Jaki dach nad poddaszem użytkowym?
REKLAMA
REKLAMA
Adaptacja poddasza staje się modna, ale jest to również praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Jednak musimy wtedy poczynić dodatkowe kroki, tak żeby wnętrze było ciche i żeby zapewniało nam odpowiednią temperaturę.
REKLAMA
Zewnętrzne hałasy
Tłumienie hałasów to jedna z najbardziej istotnych cech pokrycia dachowego, a mimo to często jest niedoceniana. Sprawa akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a powinno być inaczej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Bez właściwej ochrony akustycznej nasze życie może stać się uciążliwe, dźwięk wydawany przez spadające krople deszczu może doprowadzić do furii, a tym bardziej uniemożliwić wypoczywanie i spanie. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie izolacji akustycznej już na poziomie wyboru materiałów budowlanych.
Zobacz także: Jak ochronić poddasze przed wilgocią?
Jakie pokrycie wybrać?
REKLAMA
Normy budowlane rozróżniają dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. Podział dokonywany jest w zależności od tego czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy wywoływany jest przez drganie materiałów, na tej podstawie wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Hałas powietrzny powstaje najczęściej na skutek ruchu ulicznego, natomiast hałas uderzeniowy wywoływany jest przez padający deszcz.
Poszczególne rodzaje hałasu pomagają tłumić, tak zwane, ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne i cementowe, charakteryzują się one lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustyczne, niż pokrycia lekkie. Z czego to wynika?
– Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. - Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.
Ochrona przed hałasami
Podstawowym działaniem, pozwalającym ochronić pomieszczenie przed niepożądanymi hałasami, jest zastosowanie właściwego pokrycia dachowego. Trzeba też pamiętać, że również okna są odpowiedzialne za przenikanie dużej części dźwięków z zewnątrz. Można sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie okien o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet.
Hałas na poddaszu możemy również zmniejszyć dzięki warstwie ocieplenia, jednak trzeba pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest termoizolacja.
Termoizolacja
REKLAMA
Termoizolacja dachu głównie zależy od dwóch elementów. Za minimalizowanie strat ciepła, w największym stopniu, odpowiada właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Pierwszą warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, drugą zaś montuje się tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne.
– Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne - mówi Krzysztof Omilian.
Izolacja cieplna
Izolacja cieplna ma za zadanie zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i ochronić poddasze przed przegrzewaniem. Ważne jest to, żeby w okresie jesienno-zimowym zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, a latem by chronić pomieszczenie przed nadmiernym przegrzewaniem się. W tym przypadku również wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału pokryciowego.
– Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy – wyjaśnia Krzysztof Omilian.
Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?
System wentylacyjny
Skuteczność izolacji, w pewnej mierze, zależy również od prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, których właściwości mogą zostać osłabione przez działanie wilgoci, to będziemy musieli użyć dodatkowo materiałów chroniących przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Właśnie dlatego pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Oprócz tego, taki komplementarny układ, powinniśmy uzupełnić odpowiednio rozmieszczonymi dachówkami wentylacyjnymi oraz wpustem powietrza przy okapie i kalenicy. W ten sposób zoptymalizujemy efektywność izolacji cieplnej i uchronimy więźbę przed zawilgoceniem.
REKLAMA
REKLAMA