Poddasze nieużytkowe – jak ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją?
REKLAMA
Strop oddzielający pomieszczenia o znacznych różnicach temperatur można ocieplić w posty sposób, umieszczając pomiędzy elementami konstrukcyjnymi izolację na przykład z wełny mineralnej. Rozwiązanie to powoduje obniżenie wysokości pomieszczenia, dlatego też korzystniej jest, aby nad konstrukcją stropu rozłożyć materiał izolacyjny. W przypadku gdy zachodzi konieczność podparcia konstrukcji więźby dachowej, często stosujemy strop monolityczny lub prefabrykowany. Różnią się one współczynnikiem przenikania ciepła U co wymaga różnego stopnia zabezpieczenia termicznego.
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli zależy nam na możliwości użytkowania poddasza, możemy zastosować legary z warstwą podłogi i warstwą materiału izolacyjnego. Legary układane na krzyż pozwalają na ułożenie podwójnej warstwy wełny dzięki czemu zyskujemy do 25 cm czynnej przegrody termicznej.
Pomieszczenia nieużytkowe można izolować sypkimi materiałami takimi jak: granulaty z wełny mineralnej lub styropianu. W stropach o konstrukcji drewnianej warstwę materiału izolacyjnego, umieszcza się pomiędzy elementami nośnymi stropu. Sufit pomieszczeń ogrzewanych zabudowany płytami kartonowo gipsowymi jest w stanie przenieść ciężar wełny mineralnej lub materiałów sypkich. Przed montażem płyt g-k do stelaża należy podwiesić folię, która zapobiegnie zawilgoceniu warstw izolacyjnych na skutek dużej różnicy temperatur. Zbyt małą warstwę izolacji termicznej można uzupełnić ponad belkami nośnymi. Rozłożone długie pasy wełny mineralnej dopełnią mostki termiczne w części konstrukcyjnej stropu.
Należy pamiętać, aby zapewnić stabilne przejście od wejścia na strych do wyłazu kominiarskiego. Uchroni to stropy belkowe z podwieszoną płytą gipsową przed popękaniem i zniszczeniem ułożonych warstw izolacyjnych. Także naczynko wzbiorcze, będące elementem instalacji c.o. wymagające umieszczenia w najwyższym punkcie pionu, wymaga zabezpieczenia przed zamarznięciem w czasie silnych mrozów. Obłożenie warstwą wełny mineralnej naczynka i rurek dopływowych zapewni bezawaryjność instalacji w czasie zimy. Ocieplenie poddasza nieużytkowego pozwoli nam ograniczyć koszty ogrzewania oraz w przyszłości pozwoli na szybką jego adaptację w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej w domu.
REKLAMA
REKLAMA