REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Katarzyna Mazurek
Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną
Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną

REKLAMA

REKLAMA

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

REKLAMA

Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną. Jest to materiał niepalny więc daje dodatkową ochronę przeciwpożarową dla drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Płyty lub maty z wełny montuje się między krokwiami. Najwygodniej jest, gdy grubość termoizolacji jest równa wysokości przekroju krokwi. Jednak często wysokość krokwi nie wystarcza. Zaleca się stosowanie termoizolacji grubości około 20 cm, gdzie w przypadku domów jednorodzinnych krokwie mają przekrój wysokości około 15 cm. W tym przypadku montaż płyt ocieplenia, a następnie np. płyt gipsowo-kartonowych jest utrudniony. Pewnym rozwiązaniem jest montaż ocieplenia do krokwi, nie wypełniając przestrzeni pomiędzy nimi. Zabiera to jednak przestrzeń poddasza co może być problemem gdy chcemy zagospodarować miejsce pod skosami dachu. Gdy zależy nam na jak największej przestrzeni poddasza i warstwa ocieplenia jest grubsza niż wysokość krokwi, stosuje się specjalne ruszty stalowe. Po ułożeniu na równo ocieplenia między krokwiami, montuje się ruszt a następnie dodatkową uzupełniającą grubość ocieplenia.

REKLAMA

Przy prawidłowej termoizolacji ważna jest ochrona przeciwwilgociowa i wentylacja dachu. Wełnę mineralną, jak i inny rodzaj termoizolacji należy chronić od wilgoci zarówno od zewnątrz jak i od środka. Z tego powodu ważne jest stosowanie folii paroprzepuszczalnej pod warstwą przykrycia dachu i folii paroizolacyjnej montowanej do ocieplenia od wewnętrznej strony, pod płytą gipsowo-kartonową. Zapobiegają one zawilgoceniu warstwy ocieplenia i pogorszeniu jej parametrów termoizolacyjności. Nie da się w 100% zapewnić braku wystąpienia wilgoci. Można ją wtedy usunąć dzięki sprawnej wentylacji. Wykonuje się ją przez zostawienie pustki powietrznej między warstwą ocieplenia i folią paroprzepuszczalną pod warstwą bezpośredniego krycia. Wilgoć może być wtedy „wywiana” z warstwy termoizolacji.

W porównaniu z wełną mineralną styropian wykazuje większą odporność na wilgoć, ale jest bardziej sztywny co może sprawiać problem przy montażu pod kątem i w miejscach trudnodostępnych. Do ocieplania dachów skośnych dobrze sprawdza się pianka natryskowa. Z łatwością daje się ją umieszczać nawet w najbardziej trudnodostępnych miejscach. Rozprowadza się ją za pomocą agregatu. Wymaga to niestety pewnych umiejętności i zręczności osób ją wykonujących.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA