REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

Daniel Dębczak

REKLAMA

Ocieplenie poddasza wydawałoby się proste pod względem doboru materiału i wykonania, ale czy rzeczywiście tak jest? Duża liczba inwestorów skupia się na ociepleniu ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie. Jednak to prawidłowo ocieplone poddasze może znacznie ograniczyć koszty ogrzewania od 10 do nawet 25 %, a dobór odpowiedniej technologii zapewni trwałość izolacji.

REKLAMA

Od wielu lat najpopularniejszym materiałem do ocieplania poddaszy użytkowych i strychu jest wełna mineralna oraz styropian. Wełna produkowana jest w rolkach, taflach i od niedawna także jako granulat. Do wypełnienia przestrzeni pomiędzy przykryciem dachu a płytami gipsowymi idealnie nadają się długie paski sprężystej wełny lub docinane na wymiar tafle. Należy zadbać także o odpowiednią paroizolację. Wełna mineralna nie lubi wilgoci, morka traci swoje właściwości izolacyjne.
Inną formą izolacji są kawałeczki wełny w formie granulatu docierające do najmniejszych szczelin i zakamarków. Ich aplikacja umożliwia jednorodne wypełnienie, na całej powierzchni. Wełna pozostaje sprężysta przez długie lata, a powietrze pozostające pomiędzy drobinami zapewnia odprowadzanie pary i działa też jako izolator przejmując na dłużej ciepło unoszące się do góry. 

REKLAMA

Ocieplenie sufitu nad poddaszem granulatem z wełny mineralnej jest szybkie i łatwe w wykonaniu. Do ocieplania warstw nad sufitem poddasza zaleca się 25 do 30 cm warstwę granulatu. Wełna w każdej postaci, w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych jest niepalna. Osiąga najwyższą klasę odporności na ogień A1, chroni to dodatkowo drewnianą konstrukcję dachu. W rozdrobnionej formie dociera do wszystkich elementów konstrukcyjnych chroniąc je i zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

Zaletą granulatu jest jego lekkość, nie obciąża on konstrukcji dachu, jest niestety gorszym izolatorem akustycznym od wełny prasowanej. Ma to znaczenie w przypadku pokrycia dachu blacho dachówką lub dachówką ceramiczną.

W przypadku usterki dachu i zawilgocenia granulatu można go w prosty sposób usunąć a w wysuszone, nawet trudnodostępne miejsce zaaplikować świeżą warstwę izolacji. Wełna mineralna jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla środowiska a jej układanie nie sprawia żadnej trudności.
Aby rozłożyć granulat potrzebne będzie specjalne urządzenie, które pomoże w jego aplikacji.
Granulat można w prosty i szybki sposób nałożyć samemu, rekompensuje to koszty poniesione na wynajęcie wykwalifikowanej ekipy ze sprzętem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA