REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenie źródła ogrzewania domu do CEEB - co grozi tym, którzy nie złożą deklaracji?

Zgłoszenie źródła ogrzewania domu do CEEB jest możliwe do końca czerwca 2022. Jakie grożą kary za niezłożenie deklaracji? Ilu Polaków złożyło deklarację do CEEB? I czym rodacy w większości ogrzewają swoje domy?

Jedno postępowanie w sprawie samowoli budowlanej w odniesieniu do kilku obiektów. Czy tak można?

Przepis art. 48 Prawa budowlanego stanowi że organ nadzoru budowlanego ma prawo i obowiązek wydać postanowienie o wstrzymaniu budowy w przypadku obiektu budowlanego lub jego części będącego w budowie albo wybudowanego: (1) bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo (2) bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia. Zdaniem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego posługiwanie się przez ustawodawcę w tym przepisie liczbą pojedynczą w odniesieniu do „obiektu budowlanego”, nie wyklucza możliwości prowadzenia w odniesieniu do kilku obiektów budowlanych jednego postępowania, jeśli spełnione będą przesłanki z art. 62 K.p.a.

Odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości pod budowę CPK

Odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zostać ustalone w noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami przyjętej przez rząd Rząd 7 czerwca. Rozwiązania w niej zawarte mają ustalić jego wysokość i sposób wyliczania.

Kredyt bez wkładu własnego – w jakim banku?

Kredyt bez wkładu własnego ruszył w ostatnich dniach maja 2022 roku. Jednak na tą chwilę tylko jeden bank przystąpił do programu. Który?

REKLAMA

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym można sprzedaż bez większego problemu. Powinni to wiedzieć zwłaszcza ci kredytobiorcy, którzy nie radzą sobie ze spłatą należności wobec banku. Nie wolno dopuścić do komorniczej licytacji mieszkania. Można je bowiem stracić, a i tak pozostać z długiem.

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła – zblilża się koniec terminu na jej złożenie

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła w budynkach musi zostać złożona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022 roku. Kto musi ją złożyć, jak to zrobić i jakie grożą kary za niewywiązanie się z tego obowiązku?

Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?

Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?

Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów

Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.

Najem instytucjonalny w Polsce

Najem instytucjonalny w Polsce nie jest powszechnie znaną formą wynajmu mieszkania. Jakie są największe atuty korzystania z tego typu mieszkań, a co najemcy instytucjonalni woleliby zmienić? Na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich firma analityczno-badawcza Zymetria zbadała rynek wynajmu w Polsce.

Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT

Do tej pory zwolniony od VAT był wyłącznie wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe na rzecz ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu. Inne podmioty przyjmujące nieruchomości w najem, w tym Jednostki Samorządu Terytorialnego, nie mogły korzystać z takiego zwolnienia.

Nadpłata bądź wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot opłat – UOKiK sprawdza czy banki zwracają je kredytobiorcom

Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków, w których sprawdza, czy prawidłowo rozliczają się z konsumentami.

Rządowe wakacje kredytowe umożliwią wydanie na raty kredytu hipotecznego tyle co w 2021

Zasady ustawowych wakacji kredytowych spowodują, że w drugiej połowie tego roku będzie można zapłacić tylko dwie raty zamiast sześciu. Z kolei w całym przyszłym roku osiem rat zamiast dwunastu. To spowoduje, że w skali całego roku wydatki na raty w 2022 r. będą bardzo zbliżone do tych z ubiegłego roku.

Kredyt bez wkładu własnego już w maju - dla kogo

Kredyt bez wkładu własnego rusza już 27 maja 2022 roku. Jest to rządzowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, potocznie zwany Kredytem bez wkładu własnego. Dzięki niemu kredytobiorcy, którzy nie zgromadzili pieniędzy na wkład własny będą mogli uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości 100 proc. Rząd swoją gwarancją zastąpi wymóg wniesienia wkładu własnego. Na czym dokładnie polega program?

Kredyty hipoteczne a wzrost stóp procentowych - jak sobie poradzić z trudnościami w spłacie rat za kredyt hipoteczny

Bieżąca spłata kredytu jest obciążeniem? Zobacz, jakie masz możliwości.

Dodatek mieszkaniowy dla uchodźców z Ukrainy - warunki przyznania

Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną w swoim kraju mogą skorzystać w Polsce z dodatku mieszkaniowego, jednak w określonych przypadkach. Jakich?

Jaki wybrać kredyt hipoteczny – z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym?

Na rynku kredytów hipotecznych obserwujemy dynamiczne zmiany dotyczące wzrostu kosztów. Wpływa na to inflacja sięgająca w marcu poziomu 10,9 proc. , kolejne podwyżki stóp procentowych i niepewna sytuacja ekonomiczna związana z wojną w Ukrainie. W obecnej rzeczywistości potencjalny kredytobiorca stoi przed ważnym wyborem: jakie oprocentowanie wybrać – stałe czy zmienne? Na to, ile wynosi miesięczna rata zobowiązania, w dużej mierze wpływa wysokość oprocentowania kredytu. Jednak, żeby podjąć taką decyzję, potrzebna jest odpowiednia wiedza. A jak wynika z badania ZBP, prawie połowa Polaków nie wie, z czym wiążą się obie opcje.

Zmiana sposobu finansowania programów mieszkaniowych ma rozwinąć społeczny sektor mieszkaniowy

Sejm na posiedzeniu 7 kwietnia zajął się projektem noweli ustawy dot. finansowania programów mieszkaniowych. Opozycja opowiedziała się za dalszymi pracami nad nim, podkreślając jednocześnie, iż nie stanowi on recepty na narastający kryzys mieszkaniowy.

Pomoc dla kredytobiorców: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zasady skorzystania

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma służyć osobom, które przez problemy finansowe nie są w stanie samodzielnie spłacać zaciągniętego kredytu hipotecznego. Kto jeszcze może skorzystać z tej formy pomocy finansowej i jakie są zasady jej otrzymania?

Umowa przedwstępna - kiedy i w jakiej formie warto ją zawrzeć?

Umowa przedwstępna to umowa, mocą której obie strony, lub tylko jedna, zobowiązują się do zawarcia w przyszłości docelowej umowy przyrzeczonej. W praktyce umowa przedwstępna zawierana jest dla zabezpieczenia, czy przygotowania się do zrealizowania głównej transakcji.

Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem? Skutki prawne

Chciałbyś udostępnić na jakiś czas swoje mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy, ale wahasz się, czy zrobić to w formule prekarium, użyczenia czy może wynajmu? Jakie skutki niesie za sobą każda z nich?

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw - czego dotyczy nowy projekt

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Co ma ulec zmianie?

Kredyty mieszkaniowe – kredytobiorcy chcą zdążyć z ich zaciągnięciem przed zaostrzeniem kryteriów i kolejnymi podwyżkami stóp procentowych NBP

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że liczba składanych wniosków o kredyty hipoteczne w polskich bankach wyraźnie się zmniejszyła. Jednak po tygodniowym dołku wraca ona do punktu wyjścia, i to z nawiązką. Eksperci nie mają wątpliwości: kredytobiorcy chcą zdążyć przed wejściem w życie rekomendacji KNF i kolejną podwyżką stóp procentowych.

Cesja praw do umowy deweloperskiej – jak ją wykonać?

W ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba osób zainteresowanych wykonaniem cesji praw z wcześniej podpisanej umowy deweloperskiej. Obecne warunki związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz rosnącymi kosztami kredytów skłaniają pewną część Polaków do weryfikacji swoich mieszkaniowych planów. Czasem pojawiają się także członkowie spółdzielni szukający chętnych na ekspektatywę dotyczącą budowanego lokalu.

Umowa na używanie mieszkania z Ukraińskimi uchodźcami

Wielu Polaków gości ukraińskich uchodźców lub użycza im swoje mieszkania. Część z nich chciałoby ubrać to w jakieś ramy prawne. Jakie możliwość przewiduje prawo?

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Kiedy jest potrzebne zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Jakie musi spełnić wymagania, aby je otrzymać? Co wyklucza wydanie zezwolenia nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela poniższy artykuł.

Pandemia, a eksmisja z wynajętego mieszkania obywatela Ukrainy - specustawa

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną w ich kraju otrzymuje niezbędną pomoc. Ci, których będzie na to stać, na pewno skorzystają z rynkowych ofert najmu mieszkania. Jak właściciel nieruchomości może zabezpieczyć swoje mienie na wypadek trafienia na nieuczciwego najemcę?

Jaką umowę najmu mieszkania podpisać z ukraińskim uchodźcą? Specustawa

Chęć niesienia pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną w ich kraju nie wyklucza zdrowego rozsądku — warto pamiętać o podpisywaniu umów najmu.

Jak wynająć mieszkanie uchodźcom z Ukrainy? Specustawa

Uchodźca z Ukrainy, który chce wynająć mieszkanie w Polsce, może to zrobić w każdym momencie. Polacy chcący pomóc obywatelom Ukrainy, uciekającym przed wojną, mogą wynająć swoje mieszkanie, bądź użyczyć je bezpłatnie. Jakie rozwiązania przewiduje specustawa w zakresie wynajmu nieruchomości uchodźcom z Ukrainy?

Banki będą musiały zwracać kwoty za dodatkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego do czasu wpisu hipoteki – MS przygotowało projekt nowelizacji

Obecne rozwiązania prawna umożliwiają bankom pobieranie wyższego ubezpieczenia od czasu zawarcia umowy kredytu hipotecznego do wpisu hipoteki do księgi wieczystej i jej nie zwracają. A to trwa nawet około roku.

Najemca coraz mniej chroniony – jak się zmieniał rynek najmu w ostatniej dekadzie?

Polska to prawdziwe eldorado dla funduszy i firm inwestujących w mieszkania na wynajem oraz w takie, które je tylko udają. Portal GetHome.pl zwraca uwagę, że takich wynajmujących nie ograniczają przepisy dotyczące długości okresu najmu, wysokości czynszu czy ochrony najemców przed eksmisją.

Zmiany w budynkach wprowadzone w związku z covid-19 mogą zwiększać ryzyko pożarowe

Po modyfikacjach dokonywanych w budynkach, w tym zmianach układu pomieszczeń i korytarzy, dodawaniu lub usuwanie tymczasowych ścianek, czy zmianie sposobu poruszania się osób po budynku, niezbędna jest ponowna ocena ryzyka pożarowego w tymże budynku. Dotyczy to również przekształcania w związku z wymogami związanymi z pandemią COVID-19.

Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Osoby nie będące w związkach często są pomijane w programach społecznych, mających zwiększyć ich komfort życia. Program umożliwiający zakup mieszkania bez wkładu własnego objął tym razem również singli. Jednak ze zdecydowanie większą liczbą warunków do spełnienia i bez specjalnych przywilejów, którymi zostały objęte rodziny z dziećmi. Kiedy single będą mogli skorzystać z programu?

Czy czynsz jest przychodem z wynajmu?

Prywatny wynajem mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy właściciel mieszkania musi zapłacić daninę za czynsz eksploatacyjny, który płaci na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej, czy też Spółdzielni Mieszkaniowej?

Skarga nadzwyczajna o wpisie hipoteki przymusowej na 27 mln zł na lokalach po upadłej spółdzielni uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o głośną sprawę upadku kołobrzeskiej spółdzielni.

Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?

Kaucja przy najmie mieszkania jest częstym warunkiem zawarcia umowy najmu. Zwykle wynosi ona dwukrotność albo trzykrotność wysokości czynszu, choć zgodnie z prawem może wynosić nawet dwunastokrotność. Co możemy zrobić, gdy po ustaniu umowy najmu właściciel mieszkania nie chce nam jej zwrócić?

Odpisy amortyzacyjne mieszkania na wynajem – do kiedy są jeszcze możliwe?

Amortyzacja mieszkania na wynajem pozwala na obniżenie wysokości podatku dochodowego właścicielom nieruchomości.

Z kredytm hipotecznym we franku do sądu – procesy rozpoczęły się w innych krajach Europy

Nie tylko Polacy ruszyli do sądów w sprawie nieuczciwych kredytów frankowych. Podobnie było we Francji, Hiszpanii czy na Węgrzech. Również i tam za pokrzywdzonymi musiał się ostatecznie ująć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT-39 z tytułu sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości rozliczamy rocznie. Niezależnie od tego w którym miesiącu roku poprzedniego zbyliśmy ją. Deklarację PIT-39 możemy złożyć od 15 lutego. Kiedy upływa termin złożenia PIT-39?

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to nie dofinansowanie wkładu własnego

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie dopiero w drugim kwartale 2022, a już wzbudza wiele nieporozumień. Pierwszym i kluczowym jest kwestia wkładu własnego. Wiele osób zakłada bowiem, że zostanie on sfinansowany przez Państwo. Otóż nie. Nie zostanie. Jakie są zatem kluczowe założenia?

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Jest ona niezbędna do kredytu hipotecznego, gdyż jego zabezpieczeniem jest wpis hipoteki banku do działu IV księgi wieczystej.

Jak przepisać mieszkanie na dziecko?

Jeśli rodzice chcą przekazać swojemu dziecku mieszkanie, które jest ich własnością mogą zrobić to za pomocą umowy darowizny mieszkania. Umowa wymaga jednak zachowania szczególnej formy. Możliwe jest również zwolnienie z podatku od darowizn.

Jak elektronicznie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę (PB-1)?

Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę nie wymaga wizyty osobistej w starostwie powiatowym. Można złożyć go internetowo. Jak to zrobić krok po kroku?

Czy w trakcie pandemii można eksmitować najemcę, który nie płaci nam czynszu na najem mieszkania?

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Dotyczy to również najemców mieszkań prywatnych.

Zaliczka, czy zadatek przy kupnie mieszkania. Co wybrać?

Przymierzając się do zakupu mieszkania warto zapoznać się ze wszystkimi „meandrami” dotyczącymi transakcji, które mogą uchronić nas przed kosztownymi błędami. Są nimi między innymi zadatek i zaliczka.

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Polski Ład objął swoimi regulacjami nie tylko system podatkowy. Stworzony w jego ramach program Mieszkanie bez wkładu własnego ma pomóc w zakupie własnego M tym Polakom, których nie stać na zgromadzenie wkładu własnego na zaciągnięcie kredytu. Jakie są jego główne założenia i warunki przyznania?

Od jakiej powierzchni płaci się podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku uzależniona jest od powierzchni posiadanej własności, ale też od stawki, która obowiązuje w danej gminie.

Jak złożyć Informację IN-1?

Jeśli kupiłeś działkę, mieszkanie, garaż, wybudowałeś dom, albo otrzymałeś nieruchomości w drodze spadku lub darowizny, stałeś się jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości. W związku z tym musisz zgłosić Informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1. Jak ją złożyć?

Intercyza, a zakup wspólnego mieszkania

Zakup mieszkania przez małżeństwo, które posiada umowę o rozdzielności mieszkania może wydawać się skomplikowane. Jednak polskie prawo w bardzo jasny sposób reguluje te kwestie.

W jaki sposób zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości. Kto musi go płacić, kiedy, w jaki sposób i jakie stawki?

REKLAMA