REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Adaptacja poddasza w domu

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Jakich formalności należy dopełnić, by przygotować poddasze do potrzeb mieszkalnych? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując poprawek budowlanych?

Zgłoszenie prac adaptacyjnych nie zawsze wymagane

Formalności związane z przygotowaniem poddasza do potrzeb mieszkalnych zależą od planowanych prac. Jeżeli przebudowa zmieni wygląd zewnętrzny budynku lub będzie się wiązać z ingerencją w jego konstrukcję, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli jednak adaptacja pomieszczeń nie wymaga na przykład zmiany rozmiarów okien, przebijania nowych otworów drzwiowych, usuwania lub wstawiania ścian, czy kucia otworów w stropach, wystarczy zgłosić ją w starostwie powiatowym, na co najmniej 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania poddasza. Eksperci muszą ocenić skalę i rozległość prac. Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Uprawniony inżynier lub rzeczoznawca budowlany musi ocenić nośność stropu, stan techniczny więźby i pokrycia dachu. Powinien także zbadać, czy ewentualne zmiany są możliwe do wykonania.  Do architekta zaś będzie należało sprawdzenie, czy wysokość pomieszczenia, konstrukcja dachu i rozmieszczenie instalacji, umożliwią  przekształcenie poddasza w pomieszczenie mieszkalne o odpowiedniej powierzchni użytkowej.

REKLAMA

Zobacz także:  W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Ocieplenie pomieszczenia i montaż okien

Zmieniając przeznaczenie poddasza, trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie. Najlepsza do tego celu będzie wełna mineralna. Wcześniej trzeba ułożyć pod pokryciem wiatroizolacyjną folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności. Należy ją przymocować do krokwi, pamiętając o zachowaniu kilkucentymetrowej szczeliny pomiędzy folią, a pokryciem dachu. Szczelina ta jest niezbędna ­w wentylacji. Jeśli do górnych fragmentów krokwi przybijemy listwy dystansowe, łatwiej będzie nam utworzyć szczelinę. Wełna, ułożona bezpośrednio pod folią, ma dokładnie wypełnić przestrzenie między krokwiami. Należy zastosować co najmniej dwudziestocentymetrową warstwę (metodą mijankową: 15 + 5 cm). Dokładna jej grubość, zależna od konstrukcji dachu, wynikać będzie z obliczeń dokonanych przez wspomnianego inżyniera lub rzeczoznawcę. Jako okładzinę wewnętrzną, można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, ułożone na specjalnie przygotowanym ruszcie. Spoiny między płytami należy wypełnić gipsową masą szpachlową –  stosując jednocześnie specjalną taśmę zbrojącą. W pomieszczeniach mokrych, np. łazienkach, muszą to być płyty impregnowane. W dachu, często nazywanym przecież piątą ścianą domu, warto zamontować okno połaciowe, dzięki któremu naturalne światło będzie miało szeroki dostęp na poddasze. Przed nadmiarem słonecznego żaru, szczególnie latem, uchronią nas rolety, żaluzje czy markizy. Na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Równie łatwo wybierzemy okna połaciowe, które posiadają kilka rodzajów – rozwieralne, uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe. Możemy zamontować nawet cały system takich okien. Podobnie jak o dostęp światła, zadbać należy też o przepływ świeżego powietrza – warto zainwestować w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi.W budownictwie tradycyjnym wciąż spotkać można lukarny – pionowe okienka w dachu, często sprawiające wrażenie stylowych nadbudówek.

Zobacz także:  Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Konstrukcja ścian i podłogi

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej podłogi czy ścian, należy skontaktować się z konstruktorem stropu. Jeśli nośność pozwala, można na poddaszu wylać samopoziomujący podkład podłogowy. Te gotowe, suche mieszanki, po wymieszaniu z wodą nadają się jako podkład pod terakotę czy wykładzinę. Wylewa się je na podłoże oczyszczone z luźnych elementów: kurzu, brudu, wapna, tłuszczów itp. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, użyteczny będzie preparat gruntujący, który dobrze wzmocni podłoże. Miejsca narażone na działanie wody należy zaimpregnować wodoszczelną folią elastyczną w płynie, nakładaną za pomocą pędzla. Ścianki działowe przenoszą na strop i ściany nośne jedynie własny ciężar, dlatego ich stawianie nie wymaga raczej dodatkowych wyliczeń  konstrukcyjnych. Materiał trzeba tak dobrać, by ścianka działowa mogła spełniać swe funkcje: by na przykład możliwe było umocowanie na niej szafki lub innych elementów związanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto też tak zaprojektować ścianki, by maksymalnie chroniły przed przenikaniem dźwięków. Jako ścianki działowe na poddaszach dobrze sprawdzają się lekkie konstrukcje szkieletowe, obłożone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo – włóknowymi. Możliwe są też, przy akceptacji ekspertów, ścianki murowane – z cegły lub z pustaków klasycznych bądź szklanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Poddasze a przepisy budowlane

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane, określające wysokość pomieszczeń mieszkalnych. Średnia wysokość dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały, to 2.5 m. (za wyjątkiem części pod skosami). Dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę, wymagana wysokość to 1,9 m. W ciągach komunikacyjnych zaś wysokość pod elementami konstrukcyjnymi musi wynosić co najmniej 2 m. Dzieląc przestrzeń ściankami trzeba zadbać o to, by światło dzienne docierało do każdego z pomieszczeń. Jeśli więc na naszym poddaszu jest tylko jedno okno, ścianki działowe nie powinny być wyższe niż 1,5 m. O takich zasadach radzi pamiętać specjalista z Grupy Atlas, Jacek Ciasnocha.

Źródło: ATLAS

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane. Fot. Atlas
Atlas
Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Fot. Atlas
Atlas
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA