REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ściana kolankowa, a aranżacja poddasza. Poradnik

REKLAMA

Umiejętne urządzenie poddasza nie jest rzeczą łatwą, aranżacja poddasza wymaga bowiem większej kreatywności i zmysłu przestrzennego niż reszta kondygnacji. Elementem, który może utrudniać urządzenie poddasza - jest dach. Aby ułatwić sobie zadanie – warto już na etapie budowy zastanowić się jak chcemy, aby wyglądało nasze poddasze.

Czym jest ścianka kolankowa?

Pierwszy i podstawowy problem pojawia się już na etapie definicji. Ścianka kolankowa  wbrew powszechnie funkcjonującemu wyjaśnieniu nie jest to dowolna ścianka ograniczająca przestrzeń pod skosem dachu, ale ściana konstrukcyjna nad wieńcem stropowym, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Natomiast powszechnie nazywana „ścianką kolankową” ścianka działowa ograniczająca przestrzeń pod połacią dachu – to po prostu ścianka działowa...

REKLAMA

zobacz: Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie poddasza jest więc rzeczywiście wykończenie ścianki kolankowej. Niesie to jednak za sobą z reguły kilka konsekwencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1 - Ścianka kolankowa wykończona płytą MFP (odnośnik do odcinka o wykańczaniu poddasza)

2 - Przestrzeń o wysokości poniżej 75cm jest w zasadzie nieużyteczna.

3 - Przestrzeń o wysokości między 75 a 190cm można wykorzystać do ustawienia tam mebli, trudno jednak korzystać z niej jak z pełnowartościowej powierzchni mieszkania.

4 - Zależnie od kąta nachylenia połaci dachowej powierzchnia o wysokości nie przekraczającej 75 i 190cm może być różna przy tej samej powierzchni podłogi.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu pionowych przegród o wysokości umożliwiającej ich wykorzystanie – należy dobudować dodatkową ściankę działową równoległą do ścianki kolankowej. Jej wysokość będzie wynikać z odległości od ściany zewnętrznej.

Warto ją rozważyć analizując na przykład ustawienie przy niej biurka. Na rysunku powyżej wariant „minimum”, czyli ścianka o wysokości 75cm.

1 - Typowe biurko ma wysokość 75cm i szerokość 80cm – można je więc dosunąć do ściany.

2 - Przy takim ustawieniu tylny fragment blatu pozostanie nie wykorzystany – jest nad nim po prostu za nisko.

3 - Wysokość nad przednią krawędzią blatu przy kącie nachylenia dachu 35º wynosi około 60cm – praca przy tak usytuowanym biurku nie będzie więc zbyt komfortowa.

4 - Wysokość 190cm zostaje osiągnięta w odległości 80cm od przedniej krawędzi biurka – dorosły człowiek przeciętnego wzrostu nie będzie więc w stanie do niego komfortowo podejść.

zobacz: Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie „wariant optimum” - czyli ścianka o wysokości 115cm.

1 - Nad blatem biurka przy jego tylnej krawędzi pozostaje 40cm wolnej przestrzeni – zmieści się tam laptop czy lampka do pracy.

2 - Przy kącie nachylenia dachu 35º wysokość nad przednią krawędzią blatu wynosi około 1m

3 - Wysokość pomieszczenia równa 190cm zostaje osiągnięta w odległości 20cm od przedniej krawędzi blatu – człowiek o wzroście 180cm może więc swobodnie do niego podejść i zająć miejsce na krześle.

4 - Przestrzeń za ścianką działową z płyty MFP doskonale nadaje się do zabudowania w niej szaf lub szuflad.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA