REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyremontować dach?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Oznaki zniszczenia

REKLAMA

Większość ludzi zauważa potrzebę remontu dachu, gdy woda zaczyna kapać im na nos. Przeciekanie stanowi oczywiście jeden z istotnych symptomów wskazujących na osłabianie dawnej świetności dachu, ale czy coś jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę?

Tak! Przede wszystkim, gdy zaczyna się robić zimno na poddaszu, pomimo zastosowanego ocieplenia. Może się okazać, że będzie potrzebne położenie kolejnej warstwy.

Pamiętaj, że nawet jeśli poddasza nie adaptujemy na pomieszczenie użytkowe, dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Do ostatniej wyraźnej oznaki należy również… wygląd. Oczywiście głównie remont, bądź konserwację dachu czyni się ze względu na jego zły stan, a nie „wypłowiały” wygląd. Niemniej jednak dach jest jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów domu, więc powinien wyglądać przyzwoicie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początek

Szczegółowe rozpatrzenie stanu dachu może nakłonić do całkowitej jego odmiany – łącznie z jego konstrukcją. Pamiętaj jednak, że większe działania wymagają większego nakładu finansowego. Warto zatem przed podjęciem pochopnej decyzji zaczerpnąć rady eksperta, który odpowiednio przeprowadzi rozeznanie i wyceni wszelkie prace.

Na czym to polega?

REKLAMA

Prace remontowe dachu skupiają się głównie na wymianie zniszczonych elementów oraz wypełnianiu ubytków. Przykładowo papę wystarczy zakleić łatami w lukach (oczywiście jeżeli fachowiec nie zaleci inaczej). Dzięki temu nie będzie potrzeby zrywania starej warstwy.

Po prostu się ją uzupełni. Ponadto, jeżeli decydujesz się na zastosowanie nowego pokrycia pamiętaj, że elementy starego niekoniecznie będą pasować. Wówczas należy się ich całkowicie pozbyć, czyli zacząć niejako od zera.

Stare materiały budowlane

Naprawa dachu, zwłaszcza starszego typu, może wiązać się z koniecznością usuwania płyt eternitu, co jest dość niebezpieczne i wymaga zatrudnienia fachowców.

Czasem rezygnuje się z usuwania azbestu i pokrywa się go specjalnymi środkami impregnującymi i zmniejszającymi jego szkodliwe właściwości.

O tym jednak decyduje odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy zajmującej się usuwaniem tego typu materiałów.

Odnawianie konstrukcji

REKLAMA

Pokrycie dachowe stanowi wierzchnią warstwę ochronną dachu. Pamiętaj, że najważniejsze jego elementy znajdują się pod nią, dlatego zanim zdecydujesz się na wybór nowego pokrycia, bądź zastosowanie nowszej wersji poprzedniego, sprawdź stan więźby dachowej. Lata użytkowania mogą wyniszczyć ją od środka. Pamiętaj, że w drewnie lubuje się też spora ilość insektów, dlatego należy je pokryć specjalnymi środkami ochronnymi i impregnującymi.

Może się również okazać, że więźba jest osłabiona i trzeba będzie ją wzmocnić. Ponadto, niektóre pokrycia dachowe, jak np. dachówki, mogą być zastosowane wyłącznie na odpowiednio wzmocnionej konstrukcji – z racji swego ciężaru.

Polecamy: Ciężary wybranych detali budowlanych

Izolacja dachu

Jak wyżej wspomniano, ważne jest to, co pod pokryciem. Zadbaj o odpowiednią izolację oraz wentylację dachu (utworzenie pustek przestrzeni). Do tego celu przydadzą się styropian, wełna mineralna oraz folie – paroszczelna oraz paroprzepuszczalna. To również zadanie dla specjalistów.

Estetyka dachu

Nawet jeżeli dach jest w dobrym stanie technicznym, nie uniknie się potrzeby jego kosmetyki. Porastająca mchem blacha dachowa nie wygląda estetycznie i irytuje. Warto wiedzieć, że wystarczy zastosowanie drobnej konserwacji, aby dach został uwolniony z mchu, glonów czy porostów.
Konserwacja dachu, który boryka się z takim właśnie problemem składa się z trzech elementów:

• oczyszczenie dachu – specjalnymi detergentami dostępnymi na rynku,
• impregnacja,
• pokrycie farbą dachową – można ją stosować do niemalże każdego rodzaju pokrycia.

Czytaj także: Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych

Remont dachu nie musi oznaczać wielkiego spustoszenia w Twoim portfelu. Rodzaj dachu, stopień jego zniszczenia, pociągają za sobą odpowiedni wybór środków zaradczych. Może okazać się, że wystarczy tylko drobna kosmetyka. O tym jednak zdecydować musi przede wszystkim fachowiec.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA