REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaadaptować poddasze?

Joanna Orzechowska
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Mając w domu dosyć wysokie poddasze, możemy pokusić się o wyremontowanie go do celów mieszkalnych. Jak to zrobić? Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii – izolacji, instalacji i ścian.

Jak zaizolować dach od środka?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy zaadaptować strych w starym domu, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja dachu, chroniąca przed wodą. Jeżeli dach pokryty jest dachówkami lub płytami falistymi, najczęściej pod nimi znajdziemy papę przymocowaną do poszycia. Gdy na dachu jest solidnie i szczelnie ułożona blacha płaska, zwykle izolacja jest niepotrzebna.
Obecnie jako izolację wodochronną stosuje się folię wstępnego krycia, którą układa się na krokwiach przed położeniem pokrycia. Można ją stosować także w istniejących budynkach, jeżeli dom nie ma odpowiedniego zabezpieczenia wodochronnego. Po zdjęciu pokrycia dachu, układa się folię na krokwiach lub, jeżeli to rozwiązanie nie jest możliwe bądź pożądane, można ułożyć folię od środka (przed ułożeniem ocieplenia). W tym przypadku najpierw należy zaimpregnować krokwie preparatem ognio- i grzybochronnym, a następnie po kilkunastu dniach można rozpocząć mocowanie folii do krokwi.

Jaką folię wstępnego krycia wybrać?
Zależy to od rodzaju materiału wykorzystywanego od ocieplania:
- wełna mineralna – folia o wysokiej paroprzepuszczalności (minimum 700 g/m2/24 h),
- mniej chłonne materiały – folia niskoparoprzepuszczalna.

W jaki sposób podłączyć instalacje na poddaszu?

Instalacja kanalizacyjna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jej podłączenie nie powinno być skomplikowane, ponieważ piony z wywietrznikami są wyprowadzone powyżej powierzchni dachu, więc wystarczy tylko podłączyć do nich potrzebne nam rury. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy pion ma przynajmniej 100 mm średnicy – jest to minimum, jeżeli chcemy do niego podłączyć rurę odprowadzającą ścieki z miski ustępowej. Pamiętajmy także o odpowiednim spadku rur (tzw. podejść kanalizacyjnych) łączących piony z urządzeniami sanitarnymi – minimum 2 cm na 1 m długości. Podejście nie może być zbyt długie – maksymalnie 3 m, a w przypadku podejścia do miski ustępowej, tylko 1 m. Co jednak zrobić, jeżeli musimy je wydłużyć? Na końcu trzeba je dodatkowo napowietrzyć – za pomocą specjalnego zaworu lub przewodu podłączonego do wywiewki.

Instalacja wodna i c.o.

Ze względu na niewielką średnicę rurek - ok. 2 cm - ich doprowadzenie w dowolne miejsce jest dosyć proste, podobnie jak ukrycie – w podłodze, w bruzdach pod tynkiem czy glazurą. Pamiętajmy, że im dłuższa rura doprowadzająca wodę z podgrzewacza, tym dłużej, po odkręceniu kranu, będziemy czekać aż popłynie z niego ciepła woda. W przypadku, gdy posiadamy zasobnik, po podłączeniu specjalnej pompy, uzyskamy instalację cyrkulacyjną, a ciepła woda popłynie od razu po odkręceniu kranu.

Instalacja elektryczna.

Najkorzystniej jest poprowadzić tam osobne obwody dla gniazd wtykowych i wypustów - do podłączenia urządzeń na stałe.

Jaką podłogę wybrać?

Rodzaj podłogi zależy od rodzaju stropu
Strop betonowy, gęstożebrowy, monolityczny, prefabrykowany. Na takim stropie możemy ułożyć dowolną podłogę.

Strop drewniany (z równolegle rozmieszczonymi belkami). W tym przypadku najpierw należy wykonać stabilny podkład pod przyszłą posadzkę. W tym celu zwykle robi się poszycie z drewnopochodnych płyt o grubości 2–2,5 cm lub deskowanie. Dodatkowe usztywnienie i wyciszenie zapewni ułożenie na tym podkładzie tzw. suchego jastrychu – na posypce z kruszywa mineralnego swobodnie układa się specjalne płyty cementowo-włóknowe, MFP lub gipsowo-włóknowe. Jeżeli zastosujemy poszycie z płyt drewnopochodnych, możemy również zrobić wylewkę cementową lub anhydrytową na warstwie izolacyjnej z folii. W tym przypadku warto dodatkowo wyciszyć posadzkę za pomocą twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego.

Ponieważ suchy jastrych i wylewka znacząco obciążają strop, przed podjęciem decyzji powinniśmy skonsultować się z architektem bądź inżynierem.

Z czego zbudować ściany działowe?

By zbytnio nie obciążać stropu (zwłaszcza jeżeli jest drewniany), do budowy ścianek działowych wybiera się profile stalowe, rzadziej belki drewniane. Bardziej skomplikowana jest budowa ścian murowanych. Podstawowym warunkiem do ich konstruowania jest odpowiedni strop – musi być on betonowy, monolityczny, prefabrykowany, bądź gęstożebrowy. Konieczne jest także wzmocnienie stropu pod taką ścianą lub budowanie jej nad wzmocnieniami. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem są ściany szkieletowe z profili stalowych, które wypełnia się wełną mineralną, poprawiającą izolację akustyczną ścian. Jako okładzinę możemy zastosować materiał używany do pokrywania skosów lub płyty gipsowo-kartonowe mocowane pojedynczo lub podwójnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA