REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Co wybrać? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Porównanie czynszów w spółdzielniach mieszkaniowych i TBS
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 
rozwiń >

Spółdzielnie mieszkaniowe - forma prawna, prawa spółdzielców

REKLAMA

Spółdzielnia mieszkaniowa to forma organizacji, w której grupa osób decyduje się na wspólne zakupienie nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ta nieruchomość to na przykład grunt, na którym powstaną budynki mieszkalne spółdzielni.
Członkowie spółdzielni są równoprawnymi współwłaścicielami, co daje im prawo do korzystania z określonego lokalu mieszkalnego oraz powierzchni wspólnych. Spółdzielnia zarządza nieruchomością i dba o jej utrzymanie, a członkowie razem podejmują decyzje dotyczące funkcjonowania spółdzielni.

Jest to popularna forma mieszkaniowa na całym świecie, szczególnie powszechna w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, Norwegia i Finlandia, ale także w Niemczech, Holandii, Austrii czy Szwajcarii. Oprócz Europy, spółdzielnie mieszkaniowe występują w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, a to zaledwie kilka przykładów.

W Polsce spółdzielnie mieszkaniowe funkcjonują od 1890 roku i nie są – jak się powszechnie przyjęło – żadnym wytworem komunizmu. Przeciwnie – to doskonały przykład tworzenia własności.

REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe również są narzędziem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Jednocześnie to organizacje wyspecjalizowane w zarządzaniu nieruchomościami oraz podmioty dbające o życie społeczne i kulturalne mieszkańców. Ustawa Prawo spółdzielcze określa, że spółdzielnie mieszkaniowe to dobrowolne zrzeszenia członków powstające w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jej członków i rodzin poprzez zaopatrywanie ich w lokale mieszkalne, domy jednorodzinne lub lokale o innym przeznaczeniu. Do zadań spółdzielni należy między innymi budowanie lub nabywanie mieszkań, zarządzanie nieruchomościami oraz przestrzeniami przy nich położonych (np. parkingi, garaże czy tereny zielone). Spółdzielnie mieszkaniowe mogą oferować kilka form własności lokalu. Należą do nich: spółdzielcze własnościowe prawo do własności, własność oraz spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania. Spółdzielnie mieszkaniowe posiadają osobowość prawną i prowadzą działalność gospodarczą. Najwyższym organem jest Walne Zgromadzenie członków, które powinno zebrać się przynajmniej raz w roku w celu podjęcia najważniejszych decyzji w formie uchwał. Istotny jest fakt, iż zakres działania każdego z organów reguluje statut, a spółdzielnia nie zarabia na swoich członkach.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Mieszkania TBS, czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zostały utworzone na mocy Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa z dnia 26 października 1995 r. oraz są wspierane przez państwo i samorządy lokalne. Celem TBS-ów stała się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanej wysokości czynszów z przeznaczeniem dla osób, które posiadają średniej wielkości dochody. Dodatkowo do zadań Towarzystwa należy wynajem lokali, modernizacja i remont zasobów własnych oraz administrowanie budynkami. Lokator mieszkania TBS nie posiada do niego żadnego tytułu prawnego, a jedynie umowę najmu. 

Podstawowym przywilejem jest prawo do korzystania, które określa zgodę do zamieszkiwania w tych mieszkaniach na podstawie umowy najmu - dożywotnio, pod warunkiem regularnego płacenia czynszu i opłat eksploatacyjnych.

Podobieństwa między SM, a TBS

Spółdzielnie mieszkaniowe, podobnie jak i TBS, chcą budować mieszkania oraz określane są modelem budownictwa społecznego. Ceny mieszkań w obu przypadkach są zazwyczaj niższe od innych podobnych na rynku w zbliżonym standardzie i lokalizacji

TBS i SM mogą pozyskiwać takie same kredyty preferencyjne z Banku Gospodarstwa Krajowego z programu SBC (społeczne budownictwo czynszowe). Kredyt preferencyjny SBC z Banku Gospodarstwa Krajowego przyznawany jest na najlepszych możliwych warunkach na rynku: 0% marży przez 30 lat i 2% WIBOR gwarantowane przez pierwsze 5 lat spłaty, zapewniając niskie miesięczne raty. Aby uzyskać mieszkanie finansowane takim kredytem, przyszły lokator musi spełnić określone kryteria dochodowe oraz nie może posiadać na własność mieszkania w miejscowości, gdzie powstanie inwestycja. Punktem spójnym jest również fakt, iż w obu konfiguracjach nie jest badana zdolność kredytowa. W obu przypadkach lokator musi spełnić dwa kryteria. Nie może mieć własności lub współwłasności na terenie budowy inwestycji oraz nie może przekraczać maksymalnego dochodu miesięcznego określonego dla danego województwa.

Pomimo jednakowych zasad finansowania nowych projektów, zasady te sprzyjają TBSom, a nie spółdzielniom. TBS otrzymują wsparcie z gminy i zdobywają dodatkowe cenne punkty przy pozyskaniu atrakcyjnego finansowania. Z tej pozycji projekty spółdzielni na starcie mają utrudnione zadanie i znajdują się w dużo gorszej pozycji.

Czym SM różni się od TBS?

REKLAMA

Między oboma podmiotami występuje szereg widocznych różnic, do jednej z najważniejszych należy własność mieszkania. Spółdzielnie mieszkaniowe zapewniają jasne i pewne dojście do własności określone ustawą. Posiadają osobowość prawną i prowadzą działalność gospodarczą, jednocześnie nie czerpiąc korzyści finansowych ze swoich członków. W SM obowiązują demokratyczne zasady. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu z SM, mieszkańcom TBS przysługują dość znikome prawa. Jednym z podstawowych jest prawo do korzystania, które określa zgodę do zamieszkiwania w lokalu na podstawie umowy najmu - dożywotnio, pod warunkiem regularnego płacenia czynszu i opłat eksploatacyjnych, bez możliwości dziedziczenia mieszkania

We współpracy z Fundacją Obywatel TBS przygotowana została poniższa tabela określająca najważniejsze prawa mieszkańców SM i TBS.

Prawa mieszkańców - spółdzielnia mieszkaniowa vs TBS

 

Prawa mieszkańców - spółdzielnia mieszkaniowa vs TBS

Źródło zewnętrzne

Jak ubiegać się o mieszkanie w SM oraz TBS ?

W przypadku programu Mieszkania Lokatorskie w spółdzielniach należy znaleźć się na liście chętnych, wybrać mieszkanie, podpisać umowę ze spółdzielnią, opłacić wkład własny (10-25% wartości mieszkania w zależności od lokalizacji) i opłacać bieżące rachunki (rata kredytu na podstawie harmonogramu spłat z banku, koszty zależne od spółdzielni, np. umów z ekipą sprzątającą oraz koszty niezależne od spółdzielni: media tj. woda, prąd, oraz podatek od nieruchomości). Po 5 latach mieszkanie będzie mogło zostać wykupione na własność, ale nie jest to konieczne (to decyzja lokatora). Maksymalny czas spłaty kredytu ze spółdzielnią to 30 lat. Kwota wykupu zostanie pomniejszona o wpłacone w międzyczasie środki.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie TBS należy wnieść opłatę partycypacyjną kosztów budowy, która wynosi 30% wartości mieszkania. Dzięki temu nabywa się prawo do korzystania z lokalu na czas nieokreślony (nie jest to własność i lokalu nie można przekazać np. w spadku). Lokator zobowiązany jest do miesięcznych opłat czynszowych oraz eksploatacyjnych. Miesięczne opłaty za mieszkanie w żaden sposób nie są ulokowaniem kapitału.

Poniższa tabelka porównuje kwestię opłat (Przykład dla mieszkania ok. 30m2 we Wrocławiu)

Porównanie czynszów w spółdzielniach mieszkaniowych i TBS

 

Porównanie czynszów w spółdzielniach mieszkaniowych i TBS

Źródło zewnętrzne

Co lepiej wybrać: mieszkanie w spółdzielni czy w TBS?

Rynek mieszkaniowy w Polsce od lat niezmiennie odnotowuje wzrost popytu zarówno na zakup nowych nieruchomości, jak i tych na wynajem. Zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i TBS, są atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie mają zdolności kredytowej lub nie chcą zaciągać dużego zobowiązania. Dominuje pogląd, iż znacznie bardziej opłacalną opcją jest zakup nieruchomości na własność. W rzeczywistości jednak istnieje subiektywna odpowiedź na pytanie “czy wolę zainwestować w zakup czy wynajmować mieszkanie?”. Zależności jest mnóstwo, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby, możliwości, mobilność, ale także plany na przyszłość. 

Spółdzielnie mieszkaniowe oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego z pewnością są podmiotami, które mają ogromny potencjał działania na rzecz zwiększenia dostępności mieszkaniowej w Polsce. Należy jednak świadomie rozróżnić możliwość uzyskania własności zajmowanego mieszkania w perspektywie czasu: w TBS jest to mało prawdopodobne, w spółdzielniach zagwarantowane ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Mieszkanie w TBS bardziej będzie więc odpowiadało osobom liczącym na mobilność i brak perspektyw na własność lokalu (zbliżone do najmu), natomiast mieszkanie w spółdzielni jest lepszym rozwiązaniem dla szukających życiowej stabilizacji i stopniowego spłacania własnego mieszkania (zbliżone do rozłożonego w czasie zakupu własnego mieszkania). 

Monika Chełstowska, Dyrektor Zarządzający programu „Mieszkania Lokatorskie”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA