REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont – odsłonięcie krokwi dachowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Poddasze - odsłonięte krokwie dachowe.
Poddasze - odsłonięte krokwie dachowe.

REKLAMA

REKLAMA

Remontując poddasze warto pomyśleć o częściowym odsłonięciu krokwi dachowych. Uwidocznione krokwie mogą stać się atrakcyjnym elementem poddasza, należy jednak zabrać się do tego umiejętnie. Co trzeba wiedzieć zanim przystąpimy do odsłaniania krokwi i z jakich elementów powinna składać się połać dachu z odsłoniętymi krokwiami?

Krokwie można odsłonić pod warunkiem, że dach ma wystarczającą grubość warstwy ociepleniowej pod przykryciem. Odsłonięte krokwie będą głównym elementem dekoracyjnym poddasza, jeśli zadbamy o to, aby były odpowiednio obrobione i zmontowane. Niestety nie zawsze pozostawienie elementów konstrukcyjnych jest możliwe.

REKLAMA

Zobacz także: Jak remontować dach płaski?

Całkowite odsłonięcie krokwi

Całkowite odsłonięcie krokwi możliwe jest tylko wtedy, gdy dach jest ocieplony od zewnątrz, a cała warstwa termoizolacyjna umieszczona jest pomiędzy sztywnym poszyciem (czyli płytami lub deskami z warstwą wodoodporną, które przytwierdzane są do krokwi), a pokryciem dachu. Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych, ponieważ musimy tu użyć polistyrenu ekstrudowanego, folii termoizolacyjnej albo płyt z poliuretanu PIR. Tanie materiały, jak na przykład wełna mineralna czy styropian, nie nadają się do ocieplania dachu w ten sposób.

Zobacz także: Jakie materiały należy wykorzystać do ocieplenia dachu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Częściowe wyeksponowanie krokwi

Stara masywna konstrukcja dachu lub starannie wykonana nowa może być efektownym uzupełnieniem wystroju wnętrza na poddaszu. Jednak nie zawsze jest możliwe całkowite odsłonięcie więźby dachowej. Często warstwę odpowiedzialną za izolację cieplną budynku mocuje się pomiędzy krokwiami a kleszczami lub jętkami, czyli poziomymi elementami łączącymi ze sobą leżące naprzeciwko siebie pary krokwi. Natomiast, gdy materiał termoizolacyjny otula krokwie od spodu, w takiej sytuacji możliwe jest wyeksponowanie jedynie słupów podpierających więźbę dachową. Zazwyczaj podczas remontu poddasza ociepla się sufity i połacie od środka, ponieważ zewnętrzne ocieplenie wiąże się z poważną przebudową dachu i zdemontowaniem pokrycia. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie połaci od dołu i zrezygnujemy z sufitu, możemy pozostawić odsłonięte jętki i kleszcze biegnące pomiędzy połaciami. One również będą ciekawym elementem wystroju, nadającym wnętrzu przytulności i ciepła.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA