REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyremontować dach?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Oznaki zniszczenia

REKLAMA

Większość ludzi zauważa potrzebę remontu dachu, gdy woda zaczyna kapać im na nos. Przeciekanie stanowi oczywiście jeden z istotnych symptomów wskazujących na osłabianie dawnej świetności dachu, ale czy coś jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę?

Tak! Przede wszystkim, gdy zaczyna się robić zimno na poddaszu, pomimo zastosowanego ocieplenia. Może się okazać, że będzie potrzebne położenie kolejnej warstwy.

Pamiętaj, że nawet jeśli poddasza nie adaptujemy na pomieszczenie użytkowe, dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Do ostatniej wyraźnej oznaki należy również… wygląd. Oczywiście głównie remont, bądź konserwację dachu czyni się ze względu na jego zły stan, a nie „wypłowiały” wygląd. Niemniej jednak dach jest jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów domu, więc powinien wyglądać przyzwoicie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początek

Szczegółowe rozpatrzenie stanu dachu może nakłonić do całkowitej jego odmiany – łącznie z jego konstrukcją. Pamiętaj jednak, że większe działania wymagają większego nakładu finansowego. Warto zatem przed podjęciem pochopnej decyzji zaczerpnąć rady eksperta, który odpowiednio przeprowadzi rozeznanie i wyceni wszelkie prace.

Na czym to polega?

REKLAMA

Prace remontowe dachu skupiają się głównie na wymianie zniszczonych elementów oraz wypełnianiu ubytków. Przykładowo papę wystarczy zakleić łatami w lukach (oczywiście jeżeli fachowiec nie zaleci inaczej). Dzięki temu nie będzie potrzeby zrywania starej warstwy.

Po prostu się ją uzupełni. Ponadto, jeżeli decydujesz się na zastosowanie nowego pokrycia pamiętaj, że elementy starego niekoniecznie będą pasować. Wówczas należy się ich całkowicie pozbyć, czyli zacząć niejako od zera.

Stare materiały budowlane

Naprawa dachu, zwłaszcza starszego typu, może wiązać się z koniecznością usuwania płyt eternitu, co jest dość niebezpieczne i wymaga zatrudnienia fachowców.

Czasem rezygnuje się z usuwania azbestu i pokrywa się go specjalnymi środkami impregnującymi i zmniejszającymi jego szkodliwe właściwości.

O tym jednak decyduje odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy zajmującej się usuwaniem tego typu materiałów.

Odnawianie konstrukcji

REKLAMA

Pokrycie dachowe stanowi wierzchnią warstwę ochronną dachu. Pamiętaj, że najważniejsze jego elementy znajdują się pod nią, dlatego zanim zdecydujesz się na wybór nowego pokrycia, bądź zastosowanie nowszej wersji poprzedniego, sprawdź stan więźby dachowej. Lata użytkowania mogą wyniszczyć ją od środka. Pamiętaj, że w drewnie lubuje się też spora ilość insektów, dlatego należy je pokryć specjalnymi środkami ochronnymi i impregnującymi.

Może się również okazać, że więźba jest osłabiona i trzeba będzie ją wzmocnić. Ponadto, niektóre pokrycia dachowe, jak np. dachówki, mogą być zastosowane wyłącznie na odpowiednio wzmocnionej konstrukcji – z racji swego ciężaru.

Polecamy: Ciężary wybranych detali budowlanych

Izolacja dachu

Jak wyżej wspomniano, ważne jest to, co pod pokryciem. Zadbaj o odpowiednią izolację oraz wentylację dachu (utworzenie pustek przestrzeni). Do tego celu przydadzą się styropian, wełna mineralna oraz folie – paroszczelna oraz paroprzepuszczalna. To również zadanie dla specjalistów.

Estetyka dachu

Nawet jeżeli dach jest w dobrym stanie technicznym, nie uniknie się potrzeby jego kosmetyki. Porastająca mchem blacha dachowa nie wygląda estetycznie i irytuje. Warto wiedzieć, że wystarczy zastosowanie drobnej konserwacji, aby dach został uwolniony z mchu, glonów czy porostów.
Konserwacja dachu, który boryka się z takim właśnie problemem składa się z trzech elementów:

• oczyszczenie dachu – specjalnymi detergentami dostępnymi na rynku,
• impregnacja,
• pokrycie farbą dachową – można ją stosować do niemalże każdego rodzaju pokrycia.

Czytaj także: Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych

Remont dachu nie musi oznaczać wielkiego spustoszenia w Twoim portfelu. Rodzaj dachu, stopień jego zniszczenia, pociągają za sobą odpowiedni wybór środków zaradczych. Może okazać się, że wystarczy tylko drobna kosmetyka. O tym jednak zdecydować musi przede wszystkim fachowiec.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA