REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Jednak  jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Adaptacja poddasza staje się modna, ale jest to również praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Jednak musimy wtedy poczynić dodatkowe kroki, tak żeby wnętrze było ciche i żeby zapewniało nam odpowiednią temperaturę.

REKLAMA

Zewnętrzne hałasy

Tłumienie hałasów to jedna z najbardziej istotnych cech pokrycia dachowego, a mimo to często jest niedoceniana. Sprawa akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a powinno być inaczej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Bez właściwej ochrony akustycznej nasze życie może stać się uciążliwe, dźwięk wydawany przez spadające krople deszczu może doprowadzić do furii, a tym bardziej uniemożliwić wypoczywanie i spanie. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie izolacji akustycznej już na poziomie wyboru materiałów budowlanych.

Zobacz także: Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Jakie pokrycie wybrać?

REKLAMA

Normy budowlane rozróżniają dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. Podział dokonywany jest w zależności od tego czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy wywoływany jest przez drganie materiałów, na tej podstawie wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Hałas powietrzny powstaje najczęściej na skutek ruchu ulicznego, natomiast hałas uderzeniowy wywoływany jest przez padający deszcz.

Poszczególne rodzaje hałasu pomagają tłumić, tak zwane, ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne i cementowe, charakteryzują się one lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustyczne, niż pokrycia lekkie. Z czego to wynika?

– Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. - Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Ochrona przed hałasami

Podstawowym działaniem, pozwalającym ochronić pomieszczenie przed niepożądanymi hałasami, jest zastosowanie właściwego pokrycia dachowego. Trzeba też pamiętać, że również okna są odpowiedzialne za przenikanie dużej części dźwięków z zewnątrz. Można sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie okien o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet.

Hałas na poddaszu możemy również zmniejszyć dzięki warstwie ocieplenia, jednak trzeba pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest termoizolacja.

Termoizolacja

REKLAMA

Termoizolacja dachu głównie zależy od dwóch elementów. Za minimalizowanie strat ciepła, w największym stopniu, odpowiada właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Pierwszą warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, drugą zaś montuje się tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne.

– Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne - mówi Krzysztof Omilian.

Izolacja cieplna

Izolacja cieplna ma za zadanie zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i ochronić poddasze przed przegrzewaniem. Ważne jest to, żeby w okresie jesienno-zimowym zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, a latem by chronić pomieszczenie przed nadmiernym przegrzewaniem się. W tym przypadku również wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału pokryciowego.

– Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

System wentylacyjny

Skuteczność izolacji, w pewnej mierze, zależy również od prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, których właściwości mogą zostać osłabione przez działanie wilgoci, to będziemy musieli użyć dodatkowo materiałów chroniących przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Właśnie dlatego pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Oprócz tego, taki komplementarny układ, powinniśmy uzupełnić odpowiednio rozmieszczonymi dachówkami wentylacyjnymi oraz wpustem powietrza przy okapie i kalenicy. W ten sposób zoptymalizujemy efektywność izolacji cieplnej i uchronimy więźbę przed zawilgoceniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA