Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowa łazienka
REKLAMA
Poddasze jest powierzchnią użytkową coraz częściej wykorzystywaną, już na etapie planu budowy domu. Zazwyczaj to obszar relaksu i intymności. Łatwo jest wygospodarować na nim miejsca dla sypialni, pokoju dziecięcego i drugiej łazienki. Na parterze zazwyczaj znajduje się tak zwana łazienka robocza. Jest w niej miejsce na kabinę prysznicową, umywalkę, sedes i pralkę. Łazienka na poddaszu jest miejscem relaksu i wypoczynku. To ozdoba domu. Powierzchnia przeznaczona na stworzenie jej, pozwala najczęściej na wstawienie dużej wanny.
Zobacz także: Jak zaaranżować ergonomiczną łazienkę?
Skosy
Niestety poddasze poza tym, że stwarza wiele możliwości na ciekawe aranżacje, dodatkowo także ogranicza pomysły swoim charakterem budowy. Największym utrudnieniem są skosy - ściany wybudowane pod innym kątem, niż prosty, w stosunku do podłogi. Narzucają one sposób ustawienia mebli i urządzeń w łazience. Należy pamiętać, że przed każdym jej elementem - wanną czy pralką, powinniśmy mieć możliwość stania bez potrzeby schylania się. Wysokość łazienki w tym miejscu musi mieć około 2 metry. Dlatego wszelkiego rodzaju urządzenia w łazience na poddaszu, montuje się przy długich ścianach. Przy skosach ustawiać można kwiaty lub elementy dekoracyjne łazienki.
Światło
Zazwyczaj w ściany poddasza wmontowane są okna dachowe. To dobre rozwiązanie dla łazienki. Tego typu okna dają 30% światła więcej, niż zwyczajne modele. Dzięki temu każde, nawet małe wnętrze na poddaszu jest dobrze oświetlone.
Zobacz także: Łazienka jak marzenie - GALERIA
Praktyczne i dekoracyjne
Słupy i belki podtrzymujące dach, mogą być również dekoracją wnętrza. Drewniane, pionowe i poprzeczne belki sprawią, że pomieszczenie nabierze swojskiego klimatu. Dodatkowo można do nich montować półki, co będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem!
REKLAMA
REKLAMA