REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

Wilgoć występująca w przestrzeniach dachowych pochodzi z pary wodnej transportowanej wraz z powietrzem, które w wyniku konwekcji unosi się z niższych partii budynku ku górze. Para wodna dochodząc do dachu pokrytego materiałem o dobrej paro przepuszczalności, nie ma możliwości ujścia i, jak to bywa w części dachowej, w zetknięciu z materiałami o niższej temperaturze – skrapla się. Skroplona para wodna, powoduje zawilgocenie materiałów warstw dachu i przez to powoduje różne negatywne skutki, takie jak rozwój pleśni i grzybów oraz obniżenie termoizolacyjności przegrody. Dlatego, tak ważne jest zastosowanie wentylowanej przestrzeni tuż przed warstwą, która nie przepuszcza lub w niewielkiej ilości przepuszcza parę wodną. Takimi warstwami są: przykrycie dachu (blachy, dachówki, papy), warstwa desek czy folie o niskiej paro przepuszczalności. Warto tu wspomnieć o folii paro przepuszczalnej i wytłumaczyć jej działanie. Folie te, stosuje się w warstwach przegród dachowych. Mają one za zadanie przepuszczać parę wodną od wewnątrz budynku, a nie przepuszczać wody z zewnątrz.

REKLAMA

Rodzaje wentylacji dachu zależą od jego konstrukcji, kształtu i funkcji

REKLAMA

W przypadku dachów dwuspadowych z poddaszem z niezagospodarowaną przestrzenią, wentylowaną jest cała przestrzeń poddasza. Należy wtedy, zapewnić swobodne odprowadzenie powietrza (wywiewanie wilgotnego powietrza, a nawiewanie świeżego) przez otwory wentylacyjne znajdujące się w ścianach szczytowych lub kalenicach. Dachy płaskie jedno- i dwuspadowe wentylowane są w taki sam sposób.

Dachy z zagospodarowanym poddaszem, gdzie warstwa ocieplenia jest umieszczona tuż pod przykryciem dachu, mają mniejszą przestrzeń możliwą do wentylacji. Przestrzeń ta, to warstwa powietrza powstała wskutek zastosowania rusztu drewnianego z łat i kontrłat przybitych do krokwi przykrytych folią paroprzepuszczalną. Ze względu na pochylenie dachu (i przestrzeń wentylowaną) wilgotne powietrze, które przenikając przez folię dociera do nieprzepuszczalnego przekrycia, swobodnie przemieszcza się w kierunku kalenicy, w której powinno mieć możliwość ujścia na zewnątrz dachu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA