REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyremontować dach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Oznaki zniszczenia

REKLAMA

Większość ludzi zauważa potrzebę remontu dachu, gdy woda zaczyna kapać im na nos. Przeciekanie stanowi oczywiście jeden z istotnych symptomów wskazujących na osłabianie dawnej świetności dachu, ale czy coś jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę?

Tak! Przede wszystkim, gdy zaczyna się robić zimno na poddaszu, pomimo zastosowanego ocieplenia. Może się okazać, że będzie potrzebne położenie kolejnej warstwy.

Pamiętaj, że nawet jeśli poddasza nie adaptujemy na pomieszczenie użytkowe, dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Do ostatniej wyraźnej oznaki należy również… wygląd. Oczywiście głównie remont, bądź konserwację dachu czyni się ze względu na jego zły stan, a nie „wypłowiały” wygląd. Niemniej jednak dach jest jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów domu, więc powinien wyglądać przyzwoicie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początek

Szczegółowe rozpatrzenie stanu dachu może nakłonić do całkowitej jego odmiany – łącznie z jego konstrukcją. Pamiętaj jednak, że większe działania wymagają większego nakładu finansowego. Warto zatem przed podjęciem pochopnej decyzji zaczerpnąć rady eksperta, który odpowiednio przeprowadzi rozeznanie i wyceni wszelkie prace.

Na czym to polega?

REKLAMA

Prace remontowe dachu skupiają się głównie na wymianie zniszczonych elementów oraz wypełnianiu ubytków. Przykładowo papę wystarczy zakleić łatami w lukach (oczywiście jeżeli fachowiec nie zaleci inaczej). Dzięki temu nie będzie potrzeby zrywania starej warstwy.

Po prostu się ją uzupełni. Ponadto, jeżeli decydujesz się na zastosowanie nowego pokrycia pamiętaj, że elementy starego niekoniecznie będą pasować. Wówczas należy się ich całkowicie pozbyć, czyli zacząć niejako od zera.

Stare materiały budowlane

Naprawa dachu, zwłaszcza starszego typu, może wiązać się z koniecznością usuwania płyt eternitu, co jest dość niebezpieczne i wymaga zatrudnienia fachowców.

Czasem rezygnuje się z usuwania azbestu i pokrywa się go specjalnymi środkami impregnującymi i zmniejszającymi jego szkodliwe właściwości.

O tym jednak decyduje odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy zajmującej się usuwaniem tego typu materiałów.

Odnawianie konstrukcji

REKLAMA

Pokrycie dachowe stanowi wierzchnią warstwę ochronną dachu. Pamiętaj, że najważniejsze jego elementy znajdują się pod nią, dlatego zanim zdecydujesz się na wybór nowego pokrycia, bądź zastosowanie nowszej wersji poprzedniego, sprawdź stan więźby dachowej. Lata użytkowania mogą wyniszczyć ją od środka. Pamiętaj, że w drewnie lubuje się też spora ilość insektów, dlatego należy je pokryć specjalnymi środkami ochronnymi i impregnującymi.

Może się również okazać, że więźba jest osłabiona i trzeba będzie ją wzmocnić. Ponadto, niektóre pokrycia dachowe, jak np. dachówki, mogą być zastosowane wyłącznie na odpowiednio wzmocnionej konstrukcji – z racji swego ciężaru.

Polecamy: Ciężary wybranych detali budowlanych

Izolacja dachu

Jak wyżej wspomniano, ważne jest to, co pod pokryciem. Zadbaj o odpowiednią izolację oraz wentylację dachu (utworzenie pustek przestrzeni). Do tego celu przydadzą się styropian, wełna mineralna oraz folie – paroszczelna oraz paroprzepuszczalna. To również zadanie dla specjalistów.

Estetyka dachu

Nawet jeżeli dach jest w dobrym stanie technicznym, nie uniknie się potrzeby jego kosmetyki. Porastająca mchem blacha dachowa nie wygląda estetycznie i irytuje. Warto wiedzieć, że wystarczy zastosowanie drobnej konserwacji, aby dach został uwolniony z mchu, glonów czy porostów.
Konserwacja dachu, który boryka się z takim właśnie problemem składa się z trzech elementów:

• oczyszczenie dachu – specjalnymi detergentami dostępnymi na rynku,
• impregnacja,
• pokrycie farbą dachową – można ją stosować do niemalże każdego rodzaju pokrycia.

Czytaj także: Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych

Remont dachu nie musi oznaczać wielkiego spustoszenia w Twoim portfelu. Rodzaj dachu, stopień jego zniszczenia, pociągają za sobą odpowiedni wybór środków zaradczych. Może okazać się, że wystarczy tylko drobna kosmetyka. O tym jednak zdecydować musi przede wszystkim fachowiec.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA