REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżenie dachu?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Odśnieżenie dachu ze śniegu i lodu - kto odpowiada
Odśnieżenie dachu ze śniegu i lodu - kto odpowiada
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z pojawieniem się pierwszych opadów śniegu niezmiennie powracają pytania kto powinien odśnieżyć dach, czy też usunąć zwisające sople lodu. Z odpowiedzią na te pytania przychodzi Prawo budowlane.

Odśnieżenie dachu - kto za nie odpowiada za usunięcie śniegu?

Prawo budowlane reguluje kwestie związane zarówno z projektowaniem, budową i rozbiórką obiektów budowlanych, jak i te związane z ich utrzymaniem. Odśnieżanie dachu, czy też usuwanie z niego niebezpiecznych sopli lodu łączy się właśnie z ich utrzymaniem.  

REKLAMA

REKLAMA

W myśl prawa budowlanego to właściciel bądź zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych mogących oddziaływać na budynek. Intensywne opady atmosferyczne, takie jak śnieg, mogą zalegiwać na dachu, przez co stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

Zatem w przypadku domu jednorodzinnego za utrzymanie dachu w bezpiecznym dla otoczenia stanie odpowiada jego właściciel, bądź współwłaściciele. W przypadku budynków wielorodzinnych, np. bloków mieszkalnych, czy też komercyjnych, np. magazynów, biurowców, czy hipermarketów, obowiązek ten należy do zarządcy. Przy czym chodzi tu o profesjonalnego zarządcę nieruchomości w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dodatkowo zarządca budynku ma obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego, w której odnotowuje wszystkie kontrole techniczne budynku.
 

Zagrożenia płynące z nieodśnieżonego dachu

Zimą temperatury często spadają poniżej zera. W przypadku opadów atmosferycznych – zarówno śniegu, jak i deszczu, na rynnach dachów często tworzą się sople. Są one ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia osób użytkujących budynek, jak i przechodniów, czy użytkowników dróg położonych w niedużej odległości. Dlatego ich usuwanie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa otoczenia.

Z kolei zalegający na dachu śnieg może doprowadzić do przeciążenia konstrukcji budynku, co może doprowadzić do zawalenia się dachu. W historii mieliśmy już do czynienia z takimi wypadkami, w których zginęło nawet kilkaset osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może odśnieżać dach?

Oczyszczanie dachu, w tym usunięcie z niego śniegu i lodu, jest pracą na wysokości. W związku z czym mogą to robić tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy:

  1. Posiadają aktualne badania lekarskie potwierdzające możliwość pracy na wysokości,
  2. Odbyli szkolenie BHP – ogólne i stanowiskowe, a także z zakresu ochrony przed upadkiem.

Kara za zalegający śnieg na dachu i zwisające sople

Zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego zaniedbanie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Poza tym, osoba, która dozna uszczerbku na zdrowiu może wnieść przeciwko właścicielowi bądź zarządcy pozew cywilny o odszkodowanie. W przypadku śmierci, może to zrobić rodzina osoby poszkodowanej.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414)
  2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. 1997 Nr 115 poz. 741)
     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA