REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Katarzyna Mazurek
Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności.
Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

Pokrycia azbestowe w postaci płyt falistych lub płaskich płyt typu „karo” nadal znajdują się na wielu budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Pomimo nagłośnienia problemu, nie każdy zdaje sobie sprawę z wielkości zagrożenia i nie przestrzega wskazówek dotyczących jego usuwania. Nie każdy też może się zdecydować na jego usunięcie. Usuwanie azbestu jest dość drogą inwestycją, ponieważ przede wszystkim wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy z odpowiednimi uprawnieniami, wymaga także kosztownej utylizacji niebezpiecznego materiału.

REKLAMA


Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o usunięciu groźnego materiału jest znalezienie wykwalifikowanej grupy robotników, przeszkolonych z zakresu bezpieczeństwa oraz wyposażonych w specjalną odzież ochronną oraz narzędzia. Firma taka powinna posiadać koncesję na usuwanie odpadów niebezpiecznych. Spis takich firm możemy znaleźć w wydziale ochrony środowiska każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Demontaż pokrycia azbestowego z dachu powierzchni 100 m2 przez koncesjonowaną firmę kosztuje około 3 tys. złotych.

REKLAMA

Na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, należy złożyć zawiadomienie w jednostce okręgowego nadzoru budowlanego oraz w gminnym inspektoracie pracy o planowanym zakresie prac. Dokumenty powinny zawierać akt własności działki, na której będą odbywać się prace, opis przeprowadzanych czynności oraz umowę z koncesjonowaną firmą. Po zakończeniu prac firma wystawia oświadczenie o prawidłowym wykonaniu usunięcia azbestu i jego utylizacji. Oświadczenie takie powinniśmy przechowywać przez pięć lat.

Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności. Nie należy łamać płyt azbestowych, gdyż to zwiększa ich tendencję do pylenia. Płyty należy też z ostrożnością transportować na chwilowe miejsce ich składowania. Zaraz po zakończeniu prac związanych z demontażem, płyty azbestowe należy wywieźć na składowisko materiałów niebezpiecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według przepisów Unii Europejskiej, do 2032 roku wszystkie materiały zawierające azbest powinny być usunięte. Nie jest to niestety tani wydatek. Aktualnie, już formują się fundusze, z których można uzyskać dofinansowanie na ten cel, jednak nie jest to tak szeroko dostępne.

Aby zmniejszyć ryzyko pylenia tego materiału można go pokrywać specjalnymi środkami. Nie jest to rozwiązanie zwalczające problem, ale bardziej bezpieczne niż nie podejmowanie żadnych kroków by ograniczyć emisję niebezpiecznych dla zdrowia związków.

Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA