REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Jednak  jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Adaptacja poddasza staje się modna, ale jest to również praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Jednak musimy wtedy poczynić dodatkowe kroki, tak żeby wnętrze było ciche i żeby zapewniało nam odpowiednią temperaturę.

REKLAMA

Zewnętrzne hałasy

Tłumienie hałasów to jedna z najbardziej istotnych cech pokrycia dachowego, a mimo to często jest niedoceniana. Sprawa akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a powinno być inaczej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Bez właściwej ochrony akustycznej nasze życie może stać się uciążliwe, dźwięk wydawany przez spadające krople deszczu może doprowadzić do furii, a tym bardziej uniemożliwić wypoczywanie i spanie. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie izolacji akustycznej już na poziomie wyboru materiałów budowlanych.

Zobacz także: Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Jakie pokrycie wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Normy budowlane rozróżniają dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. Podział dokonywany jest w zależności od tego czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy wywoływany jest przez drganie materiałów, na tej podstawie wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Hałas powietrzny powstaje najczęściej na skutek ruchu ulicznego, natomiast hałas uderzeniowy wywoływany jest przez padający deszcz.

Poszczególne rodzaje hałasu pomagają tłumić, tak zwane, ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne i cementowe, charakteryzują się one lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustyczne, niż pokrycia lekkie. Z czego to wynika?

– Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. - Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Ochrona przed hałasami

Podstawowym działaniem, pozwalającym ochronić pomieszczenie przed niepożądanymi hałasami, jest zastosowanie właściwego pokrycia dachowego. Trzeba też pamiętać, że również okna są odpowiedzialne za przenikanie dużej części dźwięków z zewnątrz. Można sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie okien o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet.

Hałas na poddaszu możemy również zmniejszyć dzięki warstwie ocieplenia, jednak trzeba pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest termoizolacja.

Termoizolacja

REKLAMA

Termoizolacja dachu głównie zależy od dwóch elementów. Za minimalizowanie strat ciepła, w największym stopniu, odpowiada właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Pierwszą warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, drugą zaś montuje się tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne.

– Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne - mówi Krzysztof Omilian.

Izolacja cieplna

Izolacja cieplna ma za zadanie zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i ochronić poddasze przed przegrzewaniem. Ważne jest to, żeby w okresie jesienno-zimowym zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, a latem by chronić pomieszczenie przed nadmiernym przegrzewaniem się. W tym przypadku również wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału pokryciowego.

– Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

System wentylacyjny

Skuteczność izolacji, w pewnej mierze, zależy również od prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, których właściwości mogą zostać osłabione przez działanie wilgoci, to będziemy musieli użyć dodatkowo materiałów chroniących przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Właśnie dlatego pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Oprócz tego, taki komplementarny układ, powinniśmy uzupełnić odpowiednio rozmieszczonymi dachówkami wentylacyjnymi oraz wpustem powietrza przy okapie i kalenicy. W ten sposób zoptymalizujemy efektywność izolacji cieplnej i uchronimy więźbę przed zawilgoceniem.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA