zapięte, co zapobiega wciągnięciu rękawów przez narzędzia, a w konsekwencji obrażeniom.

Ochrona słuchu

Podczas wykonywania wyjątkowo hałaśliwych prac remontowych można korzystać z zatyczek do uszu (np.: stopper) lub specjalnych nauszników. Tłumienie hałasu jest szczególnie nieodzowne, gdy korzystamy z elektronarzędzi takich jak młoty kujące, szlifierki kątowe, piły tarczowe czy pilarki.

Okulary ochronne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczne i bezpieczne gogle dobrze przylegają do twarzy dzięki bocznym osłonom, co zapewnia ochronę oczu przed pyłem czy odpryskami. Istotna jest również odpowiednia wentylacja zapobiegająca zaparowaniu szkieł, czego konsekwencją może być osłabienie widzenia i groźba wypadku.

Maski

Dla ochrony przed wdychaniem pyłów podczas domowych prac remontowych wystarczające są niedrogie maski jednorazowe. Pamiętajmy jednak, że maseczkę taką należy po skorzystaniu wyrzucić, ponieważ używana wielokrotnie nie spełni swojej roli. Stosowanie tej samej maski przez kilka osób jest niewskazane ze względów higienicznych.

Obuwie

Obuwie, przede wszystkim powinno być wygodne, porządnie zasznurowane, dobrze chroniące palce. Ważna jest również podeszwa, która ochroni przed poślizgiem.

Rękawice

Wbrew obiegowym opiniom rękawic nie należy stosować zawsze. Nie zakładamy ich w pobliżu ostrych tnących elektronarzędzi, ponieważ zachodzi ryzyko wkręcenia materiału w mechanizm a dłoń bez rękawicy łatwiej można cofnąć. Także podczas używania narzędzi ręcznych niekiedy lepiej jest zrezygnować z zakładania rękawic. Jest tak w przypadku przedmiotów, które mają tendencję do wysuwania się z dłoni (jak np.: młotek). Gdy używamy rękawic gumowanych, np.: przy pracy z klejami zaprawami czy gipsami powinniśmy pamiętać, że nie przepuszczają one powietrza, dlatego też należy je co jakiś czas zdejmować i przesypywać talkiem.

Elektronarzędzia

O zachowaniu bezpieczeństwa podczas posługiwania się elektronarzędziami powiedziano już wiele, jakkolwiek jeszcze więcej mówi się stale o wypadkach, którym ulegają używające ich osoby. Najczęstsza ich przyczyna jest bardzo prozaiczna, a jest nią nagminne nieczytanie instrukcji obsługi sprzętu. Szczególnie ważne jest włączanie i wyłączanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Instrukcje warto jednak czytać nie tylko ze względów bezpieczeństwa (choć jest to oczywiście najważniejsze), ale również by “odkryć” dodatkowe funkcje, zastosowania czy programy. Pamiętajmy również, że gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy się spieszymy nie jesteśmy w stanie wykonać pracy ani dobrze, ani bezpiecznie.

Akcesoria

Na rynku pojawiły się różne rodzaje pasów narzędziowych, które znajdują nabywców ze względu na unoszącą się nad nimi aurę profesjonalizmu. Faktycznie, są przeznaczone dla specjalistów i to wąskich specjalności, dlatego też zwykle okazują się nieprzydatne w trakcie domowych prac remontowych, gdy zakres robót jest szeroki. Lepszym rozwiązaniem w warunkach domowych jest skrzynka narzędziowa z posegregowanym sprzętem. Wyjątkiem może być konieczność wykonywania czynności na wysokościach np.: na dachu czy drabinie. Dobrze dobrany pas umożliwia wtedy samodzielną pracę bez konieczności wielokrotnego wchodzenia i schodzenia.

Drabiny i liny

Drabina, której używamy w pomieszczeniach, powinna być przede wszystkim stabilnie ustawiona i posiadać podest oraz pałąk, który ułatwi nam pracę (możliwość powieszenia akcesoriów, wiader). Najczęściej spotykane obecnie drabiny są wykonane z metalu, ale jeżeli posiadamy drabinę drewnianą, pamiętajmy, że nie można jej malować farbą kryjącą, ponieważ w ten sposób niedostrzegalne staną się ewentualne wady drewna – sęki, pęknięcia, skośny bieg słojów, zgnilizna, uszkodzenia, które mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia użytkownika. Jeżeli posiadamy dom jednorodzinny powninniśmy zakupić również większą drabinę składaną, o wyskości ok. 8 m, a gdy planujemy prace na dachu należy zaopatrzyć się w grubą linę a także pas lub szelki. Linę można przymocować np.: do komina a jej długość powinna być nie dłuższa niż do najbliższej krawędzi dachu (rynny).


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA