REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżenie dachu?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Odśnieżenie dachu ze śniegu i lodu - kto odpowiada
Odśnieżenie dachu ze śniegu i lodu - kto odpowiada
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z pojawieniem się pierwszych opadów śniegu niezmiennie powracają pytania kto powinien odśnieżyć dach, czy też usunąć zwisające sople lodu. Z odpowiedzią na te pytania przychodzi Prawo budowlane.

Odśnieżenie dachu - kto za nie odpowiada za usunięcie śniegu?

Prawo budowlane reguluje kwestie związane zarówno z projektowaniem, budową i rozbiórką obiektów budowlanych, jak i te związane z ich utrzymaniem. Odśnieżanie dachu, czy też usuwanie z niego niebezpiecznych sopli lodu łączy się właśnie z ich utrzymaniem.  

REKLAMA

REKLAMA

W myśl prawa budowlanego to właściciel bądź zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych mogących oddziaływać na budynek. Intensywne opady atmosferyczne, takie jak śnieg, mogą zalegiwać na dachu, przez co stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

Zatem w przypadku domu jednorodzinnego za utrzymanie dachu w bezpiecznym dla otoczenia stanie odpowiada jego właściciel, bądź współwłaściciele. W przypadku budynków wielorodzinnych, np. bloków mieszkalnych, czy też komercyjnych, np. magazynów, biurowców, czy hipermarketów, obowiązek ten należy do zarządcy. Przy czym chodzi tu o profesjonalnego zarządcę nieruchomości w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dodatkowo zarządca budynku ma obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego, w której odnotowuje wszystkie kontrole techniczne budynku.
 

Zagrożenia płynące z nieodśnieżonego dachu

Zimą temperatury często spadają poniżej zera. W przypadku opadów atmosferycznych – zarówno śniegu, jak i deszczu, na rynnach dachów często tworzą się sople. Są one ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia osób użytkujących budynek, jak i przechodniów, czy użytkowników dróg położonych w niedużej odległości. Dlatego ich usuwanie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa otoczenia.

Z kolei zalegający na dachu śnieg może doprowadzić do przeciążenia konstrukcji budynku, co może doprowadzić do zawalenia się dachu. W historii mieliśmy już do czynienia z takimi wypadkami, w których zginęło nawet kilkaset osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może odśnieżać dach?

Oczyszczanie dachu, w tym usunięcie z niego śniegu i lodu, jest pracą na wysokości. W związku z czym mogą to robić tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy:

  1. Posiadają aktualne badania lekarskie potwierdzające możliwość pracy na wysokości,
  2. Odbyli szkolenie BHP – ogólne i stanowiskowe, a także z zakresu ochrony przed upadkiem.

Kara za zalegający śnieg na dachu i zwisające sople

Zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego zaniedbanie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Poza tym, osoba, która dozna uszczerbku na zdrowiu może wnieść przeciwko właścicielowi bądź zarządcy pozew cywilny o odszkodowanie. W przypadku śmierci, może to zrobić rodzina osoby poszkodowanej.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414)
  2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. 1997 Nr 115 poz. 741)
     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA