REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ściana kolankowa, a aranżacja poddasza. Poradnik

REKLAMA

Umiejętne urządzenie poddasza nie jest rzeczą łatwą, aranżacja poddasza wymaga bowiem większej kreatywności i zmysłu przestrzennego niż reszta kondygnacji. Elementem, który może utrudniać urządzenie poddasza - jest dach. Aby ułatwić sobie zadanie – warto już na etapie budowy zastanowić się jak chcemy, aby wyglądało nasze poddasze.

Czym jest ścianka kolankowa?

Pierwszy i podstawowy problem pojawia się już na etapie definicji. Ścianka kolankowa  wbrew powszechnie funkcjonującemu wyjaśnieniu nie jest to dowolna ścianka ograniczająca przestrzeń pod skosem dachu, ale ściana konstrukcyjna nad wieńcem stropowym, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Natomiast powszechnie nazywana „ścianką kolankową” ścianka działowa ograniczająca przestrzeń pod połacią dachu – to po prostu ścianka działowa...

REKLAMA

zobacz: Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie poddasza jest więc rzeczywiście wykończenie ścianki kolankowej. Niesie to jednak za sobą z reguły kilka konsekwencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1 - Ścianka kolankowa wykończona płytą MFP (odnośnik do odcinka o wykańczaniu poddasza)

2 - Przestrzeń o wysokości poniżej 75cm jest w zasadzie nieużyteczna.

3 - Przestrzeń o wysokości między 75 a 190cm można wykorzystać do ustawienia tam mebli, trudno jednak korzystać z niej jak z pełnowartościowej powierzchni mieszkania.

4 - Zależnie od kąta nachylenia połaci dachowej powierzchnia o wysokości nie przekraczającej 75 i 190cm może być różna przy tej samej powierzchni podłogi.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu pionowych przegród o wysokości umożliwiającej ich wykorzystanie – należy dobudować dodatkową ściankę działową równoległą do ścianki kolankowej. Jej wysokość będzie wynikać z odległości od ściany zewnętrznej.

Warto ją rozważyć analizując na przykład ustawienie przy niej biurka. Na rysunku powyżej wariant „minimum”, czyli ścianka o wysokości 75cm.

1 - Typowe biurko ma wysokość 75cm i szerokość 80cm – można je więc dosunąć do ściany.

2 - Przy takim ustawieniu tylny fragment blatu pozostanie nie wykorzystany – jest nad nim po prostu za nisko.

3 - Wysokość nad przednią krawędzią blatu przy kącie nachylenia dachu 35º wynosi około 60cm – praca przy tak usytuowanym biurku nie będzie więc zbyt komfortowa.

4 - Wysokość 190cm zostaje osiągnięta w odległości 80cm od przedniej krawędzi biurka – dorosły człowiek przeciętnego wzrostu nie będzie więc w stanie do niego komfortowo podejść.

zobacz: Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie „wariant optimum” - czyli ścianka o wysokości 115cm.

1 - Nad blatem biurka przy jego tylnej krawędzi pozostaje 40cm wolnej przestrzeni – zmieści się tam laptop czy lampka do pracy.

2 - Przy kącie nachylenia dachu 35º wysokość nad przednią krawędzią blatu wynosi około 1m

3 - Wysokość pomieszczenia równa 190cm zostaje osiągnięta w odległości 20cm od przedniej krawędzi blatu – człowiek o wzroście 180cm może więc swobodnie do niego podejść i zająć miejsce na krześle.

4 - Przestrzeń za ścianką działową z płyty MFP doskonale nadaje się do zabudowania w niej szaf lub szuflad.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA