REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja cen u deweloperów jednak niedozwolona?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Deweloperska waloryzacja jednak niedozwolona?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecna sytuacja zachęca deweloperów do waloryzowania cen lokali oraz domów. Taka praktyka budzi jednak wątpliwości i sprzeciw UOKiK-u. 

Kilkunastoprocentowa inflacja, z jaką obecnie mamy do czynienia w naturalny sposób zwiększa zainteresowanie waloryzacją różnych świadczeń. Chodzi nie tylko o umowy pomiędzy przedsiębiorcami. Presja inflacyjna wpływa też na umowy proponowane konsumentom. Przykładem są umowy deweloperskie przewidujące waloryzację ceny nowych lokali i domów. Od 2021 r. widzimy większą skłonność deweloperów do stosowania waloryzacji. Jest ona mało korzystna dla klientów, bo wyklucza znajomość ostatecznej ceny lokum w momencie zawierania umowy. Na próby waloryzowania cen lokali i domów sceptycznie spogląda UOKiK. Ta instytucja na samym początku bieżącego roku zapowiedziała kontrole deweloperów pod kątem stosowanych wzorców umów (ze szczególnym uwzględnieniem waloryzacji). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem wyjaśnić, czy waloryzacja ceny lokum przez dewelopera jest w ogóle dopuszczalna. 

REKLAMA

Ustawa deweloperska teoretycznie pozwala waloryzować 

Niechętny stosunek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do klauzul waloryzacyjnych pozornie może wydawać się zaskakujący jeśli sprawdzimy dokładnie dwie ustawy deweloperskie. Mowa o następujących aktach prawnych: 

  • ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. 2021 poz. 1177)
  • ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 nr 232 poz. 1377)

 

Warto przypomnieć, że starszy akt prawny do połowy 2024 r. reguluje sprzedaż lokali i domów rozpoczętą w danej inwestycji przed 1 lipca 2022 r. Nie ma to jednak dużego znaczenia w kontekście waloryzacji, gdyż obydwie ustawy deweloperskie obligują dewelopera do poinformowania klienta w prospekcie, czy stosowana będzie waloryzacja ceny lokum. Prospekt informacyjny ma podawać dokładnie, czy i na jakich zasadach możliwa jest ewentualna waloryzacja. Jak widać, obydwie ustawy deweloperskie, w których opracowywaniu uczestniczył zresztą UOKiK sugerują możliwość waloryzowania ceny lokum. 

Waloryzacyjna klauzula może mieć charakter abuzywny

REKLAMA

Jeżeli jednak zagłębimy się w temat waloryzacji ceny nowych lokali i domów, to okazuje się on nieco bardziej skomplikowany niż można początkowo sądzić. Analiza stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdza bowiem, że ta instytucja w przeszłości wypowiadała się negatywnie na temat możliwości stosowania waloryzacji przez deweloperów. Przykładowo, raport UOKiK pod tytułem „Konsument na rynku deweloperskim” zwraca uwagę na abuzywność klauzul umownych, które nie zapewniają prawa do odstąpienia od umowy po wzroście ceny lokalu lub domu. Takie prawo dla klienta powinno być niezależne od poziomu waloryzacji ceny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany raport zwraca uwagę, że klauzule waloryzacyjne nie mogą być uznane za postanowienia określające cenę w sposób jednoznaczny i tym samym wyłączone z abuzywności. W tym kontekście bardzo ważny okazuje się Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2005 r. (sygnatura akt: I CK 690/04).  Deweloperzy muszą również uważać na klauzule określające poziom waloryzacji w uzależnieniu od więcej niż jednego wskaźnika, gdyż takie rozwiązanie może zostać uznane za nieczytelne dla konsumenta (zobacz: A. Ratajszczak, Niedozwolone klauzule umowne w umowach deweloperskich, LEX/el. 2022). Wyniki wciąż trwającej kontroli wzorców umów deweloperskich mogą dostarczyć więcej informacji o niewłaściwych klauzulach. 

Co sądy mówią o waloryzacji w umowie deweloperskiej? 

Orzecznictwo sądów cywilnych również wskazuje, że deweloper powinien w sposób bardzo ostrożny posługiwać się waloryzacją ceny mieszkania lub domu. W wielu przypadkach, dużo bezpieczniejsze pod względem prawnym może się okazać podwyższenie ceny lokum niejako „z góry” (o spodziewany poziom inflacji oraz wzrostu kosztów budowy). Jako przykład mogą posłużyć następujące orzeczenia sądowe, które okazały się korzystne dla klientów firmy deweloperskiej:

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 13 listopada 2013 r. (sygn. akt: V Ca 1659/13)
  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2015 r. (sygn. akt: VI ACa 830/15)
  • Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 6 czerwca 2017 r. (sygn. akt: I C 1455/15)  
  • Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 12 czerwca 2018 r. (sygn. akt: I C 376/17)
  • Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 20 lipca 2018 r. (sygn. akt: I C 651/17)

Jak widać, powyższe orzeczenia nie zniechęciły deweloperów do stosowania klauzul waloryzacyjnych. Taki skutek może mieć jednak konsekwentne stanowisko UOKiK-u. Rodzi się natomiast pytanie, czy zupełna rezygnacja przez deweloperów z waloryzacji faktycznie byłaby korzystna dla klientów. Alternatywą jest bowiem wspomniane już podniesienie ceny domów i lokali „z góry”. 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA