REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Katarzyna Mazurek
Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną
Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną

REKLAMA

REKLAMA

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

REKLAMA

Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną. Jest to materiał niepalny więc daje dodatkową ochronę przeciwpożarową dla drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Płyty lub maty z wełny montuje się między krokwiami. Najwygodniej jest, gdy grubość termoizolacji jest równa wysokości przekroju krokwi. Jednak często wysokość krokwi nie wystarcza. Zaleca się stosowanie termoizolacji grubości około 20 cm, gdzie w przypadku domów jednorodzinnych krokwie mają przekrój wysokości około 15 cm. W tym przypadku montaż płyt ocieplenia, a następnie np. płyt gipsowo-kartonowych jest utrudniony. Pewnym rozwiązaniem jest montaż ocieplenia do krokwi, nie wypełniając przestrzeni pomiędzy nimi. Zabiera to jednak przestrzeń poddasza co może być problemem gdy chcemy zagospodarować miejsce pod skosami dachu. Gdy zależy nam na jak największej przestrzeni poddasza i warstwa ocieplenia jest grubsza niż wysokość krokwi, stosuje się specjalne ruszty stalowe. Po ułożeniu na równo ocieplenia między krokwiami, montuje się ruszt a następnie dodatkową uzupełniającą grubość ocieplenia.

REKLAMA

Przy prawidłowej termoizolacji ważna jest ochrona przeciwwilgociowa i wentylacja dachu. Wełnę mineralną, jak i inny rodzaj termoizolacji należy chronić od wilgoci zarówno od zewnątrz jak i od środka. Z tego powodu ważne jest stosowanie folii paroprzepuszczalnej pod warstwą przykrycia dachu i folii paroizolacyjnej montowanej do ocieplenia od wewnętrznej strony, pod płytą gipsowo-kartonową. Zapobiegają one zawilgoceniu warstwy ocieplenia i pogorszeniu jej parametrów termoizolacyjności. Nie da się w 100% zapewnić braku wystąpienia wilgoci. Można ją wtedy usunąć dzięki sprawnej wentylacji. Wykonuje się ją przez zostawienie pustki powietrznej między warstwą ocieplenia i folią paroprzepuszczalną pod warstwą bezpośredniego krycia. Wilgoć może być wtedy „wywiana” z warstwy termoizolacji.

W porównaniu z wełną mineralną styropian wykazuje większą odporność na wilgoć, ale jest bardziej sztywny co może sprawiać problem przy montażu pod kątem i w miejscach trudnodostępnych. Do ocieplania dachów skośnych dobrze sprawdza się pianka natryskowa. Z łatwością daje się ją umieszczać nawet w najbardziej trudnodostępnych miejscach. Rozprowadza się ją za pomocą agregatu. Wymaga to niestety pewnych umiejętności i zręczności osób ją wykonujących.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

REKLAMA

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

REKLAMA