REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?
Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Prawo budowlane to jeden z częściej nowelizowanych w Polsce aktów prawnych. Jego stu dwudziesta zmiana aktualnie wydaje się już prawie pewna. Krajowe media informują o niej głównie w kontekście ułatwień dla osób wznoszących domy jednorodzinne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że planowanych zmian jest o wiele więcej. Najpierw warto jednak wyjaśnić, na jakim etapie prac legislacyjnych są zmiany zaplanowane przez rząd.

Prawo budowlane w 2023 - kiedy wejdą w życie zmian?

Krajowe media niedawno informowały, że kolejna nowelizacja ustawy prawo budowlane wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. (poza wybranymi przepisami). Właśnie taki termin przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw oznaczony jako UD427 w Rządowym Centrum Legislacji. Wydaje się jednak, że okoliczności mogą zmusić rząd do przesunięcia terminu wejścia w życie kolejnej zmiany prawa budowlanego. Opisywany projekt nie trafił jeszcze bowiem do Sejmu. Wedle stanu z dnia przygotowywania niniejszego artykułu (24 listopada 2022 r.), projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw znajdował się na etapie opiniowania. Pośpiech legislacyjny jest raczej niewskazany, bo rząd planuje sporo ważnych zmian.

REKLAMA

Prawo budowlane w 2023 - jakie zmiany?

O kolejnej nowelizacji prawa budowlanego najczęściej pisze się w kontekście tych zmian, które mogą najbardziej zainteresować przeciętnego Kowalskiego. Największą uwagę wzbudzają następujące pomysły rządu:

  1. Wprowadzenie uproszczonej procedury budowy (na zgłoszenie) wszystkich domów jednorodzinnych, które są wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne, budowane na własne potrzeby i posiadają obszar oddziaływania mieszczący się w całości na działce,
  2. Rozszerzenie listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach (tylko na zgłoszenie lub bez pozwolenia i bez zgłoszenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o pierwszy punkt, to warto dodać, że ustawodawca planuje rozszerzyć uproszczoną procedurę budowlaną dotyczącą obecnie jedynie domów o małej powierzchni zabudowy (do 70 mkw.) na wszystkie domy spełniające powyższe warunki. W przypadku domów z powierzchnią zabudowy powyżej 70 mkw., będzie jednak istniał obowiązek zatrudnienia kierownika budowy.

Prawo budowlane w 2023, a zeroemisyjność budynków

Plany dotyczące rozszerzenia listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach wskazują natomiast, że rząd zamierza wspierać budowę mikroelektrowni wiatrowych oraz gromadzenie wody. Nowelizacja prawa budowlanego zakłada bowiem uproszczoną realizację między innymi następujących inwestycji:

                  

  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe z pojemnością wynoszącą 5 m3 - 15 m3 (budowa na zgłoszenie),
  • wolnostojących mikroelektrowni wiatrowych o wysokości 3 m - 12 m (budowa na zgłoszenie),
  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe z pojemnością do 5 m3 (budowa bez zgłoszenia i pozwolenia),
  • wolnostojących mikroelektrowni wiatrowych o wysokości do 3 m (budowa bez zgłoszenia i pozwolenia).

Uproszczenia związane z budową na zgłoszenie mają też objąć:

  • kolumbaria cmentarne o powierzchni zabudowy do 15 mkw. i wysokości maksymalnej 3 m
  • przepusty z długością maksymalną 20 m i przekrojem wewnętrznym 0,85 mkw. - 3,00 mkw.
  • kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy maksymalnie 15 mkw.
  • przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
  • wyloty do cieków naturalnych
  • maszty flagowe o wysokości 3 m - 7 m (niższe maszty będą budowane bez pozwolenia i zgłoszenia)

Oczywiście, lista inwestycji objętych uproszczoną procedurą może się jeszcze nieco zmienić w toku prac legislacyjnych.

Prawo budowlane w 2023, a praktyczne ułatwienia

Nieco mniej mówi się o innych zmianach, które zaplanował ustawodawca w ramach nowelizacji prawa budowlanego. Takie dodatkowe ułatwienia mają polegać między innymi na utworzeniu Bazy Projektów Budowlanych. Po założeniu konta na serwisie e-Budownictwo, do wspomnianej bazy będzie można dodać projekt budowlany i następnie go edytować (poprzez umieszczenie nowej wersji). Indywidualny numer projektu umieszczonego na rządowym serwerze zastąpi załącznik np. do wniosku o budowę.

Kolejne ułatwienie ma dotyczyć możliwości przystąpienia do użytkowania domów jednorodzinnych i obiektów z kategorii III (budowanych na podstawie pozwolenia) po złożeniu oświadczenia kierownika budowy i odpowiednim uzupełnieniu dokumentacji. Do kategorii III zaliczamy inne niewielkie budynki takie jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze oraz garaże do dwóch stanowisk włącznie. Następna zmiana prawna ma usunąć wątpliwości co do obciążenia organu administracji architektoniczno-budowlanej karą za nieterminowe wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA