REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak urządzić poddasze?

Aneks Fot. Materiały prasowe
Aneks Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Urządzenie poddasza jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym, ale jak już uda nam się okiełznać tę przestrzeń to zyskamy niepowtarzalny efekt. Zagospodarowanie skosów na poddaszu może nie być proste, trzeba mieć konkretny pomysł. Podpowiadamy, co można urządzić na poddaszu.

Utrudnienia na jakie możemy napotkać, przy urządzaniu poddasza to na pewno nierówność ścian lub niski sufit. Nie mniej jednak na poddaszu można urządzić każdą przestrzeń – pokój dzienny, salon, gabinet, pokój dziecka lub łazienkę. Oczywiście także całe mieszkanie, jeśli tylko pozwoli nam na to powierzchnia.

REKLAMA

Efekt wizualny

REKLAMA

Bardzo ważne we wnętrzach na poddaszu jest zachowanie wrażenia przestronności. Żaden z architektów nie doradziłby dzielenia tej powierzchni zbyt dużą ilością ścian, ścianek przesuwnych ani przepierzeń. No chyba, że byłyby to ruchome parawany, koniecznie wirtuozersko dobrane do stylu w jakim urządzamy wnętrze.

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się za to przeszklenia (szklane ścianki działowe lub drzwi) bądź dzielenie otwartej przestrzeni za pomocą modułów funkcjonalnych. – Salon możemy na przykład doskonale oddzielić od aneksu kuchennego pomysłowym barkiem, który płynnie przeniesie nas z kuchni w stronę otwartej przestrzeni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak urządzić mieszkanie w stylu loft

Co pod skosami

Przy planowaniu przestrzeni na poddaszu, najtrudniej dobrze wykorzystać powierzchnię pod samym skosem. Zawsze jest to doskonałe miejsce na schowki, regały na książki lub pomieszczenia gospodarcze, ale pod warunkiem, że każde z tych rozwiązań jest skrojone ściśle „na miarę”.

Pod skosami zupełnie bezpiecznie możemy ulokować także niewysoką kanapę – jeśli jest postawiona tyłem do ściany, wstając z niej, znajdziemy się w wyższej części pomieszczenia i unikniemy zderzenia ze skosem. Jeśli natomiast aranżujemy na poddaszu sypialnię, łóżko najlepiej postawić nogami w stronę skosu.

Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja

Jeśli skos sięga jedynie do połowy wysokości, można pod nim także umieścić stół i zaaranżować jadalnię. Zmieści się tutaj także wanna – jeśli myślimy o łazience.

Zobacz także: Mieszkanie jak loft, czyli aranżacja wnętrza w stylu fabrycznym

Oświetlenie poddasza

Jakość światła na poddaszu, tak jak w każdym innym pomieszczeniu, zależy od ilości i wielkości okien. Bywa, że poddasze jest bardziej zacienione od standardowego wnętrza, ale może być także doświetlone dużo lepiej.

Nieregularność ścian i ryzyko przytłoczenia sprawiają, że oświetlenie poddasza jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza. Jeśli sufit jest wystarczająco wysoki, można sobie pozwolić na wiszące żyrandole, jednak przy nieco niższym stropie, warto rozważyć montaż podwieszonego sufitu z halogenowym, punktowym oświetleniem. W obu przypadkach wskazane jest zastosowanie lamp bocznych, które malowniczo doświetlą zacienioną przestrzeń pod skosami.

Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni są także dostępne na rynku drzwi z lustrami.

Kolory

Jednolity kolor optycznie powiększy przestrzeń strychu. Pod skosem najlepiej sprawdzają się jasne kolory – pastele lub biel – które kolorystycznie rozświetlą nawet mocno zacienione wnętrza. Ciemne kolory sprawdzą się natomiast w dodatkach, elementach wyposażenia i dekoracjach. Warto pamiętać, że im mniej kolorów, tym większe wrażenie przestrzeni i harmonii wnętrza, dlatego dobrze jest ograniczyć się maksymalnie do trzech kolorów. Dotyczy to kolorystyki zarówno ścian, jak i podłóg.

Zobacz także: Aranżacja mieszkania za rozsądną cenę

Źródło: Materiały prasowe

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA