REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Mazurek
Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności.
Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

Pokrycia azbestowe w postaci płyt falistych lub płaskich płyt typu „karo” nadal znajdują się na wielu budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Pomimo nagłośnienia problemu, nie każdy zdaje sobie sprawę z wielkości zagrożenia i nie przestrzega wskazówek dotyczących jego usuwania. Nie każdy też może się zdecydować na jego usunięcie. Usuwanie azbestu jest dość drogą inwestycją, ponieważ przede wszystkim wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy z odpowiednimi uprawnieniami, wymaga także kosztownej utylizacji niebezpiecznego materiału.

REKLAMA


Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o usunięciu groźnego materiału jest znalezienie wykwalifikowanej grupy robotników, przeszkolonych z zakresu bezpieczeństwa oraz wyposażonych w specjalną odzież ochronną oraz narzędzia. Firma taka powinna posiadać koncesję na usuwanie odpadów niebezpiecznych. Spis takich firm możemy znaleźć w wydziale ochrony środowiska każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Demontaż pokrycia azbestowego z dachu powierzchni 100 m2 przez koncesjonowaną firmę kosztuje około 3 tys. złotych.

REKLAMA

Na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, należy złożyć zawiadomienie w jednostce okręgowego nadzoru budowlanego oraz w gminnym inspektoracie pracy o planowanym zakresie prac. Dokumenty powinny zawierać akt własności działki, na której będą odbywać się prace, opis przeprowadzanych czynności oraz umowę z koncesjonowaną firmą. Po zakończeniu prac firma wystawia oświadczenie o prawidłowym wykonaniu usunięcia azbestu i jego utylizacji. Oświadczenie takie powinniśmy przechowywać przez pięć lat.

Podczas demontażu azbestowego pokrycia dachowego, należy zachować szczególne środki ostrożności. Nie należy łamać płyt azbestowych, gdyż to zwiększa ich tendencję do pylenia. Płyty należy też z ostrożnością transportować na chwilowe miejsce ich składowania. Zaraz po zakończeniu prac związanych z demontażem, płyty azbestowe należy wywieźć na składowisko materiałów niebezpiecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według przepisów Unii Europejskiej, do 2032 roku wszystkie materiały zawierające azbest powinny być usunięte. Nie jest to niestety tani wydatek. Aktualnie, już formują się fundusze, z których można uzyskać dofinansowanie na ten cel, jednak nie jest to tak szeroko dostępne.

Aby zmniejszyć ryzyko pylenia tego materiału można go pokrywać specjalnymi środkami. Nie jest to rozwiązanie zwalczające problem, ale bardziej bezpieczne niż nie podejmowanie żadnych kroków by ograniczyć emisję niebezpiecznych dla zdrowia związków.

Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Shutterstock
ShutterStock
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA