REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja cen u deweloperów jednak niedozwolona?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Oprac. Paulina Karpińska
Deweloperska waloryzacja jednak niedozwolona?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecna sytuacja zachęca deweloperów do waloryzowania cen lokali oraz domów. Taka praktyka budzi jednak wątpliwości i sprzeciw UOKiK-u. 

Kilkunastoprocentowa inflacja, z jaką obecnie mamy do czynienia w naturalny sposób zwiększa zainteresowanie waloryzacją różnych świadczeń. Chodzi nie tylko o umowy pomiędzy przedsiębiorcami. Presja inflacyjna wpływa też na umowy proponowane konsumentom. Przykładem są umowy deweloperskie przewidujące waloryzację ceny nowych lokali i domów. Od 2021 r. widzimy większą skłonność deweloperów do stosowania waloryzacji. Jest ona mało korzystna dla klientów, bo wyklucza znajomość ostatecznej ceny lokum w momencie zawierania umowy. Na próby waloryzowania cen lokali i domów sceptycznie spogląda UOKiK. Ta instytucja na samym początku bieżącego roku zapowiedziała kontrole deweloperów pod kątem stosowanych wzorców umów (ze szczególnym uwzględnieniem waloryzacji). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem wyjaśnić, czy waloryzacja ceny lokum przez dewelopera jest w ogóle dopuszczalna. 

REKLAMA

Ustawa deweloperska teoretycznie pozwala waloryzować 

Niechętny stosunek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do klauzul waloryzacyjnych pozornie może wydawać się zaskakujący jeśli sprawdzimy dokładnie dwie ustawy deweloperskie. Mowa o następujących aktach prawnych: 

  • ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. 2021 poz. 1177)
  • ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 nr 232 poz. 1377)

 

Warto przypomnieć, że starszy akt prawny do połowy 2024 r. reguluje sprzedaż lokali i domów rozpoczętą w danej inwestycji przed 1 lipca 2022 r. Nie ma to jednak dużego znaczenia w kontekście waloryzacji, gdyż obydwie ustawy deweloperskie obligują dewelopera do poinformowania klienta w prospekcie, czy stosowana będzie waloryzacja ceny lokum. Prospekt informacyjny ma podawać dokładnie, czy i na jakich zasadach możliwa jest ewentualna waloryzacja. Jak widać, obydwie ustawy deweloperskie, w których opracowywaniu uczestniczył zresztą UOKiK sugerują możliwość waloryzowania ceny lokum. 

Waloryzacyjna klauzula może mieć charakter abuzywny

REKLAMA

Jeżeli jednak zagłębimy się w temat waloryzacji ceny nowych lokali i domów, to okazuje się on nieco bardziej skomplikowany niż można początkowo sądzić. Analiza stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdza bowiem, że ta instytucja w przeszłości wypowiadała się negatywnie na temat możliwości stosowania waloryzacji przez deweloperów. Przykładowo, raport UOKiK pod tytułem „Konsument na rynku deweloperskim” zwraca uwagę na abuzywność klauzul umownych, które nie zapewniają prawa do odstąpienia od umowy po wzroście ceny lokalu lub domu. Takie prawo dla klienta powinno być niezależne od poziomu waloryzacji ceny. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany raport zwraca uwagę, że klauzule waloryzacyjne nie mogą być uznane za postanowienia określające cenę w sposób jednoznaczny i tym samym wyłączone z abuzywności. W tym kontekście bardzo ważny okazuje się Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2005 r. (sygnatura akt: I CK 690/04).  Deweloperzy muszą również uważać na klauzule określające poziom waloryzacji w uzależnieniu od więcej niż jednego wskaźnika, gdyż takie rozwiązanie może zostać uznane za nieczytelne dla konsumenta (zobacz: A. Ratajszczak, Niedozwolone klauzule umowne w umowach deweloperskich, LEX/el. 2022). Wyniki wciąż trwającej kontroli wzorców umów deweloperskich mogą dostarczyć więcej informacji o niewłaściwych klauzulach. 

Co sądy mówią o waloryzacji w umowie deweloperskiej? 

Orzecznictwo sądów cywilnych również wskazuje, że deweloper powinien w sposób bardzo ostrożny posługiwać się waloryzacją ceny mieszkania lub domu. W wielu przypadkach, dużo bezpieczniejsze pod względem prawnym może się okazać podwyższenie ceny lokum niejako „z góry” (o spodziewany poziom inflacji oraz wzrostu kosztów budowy). Jako przykład mogą posłużyć następujące orzeczenia sądowe, które okazały się korzystne dla klientów firmy deweloperskiej:

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 13 listopada 2013 r. (sygn. akt: V Ca 1659/13)
  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2015 r. (sygn. akt: VI ACa 830/15)
  • Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 6 czerwca 2017 r. (sygn. akt: I C 1455/15)  
  • Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 12 czerwca 2018 r. (sygn. akt: I C 376/17)
  • Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z dnia 20 lipca 2018 r. (sygn. akt: I C 651/17)

Jak widać, powyższe orzeczenia nie zniechęciły deweloperów do stosowania klauzul waloryzacyjnych. Taki skutek może mieć jednak konsekwentne stanowisko UOKiK-u. Rodzi się natomiast pytanie, czy zupełna rezygnacja przez deweloperów z waloryzacji faktycznie byłaby korzystna dla klientów. Alternatywą jest bowiem wspomniane już podniesienie ceny domów i lokali „z góry”. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA