REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyremontować dach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Oznaki zniszczenia

REKLAMA

Większość ludzi zauważa potrzebę remontu dachu, gdy woda zaczyna kapać im na nos. Przeciekanie stanowi oczywiście jeden z istotnych symptomów wskazujących na osłabianie dawnej świetności dachu, ale czy coś jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę?

Tak! Przede wszystkim, gdy zaczyna się robić zimno na poddaszu, pomimo zastosowanego ocieplenia. Może się okazać, że będzie potrzebne położenie kolejnej warstwy.

Pamiętaj, że nawet jeśli poddasza nie adaptujemy na pomieszczenie użytkowe, dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Do ostatniej wyraźnej oznaki należy również… wygląd. Oczywiście głównie remont, bądź konserwację dachu czyni się ze względu na jego zły stan, a nie „wypłowiały” wygląd. Niemniej jednak dach jest jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów domu, więc powinien wyglądać przyzwoicie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początek

Szczegółowe rozpatrzenie stanu dachu może nakłonić do całkowitej jego odmiany – łącznie z jego konstrukcją. Pamiętaj jednak, że większe działania wymagają większego nakładu finansowego. Warto zatem przed podjęciem pochopnej decyzji zaczerpnąć rady eksperta, który odpowiednio przeprowadzi rozeznanie i wyceni wszelkie prace.

Na czym to polega?

REKLAMA

Prace remontowe dachu skupiają się głównie na wymianie zniszczonych elementów oraz wypełnianiu ubytków. Przykładowo papę wystarczy zakleić łatami w lukach (oczywiście jeżeli fachowiec nie zaleci inaczej). Dzięki temu nie będzie potrzeby zrywania starej warstwy.

Po prostu się ją uzupełni. Ponadto, jeżeli decydujesz się na zastosowanie nowego pokrycia pamiętaj, że elementy starego niekoniecznie będą pasować. Wówczas należy się ich całkowicie pozbyć, czyli zacząć niejako od zera.

Stare materiały budowlane

Naprawa dachu, zwłaszcza starszego typu, może wiązać się z koniecznością usuwania płyt eternitu, co jest dość niebezpieczne i wymaga zatrudnienia fachowców.

Czasem rezygnuje się z usuwania azbestu i pokrywa się go specjalnymi środkami impregnującymi i zmniejszającymi jego szkodliwe właściwości.

O tym jednak decyduje odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy zajmującej się usuwaniem tego typu materiałów.

Odnawianie konstrukcji

REKLAMA

Pokrycie dachowe stanowi wierzchnią warstwę ochronną dachu. Pamiętaj, że najważniejsze jego elementy znajdują się pod nią, dlatego zanim zdecydujesz się na wybór nowego pokrycia, bądź zastosowanie nowszej wersji poprzedniego, sprawdź stan więźby dachowej. Lata użytkowania mogą wyniszczyć ją od środka. Pamiętaj, że w drewnie lubuje się też spora ilość insektów, dlatego należy je pokryć specjalnymi środkami ochronnymi i impregnującymi.

Może się również okazać, że więźba jest osłabiona i trzeba będzie ją wzmocnić. Ponadto, niektóre pokrycia dachowe, jak np. dachówki, mogą być zastosowane wyłącznie na odpowiednio wzmocnionej konstrukcji – z racji swego ciężaru.

Polecamy: Ciężary wybranych detali budowlanych

Izolacja dachu

Jak wyżej wspomniano, ważne jest to, co pod pokryciem. Zadbaj o odpowiednią izolację oraz wentylację dachu (utworzenie pustek przestrzeni). Do tego celu przydadzą się styropian, wełna mineralna oraz folie – paroszczelna oraz paroprzepuszczalna. To również zadanie dla specjalistów.

Estetyka dachu

Nawet jeżeli dach jest w dobrym stanie technicznym, nie uniknie się potrzeby jego kosmetyki. Porastająca mchem blacha dachowa nie wygląda estetycznie i irytuje. Warto wiedzieć, że wystarczy zastosowanie drobnej konserwacji, aby dach został uwolniony z mchu, glonów czy porostów.
Konserwacja dachu, który boryka się z takim właśnie problemem składa się z trzech elementów:

• oczyszczenie dachu – specjalnymi detergentami dostępnymi na rynku,
• impregnacja,
• pokrycie farbą dachową – można ją stosować do niemalże każdego rodzaju pokrycia.

Czytaj także: Jakie są zalety i wady dachówek ceramicznych

Remont dachu nie musi oznaczać wielkiego spustoszenia w Twoim portfelu. Rodzaj dachu, stopień jego zniszczenia, pociągają za sobą odpowiedni wybór środków zaradczych. Może okazać się, że wystarczy tylko drobna kosmetyka. O tym jednak zdecydować musi przede wszystkim fachowiec.

Zobacz stronę Eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA