REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
działka ROD
działka ROD
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Pojawiają się pytania o przyszłość ogrodów działkowych w kontekście reformy planowania przestrzennego. Analizujemy sytuację. 

REKLAMA

Spotkanie działkowców z ministrem 

REKLAMA

Uwagę powinien zwrócić niedawny news, który mówi, że 21 marca 2024 r. delegacja Polskiego Związku Działkowców (PZD) spotkała się z Ministrem Rozwoju i Technologii. Postulatem przedstawicieli PZD była przede wszystkim zmiana Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz.U. 2023 poz. 2758). 

Wspomniane rozporządzenie wyznacza trzynaście rodzajów stref planistycznych, przy czym miejsce dla ROD przewidziano tylko w trzech kategoriach stref. Mowa o następujących strefach: zieleni i rekreacji, strefie wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną oraz strefie wielofunkcyjnej z zabudową jednorodzinną. Początkowo stref z opcją umieszczenia w nich ROD miało być jeszcze mniej. 

Zaniepokojeni działkowicze 

To właśnie niewielka liczba stref planistycznych z uwzględnionym miejscem dla ogrodów działkowych wzbudza zaniepokojenie władz Polskiego Związku Działkowców. Podczas niedawnego spotkania w resorcie rozwoju i technologii, pojawił się argument ze strony PZD mówiący, że nawet 60% ROD mogłoby zostać przeznaczone do likwidacji na skutek reformy planowania przestrzennego. 

Wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii uspokajali działkowiczów mówiąc, iż: „przyjęte rozporządzenie w obecnym kształcie w większym stopniu chroni interesy działkowiczów, niż by to miało miejsce w przypadku uwzględnienia zgłaszanych postulatów”. Poza tym, według MRiT uchwalony plan ogólny nie stanowi podstawy do lokalizacji inwestycji, a dopisywanie ROD do kolejnych stref planistycznych zwiększy szanse na uchwalenie przez gminę planu miejscowego dopuszczającego likwidację ogródków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja ROD - co dokładnie mówią przepisy?

Jeżeli chodzi o kwestię ewentualnej likwidacji ROD, to została ona uregulowana przez ustawę z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 poz. 40). Ten akt prawny wskazuje, że likwidacja ROD działającego na nieodpłatnie nabytej działce będzie możliwa tylko w przypadku: 

  • wywłaszczenia działki na cel publiczny (zgodnie z art. 18 ustawy o ROD) albo
  • gdy funkcjonowanie ROD jest sprzeczne z obowiązującym dla danej działki miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (art. 19 ust. 2 ustawy o ROD)

W razie wcześniejszego, odpłatnego nabycia działki przez stowarzyszenie ogrodowe, likwidacja ROD jest dopuszczalna wyłącznie na cel publiczny (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami). 

Opisując likwidację rodzinnego ogrodu działkowego ze względu na niezgodność z miejscową polityką w zakresie planowania przestrzennego, warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o ROD nie wspominają o planie ogólnym. W dalszym ciągu jest mowa o sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmującym daną działkę. Rząd nie zdecydował się na zmiany w tej kwestii, co prawdopodobnie było celowe.

Zapewnienie działki zamiennej 

REKLAMA

Przepisy ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. mówią ponadto, że w razie niezgodności lokalizacji ROD z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, właścicielowi działki przysługuje uprawnienie, lecz nie obowiązek wystąpienia z żądaniem likwidacji ogrodu działkowego. To żądanie skierowane do stowarzyszenia ogrodowego powinno wskazywać nieruchomość zamienną, która odpowiada warunkom wyznaczonym przez ustawę. Wyjątek dotyczy przypadku, w którym likwidacji będzie podlegać jedynie część ROD, natomiast liczba nielikwidowanych działek, co do których nie ustanowiono dzierżawy jest co najmniej równa liczbie działek przeznaczonych do likwidacji. 

Poza tym żądanie likwidacji powinno przedstawiać sposób, w jaki zostaną zrealizowane obowiązki odtworzeniowe. Chodzi nie tylko o zapewnienie nieruchomości zamiennej, ale również o założenie nowego ROD wraz z urządzeniami i budynkami oraz wypłatę odszkodowań dla stowarzyszenia ogrodowego i działkowców (odpowiadających stratom majątkowym). 

Umowa z właścicielem działki w sprawie odtworzenia ROD powinna zyskać akceptację co najmniej 2/3 działkowiczów. Brak takiej zgody uprawnia właściciela terenu do wytoczenia powództwa o uznanie za bezzasadną odmowę akceptacji umowy. Szczególne zasady opisane przez ustawę o ROD dotyczą likwidacji ogrodu działkowego związanej z roszczeniami osoby trzeciej lub ze zwrotem wywłaszczonej wcześniej nieruchomości (zobacz art. 25 i 26 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r.). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zobacz także: Co dalej z ogródkami działkowymi? Jest stanowisko ministerstwa ws. ROD
Namiastka wsi w mieście. Czyli jak kupić działkę ROD i gdzie jej szukać?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA