REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Siatki tynkarskie - pomocne podczas wykończania poddasza przy pomocy płyt g-k

Wykańczanie poddasza. Fot. Welt
Wykańczanie poddasza. Fot. Welt
Welt

REKLAMA

REKLAMA

Wykończenie poddasza do celów mieszkalnych nie jest łatwym zadaniem. Skosy, nietypowa konstrukcja dachu, izolacja – to elementy dachu, które najczęściej zabudowujemy płytami gipsowo-kartonowymi. Jak to zrobić?

Fot. Welt

REKLAMA

Wykończenie poddasza? Nie tylko płyta gipsowo-kartonowa

REKLAMA

Poddasze użytkowe na dobre zagościło w polskim budownictwie. Niestety, nietypowa konstrukcja tego pomieszczenia utrudnia zastosowanie standardowych metod wykończeniowych, takich jak często wybierane płyty gipsowo-kartonowe. Liczba skosów, łuków, spadów i nietypowe sufity wymuszają zastosowanie wielu łączeń, a więc słabych punktów narażonych na naprężenia i w konsekwencji powstawanie rys i pęknięć. Są one efektem ciągłej pracy więźby drewnianej. Płyty g-k są również mało odporne na wilgoć i wymagają niezwykłej precyzji wykonania. Łączenia elementów okładziny rodzą wiele możliwości powstawania błędów wykonawczych, które mogą ujawnić się dopiero z czasem, wyraźnie ukazując każdą niedoróbkę. Alternatywą dla tego sposobu wykończenia poddasza może być zupełnie nowe rozwiązanie, które błyskawicznie zdobywa coraz więcej zwolenników. Chodzi o zastosowanie siatki tynkarskiej stanowiącej nośnik dla tradycyjnej zaprawy gipsowej lub wapiennej.

Siatka tynkarska odpowiada za utworzenie równego i bardzo stabilnego podłoża, na które następnie możemy nanosić kolejne warstwy zaprawy. Jest to metoda zdecydowanie bardziej odporna na naturalne ruchy konstrukcji dachowej, której po właściwym wykonaniu nie grożą spękania.

Stalowa siatka tynkarska

Nośnik zaprawy, jaki stanowi siatka tynkarska, to połączenie stali nierdzewnej lub ocynkowanej z perforowanym kartonem. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić jak najlepszą przyczepność tynku. To rozwiązanie jest szczególnie polecane do adaptacji poddaszy z dachem wielospadowym, które wymagają od okładziny wysokiej elastyczności. Siatka umożliwia wygodne łączenie elementów na ówcześnie przygotowanym ruszcie z profili stalowych. Stal, która stanowi podstawę siatki można dowolnie, w zależności od potrzeb i konstrukcji dachu, przycinać, dzięki czemu nawet najtrudniejsza podstawa może być adaptowana na potrzeby pokrycia zaprawą. Dostosowywanie do zróżnicowanych kształtów to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Specjalnie dobrany karton, który może być pokryty dodatkową wodoodporną warstwą bitumiczną przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności może być również stosowany na zewnątrz. Jakie inne cechy charakteryzują siatki tynkarskie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Welt

Uniwersalna siatka tynkarska

Siatkę tynkarską można stosować do zapraw gipsowych, wapiennych czy cementowo wapiennych. Zaprawa może być nanoszona ręcznie lub mechanicznie, warto jednak pamiętać, żeby powierzyć tę czynność specjaliście, który zadba o równomierne rozłożenie tynku, który w całości zasłoni siatkę. Rekomendowanym sposobem nakładania zaprawy jest pokrycie grubości minimum 2 cm, układane dwuwarstwowo według zasady „mokre na mokre”. Na koniec tynk powinien zostać zwilżony i wygładzony filcową pacą.

Przed wykończeniem poddasza sprawdź konstrukcję dachu i ocieplenie

Dzięki nośnikom tynku poddasze może stać się dodatkowym pomieszczeniem o dowolnym przeznaczeniu. Niezależnie od tego, czy przeznaczymy je na pokój dziecięcy, sypialnię czy pracownię z antresolą i tarasem, to wykończenie za pomocą zaprawy mokrej pozostawi nam dowolność aranżacji i wystroju tej przestrzeni. Jedyne o czym musimy pamiętać przed przystąpieniem do prac adaptacyjnych to dokładne sprawdzenie dachu oraz ocieplenia poddasza, które w razie czego powinno się niezwłocznie wymienić lub naprawić.

Wszechstronne siatki tynkarskie

REKLAMA

Statki tynkarskie znajdują zastosowanie nie tylko w adaptacji poddasza. Dzięki możliwości pokrycia dowolnych kształtów, powierzchni zaokrąglonych, wklęsłych, wypukłych czy płaskich, architekci uzyskują całkowitą swobodę w projektowaniu unikalnych obiektów o dowolnym zastosowaniu. Siatka umożliwia tynkowanie w optymalnych warunkach łuków, sklepień, sufitów dowolnego kształtu, ścian ukośnych i innych, dowolnych, skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, a nawet do izolacji dźwiękowej.

Jedynym ograniczeniem dla zastosowania nośników tynku w wykończeniu, zarówno wnętrz jak i zewnętrznych elewacji jest wyobraźnia architekta, projektanta lub wykonawcy. Każda inna przeszkoda może zostać właściwie zaadaptowana na potrzeby dowolnej wizji artystycznej lub użytkowej.

Zobacz także:  Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności

Zobacz także:  Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?

Zobacz także:  Jak poprawić izolacyjność termiczną skosów?

Źródło: Welt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA