REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
nieruchomość prawo zasiedzenie
nieruchomość prawo zasiedzenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Niedawno zapadła ważna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca zasiedzenia. Jest ona korzystna dla byłych właścicieli zasiedzianych nieruchomości. 

REKLAMA

Spór sądowy - zapłata od posiadacza gruntu

Tytułem wstępu warto wyjaśnić, że analizowane orzeczenie to Uchwała Sądu Najwyższego (7 sędziów) z dnia 3 kwietnia 2024 r. o sygnaturze akt III CZP 103/22. Kwietniowa uchwała jest następstwem wcześniejszego postanowienia SN (sygn. akt: II CSKP 371/22), w którym wydanie orzeczenia zostało odroczone. Trudne zagadnienie prawne przekazano do rozstrzygnięcia składowi 7 sędziów Sądu Najwyższego. Wspomniani sędziowie musieli odpowiedzieć na następujące pytanie: „Czy byłemu właścicielowi może przysługiwać przeciwko posiadaczowi samoistnemu rzeczy roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z niej (art. 224, 225 KC) za okres poprzedzający nabycie przez tego posiadacza własności rzeczy w drodze zasiedzenia?”. Jak widać, chodzi o sytuację, w której do zasiedzenia już doszło. 

Zaskakujące stanowisko Sądu Najwyższego

REKLAMA

W kontekście kwietniowej uchwały SN warto dodać, że jest ona związana ze sporem pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim oraz pewną rodziną. Mowa o trwającym od niemal 20 lat sporze sądowym, który dotyczy zasiedzenia przez wspomnianą rodzinę warszawskiej działki (niedaleko toru wyścigowego na Służewcu). Stanowisko Sądu Najwyższego w tej przewlekłej sprawie mogło zaskoczyć prawników obserwujących postępowanie, bo nie jest ono zgodne z dotychczasowym orzecznictwem. Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2024 r. (sygn. akt: III CZP 103/22) mówi nam, że: „Utrata własności rzeczy na skutek zasiedzenia nie powoduje wygaśnięcia roszczenia byłego właściciela o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy w okresie poprzedzającym upływ terminu zasiedzenia”. 

Warto podkreślić, że Sąd Najwyższy inne stanowisko zaprezentował m.in. w wyroku z dnia 23 stycznia 2007 r. (III CSK 278/06), a także w uchwale z dnia 30 listopada 2016 r. (III CZP 77/16). Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2007 r. zwraca uwagę, że roszczenia byłego właściciela nie mogą być wysuwane na podstawie artykułu 229 kodeksu cywilnego jeśli doszło do utraty własności rzeczy w wyniku jej przejścia na dotychczasowego posiadacza. Przypomnijmy tutaj, że zgodnie z art. 229 KC: „Roszczenia właściciela przeciwko samoistnemu posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również roszczenia o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy”. W 2007 r. SN uznał, że zwrot rzeczy w rozumieniu art. 229 KC nie obejmuje utraty przez właściciela własności rzeczy po jej przejściu na dotychczasowego posiadacza. 

Byli właściciele w lepszej pozycji

W opozycji do wcześniejszego orzecznictwa, Sąd Najwyższy uzasadniając kwietniową uchwałę podkreślił, że utrata własności wskutek zasiedzenia nie pociąga za sobą wygaśnięcia roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy lub o zwrot pożytków albo ich wartości. Takie stanowisko SN to z pewnością dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości. W razie porażki dotyczącej sprawy o zasiedzenie, będą oni zapewne próbowali przynajmniej uzyskać od byłego posiadacza samoistnego (tj. nowego właściciela) jak najwyższą rekompensatę za wcześniejsze korzystanie przez niego z nieruchomości. Mowa o roszczeniach na podstawie art. 229 KC. Kolejnym skutkiem kwietniowej uchwały Sądu Najwyższego może być wzrost znaczenia kwestii związanych z datą zasiedzenia nieruchomości. Prawdopodobnie będą one częściej niż dotychczas kolejnym punktem spornym między właścicielem i posiadaczem samoistnym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA