Jak stworzyć praktyczne wejście na poddasze?
REKLAMA
REKLAMA
Prócz zajmujących nawet do 15 mkw., efektownych schodów, w sklepach znaleźć możemy kilka rozwiązań, które będą ratunkiem dla posiadaczy niewielkich domów. Schody gotowe to najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób, by zapewnić sobie funkcjonalne wejście na poddasze.
REKLAMA
Siła prostoty
Jeśli nasze poddasze to typowy, rzadko używany stryszek, najlepiej przysłużą nam się schody składane. Zajmują bowiem minimum miejsca. Dodatkowo, kiedy nie są potrzebne, możemy je złożyć i schować do specjalnej skrzyni zamontowanej w stropie. Pamiętajmy jednak, że nie jest to rozwiązanie ani wygodne, ani reprezentacyjne. Jeśli korzystamy ze strychu dosyć często, tego typu schody mogą się nie sprawdzić i przysporzyć nam sporo niewygody.
Zobacz także: Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?
W górę po kole
Rozwiązaniem ciekawym estetycznie i uwielbianym przez dzieci są schody kręcone. To strzał w dziesiątkę, jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować trochę miejsca, aby zamontować nasze wejście na stałe. Będą idealne dla poddasza, z którego korzystamy umiarkowanie często. Niestety nie sprawdzą się one przy wnoszeniu na górę dużych przedmiotów. Zapomnijmy więc o częstym przemeblowywaniu.
Jak we młynie
Jeśli nie jesteśmy przekonani do kręconych schodów pozostaje nam jeszcze jedno wyjście. Schody młynarskie wyglądają jak pochylona drabina, mają jednak szersze stopnie i oczywiście są przyjemniejsze w eksploatowaniu. Będą wygodniejsze, niż składane, jednak tak, jak w przypadku schodów kręconych, musimy przeznaczyć na nie trochę miejsca na stałe.
Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?
Wybierając gotowe schody przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:
- jak często korzystamy z poddasza
- ile miejsca mamy do dyspozycji
- ile chcemy przeznaczyć na nie pieniędzy
- czy wybrane przez nas schody pochodzą od sprawdzonych producentów
REKLAMA
REKLAMA