REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?

Subskrybuj nas na Youtube
Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe. Fot. materiały prasowe
Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe. Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA


Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe.

Adaptując poddasze do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej. Musimy jednak zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki. Przede wszystkim powinna panować w nich odpowiednia temperatura, muszą też być ciche.

REKLAMA

Ograniczanie hałasu

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe wytłumienie hałasów na poddaszu. Kiedy brakuje odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w danym wnętrzu stanie się bardzo uciążliwe. Niejednokrotnie bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Szczególnie, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokoik dziecięcy. Z tego względu najlepiej już na etapie wyboru materiałów budowlanych, wziąć pod uwagę te aspekty.

– Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne posiadają ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne i cementowe. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu – mówi Łukasz Budzyński laureat branżowego programu Superdekarz.

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Optymalna temperatura

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa czynniki, które odgrywają kluczową rolę – dobry materiał izolacyjny i pokryciowy.

– Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców (w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa), a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak, np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów, niż np. blachodachówka – mówi Łukasz Budzyński.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Wentylacja poddasza

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak można zniszczyć dom, nie robiąc wentylacji poddasza. Otóż skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego.

REKLAMA

– Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ chroni warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią. Jej brak może skutkować przedostawaniem się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania. A zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji. Destrukcyjny wpływ wilgoci objawi się również w postaci pleśni i grzybów, które mogą niekorzystnie rzutować na zdrowie lokatorów – przestrzega Łukasz Budzyński.

Dlatego też pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Na połaci natomiast montujemy dachówki wentylacyjne. Nie można także zapomnieć o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

Dachówka

Dachy pokryte dachówką od wieków są częścią polskiego krajobrazu. Na stałe zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję, niż ceramiczne. Pierwsze powstały w 1844 roku w fabryce Kröhera w Staudach i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Już od początku stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Dachówki łączą w sobie wiele zalet. Są nie tylko piękne i trwałe, ale również ekologiczne (powstają z naturalnych składników). Warto podkreślić też ich walor zdrowotny – sprawiają, że dach oddycha, a to z kolei przekłada się na dobry mikroklimat w domu.

– Dachówki, będące drobnymi elementami, znacznie ułatwiają przewietrzanie dachu, a jeśli dojedzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego, to łatwo można wymienić zepsuty element. Ta cecha jest szczególnie istotna, ze względu na powtarzające się w Polsce wichury. W przypadku pokryć wielkoformatowych nie jest to takie proste. Wichura może zerwać całe pokrycie, a to oznacza wymianę dachu, która jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu – ostrzega Łukasz Budzyński.

Jeśli więc chcemy zagospodarować poddasze do celów mieszkalnych, wybór pokrycia z dachówki wydaje się być rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA