REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jaki będzie rok 2024 dla frankowiczów? Na pewno można się spodziewać wzrostu liczby spraw w sądach. A co z bankami? - Prawdopodobnie staną się one jeszcze bardziej skłonne do negocjacji - uważa radca prawny w Kancelarii SubiGo Adrian Goska.
Jakie wnioski i oświadczenia trzeba będzie składać od 1 stycznia 2024 r. aby otrzymać dodatek osłonowy? Minister Klimatu i Środowiska przygotował już stosowne wzory. Ile wyniesie w 2024 roku dodatek osłonowy i kto go otrzyma?
W II połowie 2023 roku warszawski sąd wydał precedensowy wyrok, na podstawie którego najemca zalegający z czynszem został skazany łącznie na dwa lata ograniczenia wolności za oszustwo oraz spowodowanie szkód w mieszkaniu. Wyrok ten zapadł, bowiem pełnomocnikowi właściciela mieszkania udało się udowodnić, że umowa najmu została zawarta z zamiarem niepłacenia czynszu. Dowodów dostarczył sam najemca. W 2014 r. zapadł wyrok w podobnej sprawie, który okazał się z kolei częściowo korzystny dla najemcy. Sąd uznał, że najemca zalegający z czynszem nie popełnił oszustwa.
Posiadacze i użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogą czuć się bezpiecznie - zapewniał 17 stycznia 2024 r. w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki. Zaapelował do działkowców, by brali aktywny udział w tworzeniu ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego.
REKLAMA
W 2024 roku większym problemem dla najemców niż rosnące czynsze mogą być podwyżki cen mediów. Pamiętajmy, że „zamrożenie” cen energii elektrycznej, gazu oraz ciepła będzie obowiązywało tylko do końca czerwca. Właściciele mieszkań prowadzący tradycyjny najem będą mogli w 2024 r. bez dodatkowych uzasadnień podnieść czynsz o około 11%. Tak duże podwyżki będą jednak problematyczne ze względu na sytuację rynkową.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że od 2024 roku dla nowych obiektów budowlanych (np. budynków) mają być prowadzone wyłącznie cyfrowe książki obiektu budowlanego (skrót: CKOB). Do prowadzenia CKOB GUNB przygotował aplikację c-KOB. Aplikacja ta działa już od roku i jest całkowicie bezpłatna.
W dniu 29 grudnia 2023 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego. To nowe rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku. Jakie przepisy zawiera to rozporządzenie?
Już od 1 stycznia w siedmiu województwach będzie obowiązywał zakaz używania kopciuchów, za niedostosowanie się do nowych przepisów będą groziły kary. Najpopularniejszą alternatywą dla „kopciuchów” są pompy ciepła. Jak nie popełnić błędu przy wyborze i instalacji pompy?
REKLAMA
Jak powinno wyglądać rozliczenie pomiędzy byłymi partnerami życiowymi (konkubentami) kwoty pieniężnej przekazanej w trakcie trwania konkubinatu przez jednego z nich na zakup nieruchomości (mieszkania) przez drugiego konkubenta – wyłącznie na jego nazwisko? Czy zwrot pieniędzy powinien nastąpić tylko w kwocie nominalnej, gdy nie zgłoszono żądania waloryzacji? A może trzeba zwrócić pieniądze z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie? Na te pytania odpowiedzieć ma powiększony skład Sądu Najwyższego.
Frankowicze mają powód do zadowolenia, po raz kolejny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanął po ich stronie. O co chodzi w korzystnym wyroku dla konsumentów?
Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.
Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.
Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci?
Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.
Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.
W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.
Pewna Spółka wybudowała w Krakowie czteropiętrowy budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze. W sierpniu 2022 roku Spółka uzyskała pozwolenie na użytkownie tego budynku. Ale Spółka nie mogła rozpocząć w tym budynku działalności gospodarczej, bo nadal trwały prace wykończeniowe w obrębie parteru oraz 1-szego piętra. Spółka planowała rozpoczęcie użytkowania wczesną wiosną 2023 r., ale tylko dla parteru i 1-szego piętra. Pozostałe 2, 3, oraz 4-te piętro w stanie surowym/deweloperskim nie będą na razie używane. Spółka (we wniosku o indywidualną interpretację podatkową) zapytała Prezydenta Miasta Krakowa, kiedy w przypadku tego budynku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?
Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.
Sąd Najwyższy aktualnie stoi na stanowisku, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania, o którym mowa w art. 265 § 1 kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu jednego z tegorocznych wyroków SN przedstawił argumenty za tą tezą.
W praktyce często pojawiają się wątpliwości związane z określeniem, czy podwieszenie nowego, kolejnego kabla na istniejących słupach linii elektroenergetycznych lub ich wymiana, kwalifikują się jako roboty podlegające przepisom ustawy Prawo budowlane.
W praktyce zdarzają się sytuacje, że do zgłoszenia organ administracji wnosi sprzeciw. Co dzieje się wówczas z projektem budowlanym, który został przedłożony jako załącznik do zgłoszenia? Na powyższe zagadnienie spojrzymy przez pryzmat obowiązujących przepisów.
Czy możliwa jest licytacja nieruchomości uciążliwego sąsiada? Na przedmiotowe zagadnienie odpowiemy sobie przez pryzmat obowiązujących przepisów.
W praktyce występuje spora ilość postępowań wywłaszczeniowych. Skala tych postępowań i często pojawiające się wątpliwości powodują, że strony, a czasem również i same organy, nie zajmują stosownych stanowisk (stanowisk opartych na przepisach i zasadach prawa administracyjnego), które jak wskazuje orzecznictwo – powinny być respektowane i wykorzystywane przez wszystkie podmioty uczestniczące w postępowaniach administracyjnych w zakresie wywłaszczenia nieruchomości. Poniższe wybrane tezy pochodzą z trafnego stanowiska zaprezentowanego w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn., akt: II SA/Kr 1269, w którym przytoczone są ciekawe i racjonalne poglądy oraz bogate orzecznictwo, które może posłużyć jako argument dla stron, które borykają się z tożsamym zagadnieniem.
Ówczesne Ministerstwo Infrastruktury w dniu 24 listopada 2010 r. wydało odpowiedź w sprawie zagadnienia, które zawsze budziło pewne kontrowersje. Warto jest przypomnieć stanowisko Ministerstwa w tej sprawie, gdyż w praktyce tego typu sytuacje zdarzają się dość często. Mowa tu o zagadnieniu prawnym – czy uzgodnienia branżowe, które inwestor przedkłada do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę, a które utraciły później swoją ważność, mają wpływ na byt prawny wydanej na ich podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę?
Spór odnośnie określenia czy taras, balkon, balustrady etc. należą do części wspólnych oraz czy za ich naprawę zobowiązana jest zapłacić wspólnota mieszkaniowa występuje dość często. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu przedmiotowego zagadnienia w oparciu o ciekawy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt: II OSK 835/19 oraz uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 r. sygn. akt: III CZP 10/08.
Jak deweloperzy mieszkaniowi oceniają nowe przepisy budowlane? Nowe rozporządzenie ma regulować projektowanie małych mieszkań i usytuowanie budynków na działce. Jak to wpłynie na rynek? Czy wzrosną ceny mieszkań?
SOPAB (System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie) będzie stanowić kolejny krok w kierunku cyfryzacji postępowań administracyjnych w branży budowlanej. To właśnie dzięki temu systemowi wprowadzona zostanie idea jednego okna oraz wyeliminowany będzie obowiązek indywidualnego komunikowania się przez inwestora z różnymi organami administracyjnymi.
Już w 2024 r. czeka nas kolejna nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W niniejszej publikacji przybliżymy najważniejsze zmiany, które będą nas obowiązywać od nowego roku.
W praktyce często spotykamy się z przedsięwzięciami inwestorów prywatnych, którzy wymieniają okna i drzwi w swoich domach. Na tym gruncie pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Do najbardziej popularnych należy zapytanie, czy tego typu zamierzenie inwestycyjne podlega regulacjom prawa budowlanego. Jeżeli tak, to z czym to się wiąże? Czy wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę czy może wymagane jest zgłoszenie do organu administracji?
O możliwościach wykorzystania różnego rodzaju powierzchni pod instalacje fotowoltaiczne słyszymy na każdym kroku. Standardem jest już lokalizowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie, czy dachach budynków. Czasem zdarzają się również alternatywne lokalizacje, do których zaliczamy np. zbiornik wodny (np. jezioro) czy zadaszenie parkingu. Na tym ostatnim skupimy się w dzisiejszej publikacji.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu wybranych i istotnych planowanych do wejścia w życie w 2024 r. zmian w zakresie aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t.
Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).
Tematyka przydomowych wiatraków (czyli masztów służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru – nowy typ inwestycji OZE w ujęciu prawa budowlanego), była ożywiona jeszcze na samym początku 2023 r. To wówczas pojawił się projekt nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”. Niestety w chwili obecnej prace nad tym projektem siłą rzeczy zostały wstrzymane i raczej trudno jest spodziewać się ich wznowienia. Szkoda, gdyż przydomowe wiatraki połączone z uproszczoną procedurą zgłoszeniową, mogły okazać się właściwym kierunkiem działania na drodze ku zwiększeniu atrakcyjności zielonej energii w gospodarstwach domowych.
Liczba i skala procesów frankowych w ostatnich latach jest ogromna. Nie dziwi zatem ruch ustawodawcy w kierunku odciążenia warszawskiego wydziału frankowego. Jakie dokładnie zmiany wprowadził nasz ustawodawca i czy reforma k.p.c. faktycznie usprawniła przebieg procesów frankowych w naszym kraju? Próba oceny z perspektywy czasu.
Ustawodawca na kanwie dążenia do zwiększania skali uwolnienia zielonej energii, zdecydował się aż trzykrotnie zwiększył limit mocy paneli fotowoltaicznych, które można zainstalować wyłącznie na zgłoszenie. To dobry ruch, który potwierdza aktualny trend na rynku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Warto jest przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego – ulga mieszkaniowa przysługuje również wtedy, gdy kupujemy kolejne mieszkanie, a mamy ich już jedno lub więcej. Ważne stanowisko w sprawie, które warto wykorzystać w przypadku wystąpienia sporu na tej płaszczyźnie, a spory te niestety często występują.
Od wielu lat obserwujemy tendencję do zwiększania katalogu inwestycji, które są możliwe do zrealizowania w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej lub nawet bez zgłoszenia do organu. Takie podejście cieszy szczególnie osoby lub podmioty gospodarcze, które faktycznie korzystają z tego typu udogodnień i decydują się na konkretne rozwiązania właśnie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy oraz minimalizacji procedur biurokratycznych.
Mimo obowiązywania przepisów, które mają chronić interesy kredytobiorców, banki niestety w dalszym ciągu odmawiają zwrotu kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Praktyka ta dotyczy części banków, dlatego też istotne jest zwrócenie uwagi na ten problem i określenie podstawy prawnej roszczeń kredytobiorców w stosunku do banków.
Wystąpiłeś z wnioskiem o pozwolenie na budowę i dostałeś wezwanie do usunięcia braków, a następnie odmowę wydania pozwolenia na budowę? To nie musi być koniec procedury. W wyroku z 26 października 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku poddał krytyce pewną dość częstą praktykę organów administracji architektoniczno-budowlanej odsyłania do uzupełnienia dokumentacji projektowej dołączonej do wniosku o pozwolenie na budowę. Sąd wskazał jakie obowiązki spoczywają na organie administracji architektoniczno-budowlanej I instancji przy odmowie udzielenia pozwolenia na budowę. Jeżeli te obowiązki nie są spełnione, istnieje podstawa do skutecznego odwołania się od decyzji odmownej.
Jedną z form zniesienia współwłasności nieruchomość jest spłata pozostałych współwłaścicieli. Aby tego dokonać, należy precyzyjnie i realnie określić wartość danej nieruchomości. W dzisiejszej publikacji wyjaśnimy, dlaczego posiadanie operatu szacunkowego jest tak ważne dla rzetelnego określenia wartości danej nieruchomości. Taki dokument często pomaga przy spornych stanowiskach stron odnośnie wartości nieruchomości.
Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.
Tematyka świadectw charakterystyki energetycznej jest niezwykle aktualna i w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji i pytań. W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z ważnością świadectwa charakterystyki energetycznej w ujęciu czasowym oraz merytorycznym (ze względu na faktyczne zmiany w obrębie budynku).
W praktyce prace remontowe lub konserwacyjne w odniesieniu do słupów oraz linii energetycznych, występują dość często. Warto jest wiedzieć, co należy zrobić, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczenia na gruncie, który jest naszą własnością. Poniżej przedstawimy wskazówki praktyczne i podpowiemy jaka dokumentacja jest niezbędna do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń bez konieczności występowania na drogę sądową.
W przedmiotowym zagadnieniu skupimy się na wyjaśnieniu, kiedy budowa stacji ładowania będzie możliwa do procedowania w uproszczonej procedurze na zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.
Kiedy budowa punktów ładowania nie będzie wymagała nawet zgłoszenia w rozumieniu przepisów prawa budowlanego?
Popularność świadectw charakterystyki energetycznej jest ostatnimi czasy bardzo wysoka. Naturalnie jest to związane z aktualnie obowiązującymi przepisami. W dniu dzisiejszym skupimy się na wyjaśnieniu, kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej i jakie są wymagania prawne w tym zakresie.
Ustawowe wyjątki określone m.in. w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”, oznaczają rodzaje zamierzeń budowlanych, których realizacja nie wymaga uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Są to wyjątki od generalnej zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.
W praktyce często pojawia się pytanie czy złożenie sporej hałdy ziemi pochodzącej np. z realizowanej inwestycji zlokalizowanej w pewnej odległości od tej inwestycji, podlega regulacjom prawa budowlanego. Na zagadnienie to spojrzymy przez pryzmat wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.
REKLAMA