Drabina – jak umiejętnie z niej korzystać?
REKLAMA
REKLAMA
Do czego wykorzystywana jest drabina?
Drabina, jako narzędzie pomocne podczas remontu, daje nam możliwość wspięcia się na potrzebną wysokość, która na co dzień jest dla nas nieosiągalna. Drabina jest skuteczna, gdy praca „na wysokości”, którą chcemy wykonać, jest chwilowa. Do wielogodzinnych zadań, takich jak na przykład malowanie sufitów, dużo lepiej wykorzystać stabilne konstrukcje jak choćby rusztowanie.
REKLAMA
Jak korzystać z drabiny?
Niezależnie od tego, do czego wykorzystujesz drabinę (do podlewania kwiatów czy czyszczenia rynien) najważniejsze jest, aby używać solidnego sprzętu. Przed wejściem na drabinę upewnij się, że stoi ona stabilnie na ziemi – drabina nie może się chwiać (jeżeli tak się dzieje, sprawdź czy wszystkie śrubki są podokręcane).
Jeżeli drabina w Twoim domu nie nadaje się do użytku, kup nową lub wypożycz.
Rodzaje drabin
Drabiny możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz na kształt, w jaki mogą się przeobrazić. Wyróżniamy np. drabiny aluminiowe, które są najpopularniejsze. Większość z nas ma taką drabinę aluminiową w domu – jest ona najlżejsza i najtańsza.
Zobacz także: Podstawowe narzędzia w domu - co jest niezbędne?
Istnieją także drabiny drewniane. Choć nadal można je spotkać w sklepach, coraz częściej wypierane są przez drabiny aluminiowe, głównie ze względu na swoje toporne wykonanie i stosunkowo dużą cenę. Z kolei drabiny stalowe wykorzystywane są głównie przez profesjonalistów, np. strażaków. Są najtrwalsze, ale przy tym ciężkie i drogie.
Ze względu na sposób, w jaki rozstawia się drabinę i funkcje, jaką pełni wyróżniamy:
REKLAMA
drabinę wysuwaną – typ uniwersalnej drabiny o bardzo szerokim zastosowaniu, doskonała do prac na wysokościach. Takie drabiny są dwu, a nawet wielowysuwane. Tego typu drabiny dzielą się na drabiny wysuwane linką (rozsuwane) i drabiny wysuwane teleskopowo (wysokość regulowana jest manualnie).
drabinę przystawną – najprostszy typ drabiny, ze względu na swoje łatwe użycie. Charakteryzuje ją dużą stabilność, a jednocześnie mały ciężar. Drabina przystawna jest bardzo wygodna podczas wykonywania drobnych prac remontowych. Przy zastosowaniu haków dachowych możliwe jest nawet jej zawieszenie na powierzchni dachu. Wykonana z aluminium jest mała i lekka, bez problemu zmieści się w naszej garderobie.
drabinę wolnostojącą – uniwersalna i najbardziej popularna drabina o szerokim zastosowaniu. Jest wygodna i bezpieczna, dzięki szerokim powierzchniom do wchodzenia i stania. Dolne końce drabiny często zaopatrzone są w antypoślizgowe nakładki, dzięki którym drabina jest stabilna i bezpieczna.
Zobacz także: Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?
REKLAMA
drabinę wielofunkcyjną trzyelementową – drabina o uniwersalnym zastosowaniu, posiada zmienne długości podłużnic, dzięki czemu dostosujemy ją do wysokości, jaka jest nam potrzebna. Podłużnice wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Drabina wielofunkcyjna, może służyć jako drabina przystawna lub wolnostojąca. Szybka i łatwa do rozkładania i przebudowania, przyda się w każdym domu i ogrodzie.
drabinę regałową – ten typ drabiny służy do obsługi regałów. Drabinę tę możemy użytkować, przesuwając po prowadnicy przymocowanej na stałe do regału. Drabina regałowa najczęściej wykorzystywana jest w magazynach i bibliotekach. Można ją wyposażyć w kółka z bieżnikiem gumowym, które blokuje się samoczynnie przy wejściu na drabinę, dzięki czemu zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.