REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Adaptacja poddasza w domu

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Jakich formalności należy dopełnić, by przygotować poddasze do potrzeb mieszkalnych? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując poprawek budowlanych?

Zgłoszenie prac adaptacyjnych nie zawsze wymagane

Formalności związane z przygotowaniem poddasza do potrzeb mieszkalnych zależą od planowanych prac. Jeżeli przebudowa zmieni wygląd zewnętrzny budynku lub będzie się wiązać z ingerencją w jego konstrukcję, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli jednak adaptacja pomieszczeń nie wymaga na przykład zmiany rozmiarów okien, przebijania nowych otworów drzwiowych, usuwania lub wstawiania ścian, czy kucia otworów w stropach, wystarczy zgłosić ją w starostwie powiatowym, na co najmniej 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania poddasza. Eksperci muszą ocenić skalę i rozległość prac. Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Uprawniony inżynier lub rzeczoznawca budowlany musi ocenić nośność stropu, stan techniczny więźby i pokrycia dachu. Powinien także zbadać, czy ewentualne zmiany są możliwe do wykonania.  Do architekta zaś będzie należało sprawdzenie, czy wysokość pomieszczenia, konstrukcja dachu i rozmieszczenie instalacji, umożliwią  przekształcenie poddasza w pomieszczenie mieszkalne o odpowiedniej powierzchni użytkowej.

REKLAMA

Zobacz także:  W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Ocieplenie pomieszczenia i montaż okien

Zmieniając przeznaczenie poddasza, trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie. Najlepsza do tego celu będzie wełna mineralna. Wcześniej trzeba ułożyć pod pokryciem wiatroizolacyjną folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności. Należy ją przymocować do krokwi, pamiętając o zachowaniu kilkucentymetrowej szczeliny pomiędzy folią, a pokryciem dachu. Szczelina ta jest niezbędna ­w wentylacji. Jeśli do górnych fragmentów krokwi przybijemy listwy dystansowe, łatwiej będzie nam utworzyć szczelinę. Wełna, ułożona bezpośrednio pod folią, ma dokładnie wypełnić przestrzenie między krokwiami. Należy zastosować co najmniej dwudziestocentymetrową warstwę (metodą mijankową: 15 + 5 cm). Dokładna jej grubość, zależna od konstrukcji dachu, wynikać będzie z obliczeń dokonanych przez wspomnianego inżyniera lub rzeczoznawcę. Jako okładzinę wewnętrzną, można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, ułożone na specjalnie przygotowanym ruszcie. Spoiny między płytami należy wypełnić gipsową masą szpachlową –  stosując jednocześnie specjalną taśmę zbrojącą. W pomieszczeniach mokrych, np. łazienkach, muszą to być płyty impregnowane. W dachu, często nazywanym przecież piątą ścianą domu, warto zamontować okno połaciowe, dzięki któremu naturalne światło będzie miało szeroki dostęp na poddasze. Przed nadmiarem słonecznego żaru, szczególnie latem, uchronią nas rolety, żaluzje czy markizy. Na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Równie łatwo wybierzemy okna połaciowe, które posiadają kilka rodzajów – rozwieralne, uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe. Możemy zamontować nawet cały system takich okien. Podobnie jak o dostęp światła, zadbać należy też o przepływ świeżego powietrza – warto zainwestować w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi.W budownictwie tradycyjnym wciąż spotkać można lukarny – pionowe okienka w dachu, często sprawiające wrażenie stylowych nadbudówek.

Zobacz także:  Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Konstrukcja ścian i podłogi

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej podłogi czy ścian, należy skontaktować się z konstruktorem stropu. Jeśli nośność pozwala, można na poddaszu wylać samopoziomujący podkład podłogowy. Te gotowe, suche mieszanki, po wymieszaniu z wodą nadają się jako podkład pod terakotę czy wykładzinę. Wylewa się je na podłoże oczyszczone z luźnych elementów: kurzu, brudu, wapna, tłuszczów itp. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, użyteczny będzie preparat gruntujący, który dobrze wzmocni podłoże. Miejsca narażone na działanie wody należy zaimpregnować wodoszczelną folią elastyczną w płynie, nakładaną za pomocą pędzla. Ścianki działowe przenoszą na strop i ściany nośne jedynie własny ciężar, dlatego ich stawianie nie wymaga raczej dodatkowych wyliczeń  konstrukcyjnych. Materiał trzeba tak dobrać, by ścianka działowa mogła spełniać swe funkcje: by na przykład możliwe było umocowanie na niej szafki lub innych elementów związanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto też tak zaprojektować ścianki, by maksymalnie chroniły przed przenikaniem dźwięków. Jako ścianki działowe na poddaszach dobrze sprawdzają się lekkie konstrukcje szkieletowe, obłożone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo – włóknowymi. Możliwe są też, przy akceptacji ekspertów, ścianki murowane – z cegły lub z pustaków klasycznych bądź szklanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Poddasze a przepisy budowlane

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane, określające wysokość pomieszczeń mieszkalnych. Średnia wysokość dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały, to 2.5 m. (za wyjątkiem części pod skosami). Dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę, wymagana wysokość to 1,9 m. W ciągach komunikacyjnych zaś wysokość pod elementami konstrukcyjnymi musi wynosić co najmniej 2 m. Dzieląc przestrzeń ściankami trzeba zadbać o to, by światło dzienne docierało do każdego z pomieszczeń. Jeśli więc na naszym poddaszu jest tylko jedno okno, ścianki działowe nie powinny być wyższe niż 1,5 m. O takich zasadach radzi pamiętać specjalista z Grupy Atlas, Jacek Ciasnocha.

Źródło: ATLAS

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane. Fot. Atlas
Atlas
Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Fot. Atlas
Atlas
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA