REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaadaptować poddasze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA


Mając w domu dosyć wysokie poddasze, możemy pokusić się o wyremontowanie go do celów mieszkalnych. Jak to zrobić? Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii – izolacji, instalacji i ścian.

Jak zaizolować dach od środka?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy zaadaptować strych w starym domu, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja dachu, chroniąca przed wodą. Jeżeli dach pokryty jest dachówkami lub płytami falistymi, najczęściej pod nimi znajdziemy papę przymocowaną do poszycia. Gdy na dachu jest solidnie i szczelnie ułożona blacha płaska, zwykle izolacja jest niepotrzebna.
Obecnie jako izolację wodochronną stosuje się folię wstępnego krycia, którą układa się na krokwiach przed położeniem pokrycia. Można ją stosować także w istniejących budynkach, jeżeli dom nie ma odpowiedniego zabezpieczenia wodochronnego. Po zdjęciu pokrycia dachu, układa się folię na krokwiach lub, jeżeli to rozwiązanie nie jest możliwe bądź pożądane, można ułożyć folię od środka (przed ułożeniem ocieplenia). W tym przypadku najpierw należy zaimpregnować krokwie preparatem ognio- i grzybochronnym, a następnie po kilkunastu dniach można rozpocząć mocowanie folii do krokwi.

Jaką folię wstępnego krycia wybrać?
Zależy to od rodzaju materiału wykorzystywanego od ocieplania:
- wełna mineralna – folia o wysokiej paroprzepuszczalności (minimum 700 g/m2/24 h),
- mniej chłonne materiały – folia niskoparoprzepuszczalna.

W jaki sposób podłączyć instalacje na poddaszu?

Instalacja kanalizacyjna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jej podłączenie nie powinno być skomplikowane, ponieważ piony z wywietrznikami są wyprowadzone powyżej powierzchni dachu, więc wystarczy tylko podłączyć do nich potrzebne nam rury. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy pion ma przynajmniej 100 mm średnicy – jest to minimum, jeżeli chcemy do niego podłączyć rurę odprowadzającą ścieki z miski ustępowej. Pamiętajmy także o odpowiednim spadku rur (tzw. podejść kanalizacyjnych) łączących piony z urządzeniami sanitarnymi – minimum 2 cm na 1 m długości. Podejście nie może być zbyt długie – maksymalnie 3 m, a w przypadku podejścia do miski ustępowej, tylko 1 m. Co jednak zrobić, jeżeli musimy je wydłużyć? Na końcu trzeba je dodatkowo napowietrzyć – za pomocą specjalnego zaworu lub przewodu podłączonego do wywiewki.

Instalacja wodna i c.o.

Ze względu na niewielką średnicę rurek - ok. 2 cm - ich doprowadzenie w dowolne miejsce jest dosyć proste, podobnie jak ukrycie – w podłodze, w bruzdach pod tynkiem czy glazurą. Pamiętajmy, że im dłuższa rura doprowadzająca wodę z podgrzewacza, tym dłużej, po odkręceniu kranu, będziemy czekać aż popłynie z niego ciepła woda. W przypadku, gdy posiadamy zasobnik, po podłączeniu specjalnej pompy, uzyskamy instalację cyrkulacyjną, a ciepła woda popłynie od razu po odkręceniu kranu.

Instalacja elektryczna.

Najkorzystniej jest poprowadzić tam osobne obwody dla gniazd wtykowych i wypustów - do podłączenia urządzeń na stałe.

Jaką podłogę wybrać?

Rodzaj podłogi zależy od rodzaju stropu
Strop betonowy, gęstożebrowy, monolityczny, prefabrykowany. Na takim stropie możemy ułożyć dowolną podłogę.

Strop drewniany (z równolegle rozmieszczonymi belkami). W tym przypadku najpierw należy wykonać stabilny podkład pod przyszłą posadzkę. W tym celu zwykle robi się poszycie z drewnopochodnych płyt o grubości 2–2,5 cm lub deskowanie. Dodatkowe usztywnienie i wyciszenie zapewni ułożenie na tym podkładzie tzw. suchego jastrychu – na posypce z kruszywa mineralnego swobodnie układa się specjalne płyty cementowo-włóknowe, MFP lub gipsowo-włóknowe. Jeżeli zastosujemy poszycie z płyt drewnopochodnych, możemy również zrobić wylewkę cementową lub anhydrytową na warstwie izolacyjnej z folii. W tym przypadku warto dodatkowo wyciszyć posadzkę za pomocą twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego.

Ponieważ suchy jastrych i wylewka znacząco obciążają strop, przed podjęciem decyzji powinniśmy skonsultować się z architektem bądź inżynierem.

Z czego zbudować ściany działowe?

By zbytnio nie obciążać stropu (zwłaszcza jeżeli jest drewniany), do budowy ścianek działowych wybiera się profile stalowe, rzadziej belki drewniane. Bardziej skomplikowana jest budowa ścian murowanych. Podstawowym warunkiem do ich konstruowania jest odpowiedni strop – musi być on betonowy, monolityczny, prefabrykowany, bądź gęstożebrowy. Konieczne jest także wzmocnienie stropu pod taką ścianą lub budowanie jej nad wzmocnieniami. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem są ściany szkieletowe z profili stalowych, które wypełnia się wełną mineralną, poprawiającą izolację akustyczną ścian. Jako okładzinę możemy zastosować materiał używany do pokrywania skosów lub płyty gipsowo-kartonowe mocowane pojedynczo lub podwójnie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA