REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować

Redakcja Dom
Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie ścian łazianki znajdującej się na poddaszu np. cegłą klinkierową.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie ścian łazianki znajdującej się na poddaszu np. cegłą klinkierową.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak urządzić łazienkę na poddaszu, aby była wygodna i funkcjonalna? Poddasze może być dość kłopotliwym pomieszczeniami do aranżacji. Skosy mogą w znacznym stopniu utrudniać funkcjonalne rozplanowanie łazienki. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę aranżując łazienkę na poddaszu.

Choć na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że mamy duże poddasze, musimy pamiętać o tym, że nie zawsze w pełni uda nam się wykorzystać miejsce znajdujące się pod skosami. Kąt nachylenia dachu w znacznym stopniu ma wpływ na to, ile tak naprawdę mamy miejsca do aranżacji łazianki.

REKLAMA

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Dach o większym kącie nachylenia daje większe możliwości, niż dach o małym spadku. Choć w tym wypadku znaczenie ma także wysokość ścianki kolankowej.

Urządzanie łazienki na poddaszu nie wygląda tak samo, jak na innej kondygnacji. To o czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać urządzając łaziankę na poddaszu to to, aby była ona funkcjonalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na poddaszu możemy wyróżnić dwa rodzaje powierzchni: całkowita powierzchnia podłóg i powierzchnia użytkowa. Powierzchnia, która na pierwszy rzut oka może wydawać nam się całkiem spora, po głębszej analizie może okazać się niewielka.

Zobacz także: Mała łazienka – jak najlepiej ją rozplanować?

REKLAMA

Granice faktycznej powierzchni łazianki na poddaszu najłatwiej ocenić stając w miejscach w pobliżu dachu w taki sposób, aby nasza sylwetka była wyprostowana. Za przestrzeń użytkową łazienki możemy przyjąć tylko tę powierzchnię podłogi, którą dzieli od dachu wysokość min. 2 m.

Pozostałą przestrzeń łazianki, której nie wykorzystamy rozmieszczaniu sanitariatów (np. tę tuż przy ściance kolankowej) będziemy mogli wykorzystać w inny sposób. Np. wykonując w tym miejscu schowki lub umieszczając różne elementy dekoracyjne.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Kiedy ustalimy już faktyczną powierzchnię łazienki, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jakie wyposażenie powinniśmy w niej umieścić. To czy wybierzemy prysznic czy wannę warunkują m.in. zasady projektowania łazienek.

Wg. zasad projektowania łazienek, minimalna łazianka w której mają znajdować się: umywalka, wc oraz prysznic – powinna mieć ok.2,5 m2 powierzchni. Łazienka, w której chcemy zmieścić wannę, wc oraz umywalkę – powinna mieć ok. 3,2 m2.

Rozplanowanie sanitariatów

Planując rozmieszczenie sanitariatów, powinniśmy wziąć pod uwagę to, gdzie znajdują się przyłącza ciepłej oraz zimnej wody a także pion kanalizacyjny.

Rozmieszczenie wanny i prysznica

Rozmieszczając wannę lub prysznic powinniśmy starać się umieścić je jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Im dalej od pionu, tym dłuższe trzeba będzie wykonać przyłącza. Należy także pamiętać o tym, że odpływ powinien znajdować się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Umieszczając wannę lub prysznic w większej odległości od pionu kanalizacyjnego może okazać się, że będziemy musieli umieścić je na lekkim podwyższeniu. O ile w przypadku wanny nie powinno stanowić to problemu, w przypadku prysznica może pojawić się problem. W sytuacji, kiedy prysznic ma znajdować się tuż pod połacią dachu – każdy centymetr, o który trzeba będzie podnieść brodzik, może okazać się na wagę złota.

Zobacz także: Wybieramy kabinę prysznicową

Prysznic – wybór kształtu brodzika

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie brodziki są do siebie podobne – nieco różnią się od siebie. Na rynku dostępnych jest ich kilka kształtów: brodziki kwadratowe, pięciokątne oraz półokrągłe tzw. narożne. Najczęstsze wymiary brodzików to 80/80 cm lub 90/90 cm. Choć wszystkie zajmują podobna powierzchnię – najmniejszą zajmuje brodzik narożny. Niezależnie jaki kształt brodzika wybierzemy, najlepiej umiejscowić go w najwyższym punkcie łazienki, nieopodal pionu kanalizacyjnego. Musimy pamiętać o tym, że poza brodzikiem będziemy musieli zmieścić jeszcze kabinę. W przypadku wanny nie ma to tak dużego znaczenia.

Umywalka i jej usytuowanie

Aby umywalka była wygodna w użytkowaniu, jej krawędź powinna znajdować się 85 cm nad powierzchnią podłogi. Umywalka nie musi znajdować się tak blisko pionu kanalizacyjnego jak wanna czy brodzik. Z racji tego, że znajduje się wyżej, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z doprowadzeniem do niej zarówno ciepłej i zimnej wody jak i odpływu. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki pod kątem prostym do połaci dachowej. Umywalkę taką można np. umieścić na blacie, który następnie będzie można przedłużyć aż do samej połaci. Uzyskamy w ten sposób miejsce do ustawienia własnych bibelotów czy kosmetyków. Pod blatem natomiast toż przy ściance kolankowe będziemy mogli wykonać szafkę.

Zobacz także: Jak stworzyć luksusową łazienkę?

WC – usytuowanie

WC w łazience na poddaszu najlepiej jest usytuować tuż nieopodal pionu kanalizacyjnego. Wg. zasad projektowania łazienek, WC powinien znajdować się nie dalej jak 1 m od pionu kanalizacyjnego. Istotna jest także wysokość. Odpowiednia wysokość krawędzi WC to ok. 43 cm nad powierzchnią podłogi. Jeśli WC będzie znajdować się nieopodal połaci dachowej, pamiętajmy, aby pomiędzy deską sedesową a połacią dachu zostawić taką przestrzeń, aby osoba siedząca na WC nie musiała się garbić. Opcjonalnie jest to ok. 130 cm. Nie należy zapomnieć, że wygodne korzystanie z wc, to także właściwe rozmieszczenie względem ściany znajdującej się obok oraz tej naprzeciwko.

Zobacz także: Obejrzyj galerię zdjęć łazienek na poddaszu - zobacz, jak zrobili to inni

jz

Prysznic możemy umieścić tuż pod połacią dachową, o ile jej kąt nachylenia jest znaczny.
Fotolia
Łazienka z przeszklonym prysznicem. Fot. Fotolia
Fotolia
Jeśli łazienka na poddaszu jest wąska, możemy umieścić w niej wannę narożną. Zajmuje ona trochę mniej miejsca, niż tradycyjna.
Fotolia
Jeśli powierzchnia łazianki na poddaszu jest duża, możemy rozważyć wstawienie kilku dodatkowych ścianek. Tak jak na zdjęciu powyżej, z całej przestrzeni wydzielono część, w której znajduje się prysznic i wanna. Dzięki temu w pozostałej części łazianki możemy nadać pokojowego charakteru lub stworzyć coś na wzór SPA.
Fotolia
Jeśli dobrze zaaranżujemy przestrzeń na poddaszu, może nawet uda nam się stworzyć łazienkę dla dwojga.
www.jnk-studio.com
Najmniej wykorzystywaną przestrzenią na poddaszach jest ta, tuż przy ściance kolankowej. W łaziance na poddaszu najlepiej przeznaczyć ją na różnego rodzaju schowki.
HTH
Jak dobrze rozplanujemy łaziankę na poddaszu - wszystko się zmieści.
Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Przedłużając blat, na którym znajdują się umywalki - zyskamy dodatkową półkę. Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
W taki właśnie sposób możemy wykorzystać przestrzeń tuż przy ściance kolankowej. Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Skosy nie muszą stanowić problemu w aranżacji łazienki na poddaszu. Liczy się pomył i wykonanie. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Jeśli powierzchnia łazianki na poddaszu jest duża, możemy postawić ściankę wydzielając w ten sposób WC. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Łazienka na poddaszu. Fot. ARTDESIGN
Dywan w łazience na poddaszu - dlaczego nie? . Fot. ARTDESIGN
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA