Prosty sposób na chłód na poddaszu
REKLAMA
REKLAMA
Fot. Velux
Zły klimat t również złe samopoczucie
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie VELUX blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.) deklaruje, że w ich mieszkaniu występują czynniki związane z klimatem wewnętrznym, które mają negatywny wpływ na ich samopoczucie. Najczęściej jest to zbyt niska temperatura zimą (29 proc.) i za wysoka latem (30 proc.). Co czwarty pytany wskazał na wysoki poziom hałasu oraz małą ilość światła dziennego. W przypadku pomieszczeń na poddaszu, które w szczególny sposób wystawione są na działanie czynników atmosferycznych, może być to szczególnie uciążliwe.
Zobacz: Ściana kolankowa, a aranżacja poddasza. Poradnik
Rolety zewnętrzne
Jednym ze sposobów na znaczącą poprawę komfortu termicznego na poddaszu i zminimalizowanie innych, negatywnych czynników, może być zastosowanie rolet zewnętrznych. Jest to opłacalna inwestycja, gdyż dzięki ich różnorodnym i praktycznym funkcjom będziemy korzystać z nich przez cały rok. W chłodniejsze zimowe dni poprawią izolacyjność okna nawet o 27 proc. i tym samym zapobiegną stratom ciepła. Z kolei w lecie zatrzymają aż 97 proc. ciepła, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie przegrzane. W ten prosty sposób oszczędzamy energię potrzebą do ogrzewania zimą i klimatyzowania pomieszczeń latem. Ponadto rolety mają wiele przydatnych funkcji, które zamienią poddasze w ciche, przytulne miejsce i pozwolą domownikom poczuć się bezpiecznie i komfortowo: chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. „Roleta umożliwia także uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach. Co ważne, po jej zamontowaniu, okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Możemy je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można również obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.
Zobacz: Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?
Rolety: obrotowe, na korbkę i sterowane pilotem
W zależności od potrzeb możemy wybrać roletę obrotową, manualną obsługiwaną za pomocą korby oraz w wersjach sterowanych pilotem – zasilaną elektrycznie lub solarnie. Jak radzi architekt VELUX, zakup i montaż rolety warto uwzględnić już na etapie projektowania domu. „Teoretycznie możemy zamontować ją w dowolnym momencie, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli decydujemy się na montaż rolety elektrycznej, a wcześniej nie doprowadziliśmy prądu w okolice okna, to czeka nas uszkadzanie ściany i układanie dodatkowych przewodów. Nie będzie to natomiast konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną” – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis.
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Wewnętrzne przesłony okienne
Innym rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać optymalne warunki cieplne zimą jest zastosowanie wewnętrznych przesłon okiennych. Najbardziej efektywne są rolety podwójnie plisowane, o strukturze plastra miodu z wewnętrzną aluminiową powłoką izolacyjną, która poprawia izolacyjność okna nawet o 34 proc. Przed utratą ciepła podczas chłodów dobrze chronić będą także rolety zaciemniające. Wykonane są z trójwarstwowej tkaniny – poliestru i poprawiają izolacyjność cieplną na poddaszu aż do 33 proc. Dodatkowo, te rolety zapewnią 100 proc. zaciemnienia, dzięki czemu, niezależnie od pory dnia, stworzymy sobie idealne warunki do snu. Ważna jest także funkcja dekoracyjna –dzięki bogatej palecie wzorów i kolorów roletę można dopasować do indywidualnych gustów.
Zobacz: Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować
Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – zwłaszcza zimą!
Chroniąc się przed utratą ciepła pamiętajmy jednak, aby nie zaniedbywać odpowiedniego wietrzenia pomieszczenia. Dostęp do świeżego powietrza wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Ma duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację kumulują się zarazki i alergeny. Nie musimy zostawiać uchylonych okien przez cały dzień – dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy je przewietrzyć krótko, ale intensywnie i systematycznie – od 2-4 razy dziennie. Dzięki temu zyskamy korzystną wymianę powietrza, nie tracąc przy tym na długo, tak ważnego zimą, ciepła.
Autor: Velux
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.