Jak zaadaptować poddasze?
REKLAMA
REKLAMA
Jak zaizolować dach od środka?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli chcemy zaadaptować strych w starym domu, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja dachu, chroniąca przed wodą. Jeżeli dach pokryty jest dachówkami lub płytami falistymi, najczęściej pod nimi znajdziemy papę przymocowaną do poszycia. Gdy na dachu jest solidnie i szczelnie ułożona blacha płaska, zwykle izolacja jest niepotrzebna.
Obecnie jako izolację wodochronną stosuje się folię wstępnego krycia, którą układa się na krokwiach przed położeniem pokrycia. Można ją stosować także w istniejących budynkach, jeżeli dom nie ma odpowiedniego zabezpieczenia wodochronnego. Po zdjęciu pokrycia dachu, układa się folię na krokwiach lub, jeżeli to rozwiązanie nie jest możliwe bądź pożądane, można ułożyć folię od środka (przed ułożeniem ocieplenia). W tym przypadku najpierw należy zaimpregnować krokwie preparatem ognio- i grzybochronnym, a następnie po kilkunastu dniach można rozpocząć mocowanie folii do krokwi.
Jaką folię wstępnego krycia wybrać?
Zależy to od rodzaju materiału wykorzystywanego od ocieplania:
- wełna mineralna – folia o wysokiej paroprzepuszczalności (minimum 700 g/m2/24 h),
- mniej chłonne materiały – folia niskoparoprzepuszczalna.
W jaki sposób podłączyć instalacje na poddaszu?
Instalacja kanalizacyjna
Jej podłączenie nie powinno być skomplikowane, ponieważ piony z wywietrznikami są wyprowadzone powyżej powierzchni dachu, więc wystarczy tylko podłączyć do nich potrzebne nam rury. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy pion ma przynajmniej 100 mm średnicy – jest to minimum, jeżeli chcemy do niego podłączyć rurę odprowadzającą ścieki z miski ustępowej. Pamiętajmy także o odpowiednim spadku rur (tzw. podejść kanalizacyjnych) łączących piony z urządzeniami sanitarnymi – minimum 2 cm na 1 m długości. Podejście nie może być zbyt długie – maksymalnie 3 m, a w przypadku podejścia do miski ustępowej, tylko 1 m. Co jednak zrobić, jeżeli musimy je wydłużyć? Na końcu trzeba je dodatkowo napowietrzyć – za pomocą specjalnego zaworu lub przewodu podłączonego do wywiewki.
Instalacja wodna i c.o.
Ze względu na niewielką średnicę rurek - ok. 2 cm - ich doprowadzenie w dowolne miejsce jest dosyć proste, podobnie jak ukrycie – w podłodze, w bruzdach pod tynkiem czy glazurą. Pamiętajmy, że im dłuższa rura doprowadzająca wodę z podgrzewacza, tym dłużej, po odkręceniu kranu, będziemy czekać aż popłynie z niego ciepła woda. W przypadku, gdy posiadamy zasobnik, po podłączeniu specjalnej pompy, uzyskamy instalację cyrkulacyjną, a ciepła woda popłynie od razu po odkręceniu kranu.
Instalacja elektryczna.
Najkorzystniej jest poprowadzić tam osobne obwody dla gniazd wtykowych i wypustów - do podłączenia urządzeń na stałe.
Jaką podłogę wybrać?
Rodzaj podłogi zależy od rodzaju stropu
Strop betonowy, gęstożebrowy, monolityczny, prefabrykowany. Na takim stropie możemy ułożyć dowolną podłogę.
Strop drewniany (z równolegle rozmieszczonymi belkami). W tym przypadku najpierw należy wykonać stabilny podkład pod przyszłą posadzkę. W tym celu zwykle robi się poszycie z drewnopochodnych płyt o grubości 2–2,5 cm lub deskowanie. Dodatkowe usztywnienie i wyciszenie zapewni ułożenie na tym podkładzie tzw. suchego jastrychu – na posypce z kruszywa mineralnego swobodnie układa się specjalne płyty cementowo-włóknowe, MFP lub gipsowo-włóknowe. Jeżeli zastosujemy poszycie z płyt drewnopochodnych, możemy również zrobić wylewkę cementową lub anhydrytową na warstwie izolacyjnej z folii. W tym przypadku warto dodatkowo wyciszyć posadzkę za pomocą twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego.
Ponieważ suchy jastrych i wylewka znacząco obciążają strop, przed podjęciem decyzji powinniśmy skonsultować się z architektem bądź inżynierem.
Z czego zbudować ściany działowe?
By zbytnio nie obciążać stropu (zwłaszcza jeżeli jest drewniany), do budowy ścianek działowych wybiera się profile stalowe, rzadziej belki drewniane. Bardziej skomplikowana jest budowa ścian murowanych. Podstawowym warunkiem do ich konstruowania jest odpowiedni strop – musi być on betonowy, monolityczny, prefabrykowany, bądź gęstożebrowy. Konieczne jest także wzmocnienie stropu pod taką ścianą lub budowanie jej nad wzmocnieniami. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem są ściany szkieletowe z profili stalowych, które wypełnia się wełną mineralną, poprawiającą izolację akustyczną ścian. Jako okładzinę możemy zastosować materiał używany do pokrywania skosów lub płyty gipsowo-kartonowe mocowane pojedynczo lub podwójnie.
REKLAMA
REKLAMA