REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Adaptacja poddasza w domu

Subskrybuj nas na Youtube
Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Jakich formalności należy dopełnić, by przygotować poddasze do potrzeb mieszkalnych? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując poprawek budowlanych?

Zgłoszenie prac adaptacyjnych nie zawsze wymagane

Formalności związane z przygotowaniem poddasza do potrzeb mieszkalnych zależą od planowanych prac. Jeżeli przebudowa zmieni wygląd zewnętrzny budynku lub będzie się wiązać z ingerencją w jego konstrukcję, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli jednak adaptacja pomieszczeń nie wymaga na przykład zmiany rozmiarów okien, przebijania nowych otworów drzwiowych, usuwania lub wstawiania ścian, czy kucia otworów w stropach, wystarczy zgłosić ją w starostwie powiatowym, na co najmniej 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania poddasza. Eksperci muszą ocenić skalę i rozległość prac. Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Uprawniony inżynier lub rzeczoznawca budowlany musi ocenić nośność stropu, stan techniczny więźby i pokrycia dachu. Powinien także zbadać, czy ewentualne zmiany są możliwe do wykonania.  Do architekta zaś będzie należało sprawdzenie, czy wysokość pomieszczenia, konstrukcja dachu i rozmieszczenie instalacji, umożliwią  przekształcenie poddasza w pomieszczenie mieszkalne o odpowiedniej powierzchni użytkowej.

REKLAMA

Zobacz także:  W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Ocieplenie pomieszczenia i montaż okien

Zmieniając przeznaczenie poddasza, trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie. Najlepsza do tego celu będzie wełna mineralna. Wcześniej trzeba ułożyć pod pokryciem wiatroizolacyjną folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności. Należy ją przymocować do krokwi, pamiętając o zachowaniu kilkucentymetrowej szczeliny pomiędzy folią, a pokryciem dachu. Szczelina ta jest niezbędna ­w wentylacji. Jeśli do górnych fragmentów krokwi przybijemy listwy dystansowe, łatwiej będzie nam utworzyć szczelinę. Wełna, ułożona bezpośrednio pod folią, ma dokładnie wypełnić przestrzenie między krokwiami. Należy zastosować co najmniej dwudziestocentymetrową warstwę (metodą mijankową: 15 + 5 cm). Dokładna jej grubość, zależna od konstrukcji dachu, wynikać będzie z obliczeń dokonanych przez wspomnianego inżyniera lub rzeczoznawcę. Jako okładzinę wewnętrzną, można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, ułożone na specjalnie przygotowanym ruszcie. Spoiny między płytami należy wypełnić gipsową masą szpachlową –  stosując jednocześnie specjalną taśmę zbrojącą. W pomieszczeniach mokrych, np. łazienkach, muszą to być płyty impregnowane. W dachu, często nazywanym przecież piątą ścianą domu, warto zamontować okno połaciowe, dzięki któremu naturalne światło będzie miało szeroki dostęp na poddasze. Przed nadmiarem słonecznego żaru, szczególnie latem, uchronią nas rolety, żaluzje czy markizy. Na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Równie łatwo wybierzemy okna połaciowe, które posiadają kilka rodzajów – rozwieralne, uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe. Możemy zamontować nawet cały system takich okien. Podobnie jak o dostęp światła, zadbać należy też o przepływ świeżego powietrza – warto zainwestować w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi.W budownictwie tradycyjnym wciąż spotkać można lukarny – pionowe okienka w dachu, często sprawiające wrażenie stylowych nadbudówek.

Zobacz także:  Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Konstrukcja ścian i podłogi

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej podłogi czy ścian, należy skontaktować się z konstruktorem stropu. Jeśli nośność pozwala, można na poddaszu wylać samopoziomujący podkład podłogowy. Te gotowe, suche mieszanki, po wymieszaniu z wodą nadają się jako podkład pod terakotę czy wykładzinę. Wylewa się je na podłoże oczyszczone z luźnych elementów: kurzu, brudu, wapna, tłuszczów itp. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, użyteczny będzie preparat gruntujący, który dobrze wzmocni podłoże. Miejsca narażone na działanie wody należy zaimpregnować wodoszczelną folią elastyczną w płynie, nakładaną za pomocą pędzla. Ścianki działowe przenoszą na strop i ściany nośne jedynie własny ciężar, dlatego ich stawianie nie wymaga raczej dodatkowych wyliczeń  konstrukcyjnych. Materiał trzeba tak dobrać, by ścianka działowa mogła spełniać swe funkcje: by na przykład możliwe było umocowanie na niej szafki lub innych elementów związanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto też tak zaprojektować ścianki, by maksymalnie chroniły przed przenikaniem dźwięków. Jako ścianki działowe na poddaszach dobrze sprawdzają się lekkie konstrukcje szkieletowe, obłożone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo – włóknowymi. Możliwe są też, przy akceptacji ekspertów, ścianki murowane – z cegły lub z pustaków klasycznych bądź szklanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Poddasze a przepisy budowlane

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane, określające wysokość pomieszczeń mieszkalnych. Średnia wysokość dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały, to 2.5 m. (za wyjątkiem części pod skosami). Dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę, wymagana wysokość to 1,9 m. W ciągach komunikacyjnych zaś wysokość pod elementami konstrukcyjnymi musi wynosić co najmniej 2 m. Dzieląc przestrzeń ściankami trzeba zadbać o to, by światło dzienne docierało do każdego z pomieszczeń. Jeśli więc na naszym poddaszu jest tylko jedno okno, ścianki działowe nie powinny być wyższe niż 1,5 m. O takich zasadach radzi pamiętać specjalista z Grupy Atlas, Jacek Ciasnocha.

Źródło: ATLAS

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane. Fot. Atlas
Atlas
Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Fot. Atlas
Atlas
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA