W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?
REKLAMA
Wilgoć występująca w przestrzeniach dachowych pochodzi z pary wodnej transportowanej wraz z powietrzem, które w wyniku konwekcji unosi się z niższych partii budynku ku górze. Para wodna dochodząc do dachu pokrytego materiałem o dobrej paro przepuszczalności, nie ma możliwości ujścia i, jak to bywa w części dachowej, w zetknięciu z materiałami o niższej temperaturze – skrapla się. Skroplona para wodna, powoduje zawilgocenie materiałów warstw dachu i przez to powoduje różne negatywne skutki, takie jak rozwój pleśni i grzybów oraz obniżenie termoizolacyjności przegrody. Dlatego, tak ważne jest zastosowanie wentylowanej przestrzeni tuż przed warstwą, która nie przepuszcza lub w niewielkiej ilości przepuszcza parę wodną. Takimi warstwami są: przykrycie dachu (blachy, dachówki, papy), warstwa desek czy folie o niskiej paro przepuszczalności. Warto tu wspomnieć o folii paro przepuszczalnej i wytłumaczyć jej działanie. Folie te, stosuje się w warstwach przegród dachowych. Mają one za zadanie przepuszczać parę wodną od wewnątrz budynku, a nie przepuszczać wody z zewnątrz.
REKLAMA
Rodzaje wentylacji dachu zależą od jego konstrukcji, kształtu i funkcji
REKLAMA
W przypadku dachów dwuspadowych z poddaszem z niezagospodarowaną przestrzenią, wentylowaną jest cała przestrzeń poddasza. Należy wtedy, zapewnić swobodne odprowadzenie powietrza (wywiewanie wilgotnego powietrza, a nawiewanie świeżego) przez otwory wentylacyjne znajdujące się w ścianach szczytowych lub kalenicach. Dachy płaskie jedno- i dwuspadowe wentylowane są w taki sam sposób.
Dachy z zagospodarowanym poddaszem, gdzie warstwa ocieplenia jest umieszczona tuż pod przykryciem dachu, mają mniejszą przestrzeń możliwą do wentylacji. Przestrzeń ta, to warstwa powietrza powstała wskutek zastosowania rusztu drewnianego z łat i kontrłat przybitych do krokwi przykrytych folią paroprzepuszczalną. Ze względu na pochylenie dachu (i przestrzeń wentylowaną) wilgotne powietrze, które przenikając przez folię dociera do nieprzepuszczalnego przekrycia, swobodnie przemieszcza się w kierunku kalenicy, w której powinno mieć możliwość ujścia na zewnątrz dachu.
REKLAMA
REKLAMA