REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
działka ROD
działka ROD
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Pojawiają się pytania o przyszłość ogrodów działkowych w kontekście reformy planowania przestrzennego. Analizujemy sytuację. 

REKLAMA

Spotkanie działkowców z ministrem 

REKLAMA

Uwagę powinien zwrócić niedawny news, który mówi, że 21 marca 2024 r. delegacja Polskiego Związku Działkowców (PZD) spotkała się z Ministrem Rozwoju i Technologii. Postulatem przedstawicieli PZD była przede wszystkim zmiana Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz.U. 2023 poz. 2758). 

Wspomniane rozporządzenie wyznacza trzynaście rodzajów stref planistycznych, przy czym miejsce dla ROD przewidziano tylko w trzech kategoriach stref. Mowa o następujących strefach: zieleni i rekreacji, strefie wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną oraz strefie wielofunkcyjnej z zabudową jednorodzinną. Początkowo stref z opcją umieszczenia w nich ROD miało być jeszcze mniej. 

Zaniepokojeni działkowicze 

To właśnie niewielka liczba stref planistycznych z uwzględnionym miejscem dla ogrodów działkowych wzbudza zaniepokojenie władz Polskiego Związku Działkowców. Podczas niedawnego spotkania w resorcie rozwoju i technologii, pojawił się argument ze strony PZD mówiący, że nawet 60% ROD mogłoby zostać przeznaczone do likwidacji na skutek reformy planowania przestrzennego. 

Wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii uspokajali działkowiczów mówiąc, iż: „przyjęte rozporządzenie w obecnym kształcie w większym stopniu chroni interesy działkowiczów, niż by to miało miejsce w przypadku uwzględnienia zgłaszanych postulatów”. Poza tym, według MRiT uchwalony plan ogólny nie stanowi podstawy do lokalizacji inwestycji, a dopisywanie ROD do kolejnych stref planistycznych zwiększy szanse na uchwalenie przez gminę planu miejscowego dopuszczającego likwidację ogródków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja ROD - co dokładnie mówią przepisy?

Jeżeli chodzi o kwestię ewentualnej likwidacji ROD, to została ona uregulowana przez ustawę z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 poz. 40). Ten akt prawny wskazuje, że likwidacja ROD działającego na nieodpłatnie nabytej działce będzie możliwa tylko w przypadku: 

  • wywłaszczenia działki na cel publiczny (zgodnie z art. 18 ustawy o ROD) albo
  • gdy funkcjonowanie ROD jest sprzeczne z obowiązującym dla danej działki miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (art. 19 ust. 2 ustawy o ROD)

W razie wcześniejszego, odpłatnego nabycia działki przez stowarzyszenie ogrodowe, likwidacja ROD jest dopuszczalna wyłącznie na cel publiczny (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami). 

Opisując likwidację rodzinnego ogrodu działkowego ze względu na niezgodność z miejscową polityką w zakresie planowania przestrzennego, warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o ROD nie wspominają o planie ogólnym. W dalszym ciągu jest mowa o sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmującym daną działkę. Rząd nie zdecydował się na zmiany w tej kwestii, co prawdopodobnie było celowe.

Zapewnienie działki zamiennej 

REKLAMA

Przepisy ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. mówią ponadto, że w razie niezgodności lokalizacji ROD z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, właścicielowi działki przysługuje uprawnienie, lecz nie obowiązek wystąpienia z żądaniem likwidacji ogrodu działkowego. To żądanie skierowane do stowarzyszenia ogrodowego powinno wskazywać nieruchomość zamienną, która odpowiada warunkom wyznaczonym przez ustawę. Wyjątek dotyczy przypadku, w którym likwidacji będzie podlegać jedynie część ROD, natomiast liczba nielikwidowanych działek, co do których nie ustanowiono dzierżawy jest co najmniej równa liczbie działek przeznaczonych do likwidacji. 

Poza tym żądanie likwidacji powinno przedstawiać sposób, w jaki zostaną zrealizowane obowiązki odtworzeniowe. Chodzi nie tylko o zapewnienie nieruchomości zamiennej, ale również o założenie nowego ROD wraz z urządzeniami i budynkami oraz wypłatę odszkodowań dla stowarzyszenia ogrodowego i działkowców (odpowiadających stratom majątkowym). 

Umowa z właścicielem działki w sprawie odtworzenia ROD powinna zyskać akceptację co najmniej 2/3 działkowiczów. Brak takiej zgody uprawnia właściciela terenu do wytoczenia powództwa o uznanie za bezzasadną odmowę akceptacji umowy. Szczególne zasady opisane przez ustawę o ROD dotyczą likwidacji ogrodu działkowego związanej z roszczeniami osoby trzeciej lub ze zwrotem wywłaszczonej wcześniej nieruchomości (zobacz art. 25 i 26 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r.). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zobacz także: Co dalej z ogródkami działkowymi? Jest stanowisko ministerstwa ws. ROD
Namiastka wsi w mieście. Czyli jak kupić działkę ROD i gdzie jej szukać?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA