W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną. Jest to materiał niepalny więc daje dodatkową ochronę przeciwpożarową dla drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Płyty lub maty z wełny montuje się między krokwiami. Najwygodniej jest, gdy grubość termoizolacji jest równa wysokości przekroju krokwi. Jednak często wysokość krokwi nie wystarcza. Zaleca się stosowanie termoizolacji grubości około 20 cm, gdzie w przypadku domów jednorodzinnych krokwie mają przekrój wysokości około 15 cm. W tym przypadku montaż płyt ocieplenia, a następnie np. płyt gipsowo-kartonowych jest utrudniony. Pewnym rozwiązaniem jest montaż ocieplenia do krokwi, nie wypełniając przestrzeni pomiędzy nimi. Zabiera to jednak przestrzeń poddasza co może być problemem gdy chcemy zagospodarować miejsce pod skosami dachu. Gdy zależy nam na jak największej przestrzeni poddasza i warstwa ocieplenia jest grubsza niż wysokość krokwi, stosuje się specjalne ruszty stalowe. Po ułożeniu na równo ocieplenia między krokwiami, montuje się ruszt a następnie dodatkową uzupełniającą grubość ocieplenia.
REKLAMA
Przy prawidłowej termoizolacji ważna jest ochrona przeciwwilgociowa i wentylacja dachu. Wełnę mineralną, jak i inny rodzaj termoizolacji należy chronić od wilgoci zarówno od zewnątrz jak i od środka. Z tego powodu ważne jest stosowanie folii paroprzepuszczalnej pod warstwą przykrycia dachu i folii paroizolacyjnej montowanej do ocieplenia od wewnętrznej strony, pod płytą gipsowo-kartonową. Zapobiegają one zawilgoceniu warstwy ocieplenia i pogorszeniu jej parametrów termoizolacyjności. Nie da się w 100% zapewnić braku wystąpienia wilgoci. Można ją wtedy usunąć dzięki sprawnej wentylacji. Wykonuje się ją przez zostawienie pustki powietrznej między warstwą ocieplenia i folią paroprzepuszczalną pod warstwą bezpośredniego krycia. Wilgoć może być wtedy „wywiana” z warstwy termoizolacji.
W porównaniu z wełną mineralną styropian wykazuje większą odporność na wilgoć, ale jest bardziej sztywny co może sprawiać problem przy montażu pod kątem i w miejscach trudnodostępnych. Do ocieplania dachów skośnych dobrze sprawdza się pianka natryskowa. Z łatwością daje się ją umieszczać nawet w najbardziej trudnodostępnych miejscach. Rozprowadza się ją za pomocą agregatu. Wymaga to niestety pewnych umiejętności i zręczności osób ją wykonujących.
REKLAMA
REKLAMA