REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Andrzej Prajsnar
Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?
Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Prawo budowlane to jeden z częściej nowelizowanych w Polsce aktów prawnych. Jego stu dwudziesta zmiana aktualnie wydaje się już prawie pewna. Krajowe media informują o niej głównie w kontekście ułatwień dla osób wznoszących domy jednorodzinne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że planowanych zmian jest o wiele więcej. Najpierw warto jednak wyjaśnić, na jakim etapie prac legislacyjnych są zmiany zaplanowane przez rząd.

Prawo budowlane w 2023 - kiedy wejdą w życie zmian?

Krajowe media niedawno informowały, że kolejna nowelizacja ustawy prawo budowlane wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. (poza wybranymi przepisami). Właśnie taki termin przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw oznaczony jako UD427 w Rządowym Centrum Legislacji. Wydaje się jednak, że okoliczności mogą zmusić rząd do przesunięcia terminu wejścia w życie kolejnej zmiany prawa budowlanego. Opisywany projekt nie trafił jeszcze bowiem do Sejmu. Wedle stanu z dnia przygotowywania niniejszego artykułu (24 listopada 2022 r.), projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw znajdował się na etapie opiniowania. Pośpiech legislacyjny jest raczej niewskazany, bo rząd planuje sporo ważnych zmian.

REKLAMA

Prawo budowlane w 2023 - jakie zmiany?

O kolejnej nowelizacji prawa budowlanego najczęściej pisze się w kontekście tych zmian, które mogą najbardziej zainteresować przeciętnego Kowalskiego. Największą uwagę wzbudzają następujące pomysły rządu:

  1. Wprowadzenie uproszczonej procedury budowy (na zgłoszenie) wszystkich domów jednorodzinnych, które są wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne, budowane na własne potrzeby i posiadają obszar oddziaływania mieszczący się w całości na działce,
  2. Rozszerzenie listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach (tylko na zgłoszenie lub bez pozwolenia i bez zgłoszenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o pierwszy punkt, to warto dodać, że ustawodawca planuje rozszerzyć uproszczoną procedurę budowlaną dotyczącą obecnie jedynie domów o małej powierzchni zabudowy (do 70 mkw.) na wszystkie domy spełniające powyższe warunki. W przypadku domów z powierzchnią zabudowy powyżej 70 mkw., będzie jednak istniał obowiązek zatrudnienia kierownika budowy.

Prawo budowlane w 2023, a zeroemisyjność budynków

Plany dotyczące rozszerzenia listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach wskazują natomiast, że rząd zamierza wspierać budowę mikroelektrowni wiatrowych oraz gromadzenie wody. Nowelizacja prawa budowlanego zakłada bowiem uproszczoną realizację między innymi następujących inwestycji:

                  

  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe z pojemnością wynoszącą 5 m3 - 15 m3 (budowa na zgłoszenie),
  • wolnostojących mikroelektrowni wiatrowych o wysokości 3 m - 12 m (budowa na zgłoszenie),
  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe z pojemnością do 5 m3 (budowa bez zgłoszenia i pozwolenia),
  • wolnostojących mikroelektrowni wiatrowych o wysokości do 3 m (budowa bez zgłoszenia i pozwolenia).

Uproszczenia związane z budową na zgłoszenie mają też objąć:

  • kolumbaria cmentarne o powierzchni zabudowy do 15 mkw. i wysokości maksymalnej 3 m
  • przepusty z długością maksymalną 20 m i przekrojem wewnętrznym 0,85 mkw. - 3,00 mkw.
  • kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy maksymalnie 15 mkw.
  • przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
  • wyloty do cieków naturalnych
  • maszty flagowe o wysokości 3 m - 7 m (niższe maszty będą budowane bez pozwolenia i zgłoszenia)

Oczywiście, lista inwestycji objętych uproszczoną procedurą może się jeszcze nieco zmienić w toku prac legislacyjnych.

Prawo budowlane w 2023, a praktyczne ułatwienia

Nieco mniej mówi się o innych zmianach, które zaplanował ustawodawca w ramach nowelizacji prawa budowlanego. Takie dodatkowe ułatwienia mają polegać między innymi na utworzeniu Bazy Projektów Budowlanych. Po założeniu konta na serwisie e-Budownictwo, do wspomnianej bazy będzie można dodać projekt budowlany i następnie go edytować (poprzez umieszczenie nowej wersji). Indywidualny numer projektu umieszczonego na rządowym serwerze zastąpi załącznik np. do wniosku o budowę.

Kolejne ułatwienie ma dotyczyć możliwości przystąpienia do użytkowania domów jednorodzinnych i obiektów z kategorii III (budowanych na podstawie pozwolenia) po złożeniu oświadczenia kierownika budowy i odpowiednim uzupełnieniu dokumentacji. Do kategorii III zaliczamy inne niewielkie budynki takie jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze oraz garaże do dwóch stanowisk włącznie. Następna zmiana prawna ma usunąć wątpliwości co do obciążenia organu administracji architektoniczno-budowlanej karą za nieterminowe wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA