REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżenie dachu?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Odśnieżenie dachu ze śniegu i lodu - kto odpowiada
Odśnieżenie dachu ze śniegu i lodu - kto odpowiada
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z pojawieniem się pierwszych opadów śniegu niezmiennie powracają pytania kto powinien odśnieżyć dach, czy też usunąć zwisające sople lodu. Z odpowiedzią na te pytania przychodzi Prawo budowlane.

Odśnieżenie dachu - kto za nie odpowiada za usunięcie śniegu?

Prawo budowlane reguluje kwestie związane zarówno z projektowaniem, budową i rozbiórką obiektów budowlanych, jak i te związane z ich utrzymaniem. Odśnieżanie dachu, czy też usuwanie z niego niebezpiecznych sopli lodu łączy się właśnie z ich utrzymaniem.  

REKLAMA

REKLAMA

W myśl prawa budowlanego to właściciel bądź zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych mogących oddziaływać na budynek. Intensywne opady atmosferyczne, takie jak śnieg, mogą zalegiwać na dachu, przez co stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

Zatem w przypadku domu jednorodzinnego za utrzymanie dachu w bezpiecznym dla otoczenia stanie odpowiada jego właściciel, bądź współwłaściciele. W przypadku budynków wielorodzinnych, np. bloków mieszkalnych, czy też komercyjnych, np. magazynów, biurowców, czy hipermarketów, obowiązek ten należy do zarządcy. Przy czym chodzi tu o profesjonalnego zarządcę nieruchomości w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dodatkowo zarządca budynku ma obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego, w której odnotowuje wszystkie kontrole techniczne budynku.
 

Zagrożenia płynące z nieodśnieżonego dachu

Zimą temperatury często spadają poniżej zera. W przypadku opadów atmosferycznych – zarówno śniegu, jak i deszczu, na rynnach dachów często tworzą się sople. Są one ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia osób użytkujących budynek, jak i przechodniów, czy użytkowników dróg położonych w niedużej odległości. Dlatego ich usuwanie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa otoczenia.

Z kolei zalegający na dachu śnieg może doprowadzić do przeciążenia konstrukcji budynku, co może doprowadzić do zawalenia się dachu. W historii mieliśmy już do czynienia z takimi wypadkami, w których zginęło nawet kilkaset osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może odśnieżać dach?

Oczyszczanie dachu, w tym usunięcie z niego śniegu i lodu, jest pracą na wysokości. W związku z czym mogą to robić tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy:

  1. Posiadają aktualne badania lekarskie potwierdzające możliwość pracy na wysokości,
  2. Odbyli szkolenie BHP – ogólne i stanowiskowe, a także z zakresu ochrony przed upadkiem.

Kara za zalegający śnieg na dachu i zwisające sople

Zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego zaniedbanie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Poza tym, osoba, która dozna uszczerbku na zdrowiu może wnieść przeciwko właścicielowi bądź zarządcy pozew cywilny o odszkodowanie. W przypadku śmierci, może to zrobić rodzina osoby poszkodowanej.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414)
  2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (Dz. U. 1997 Nr 115 poz. 741)
     

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA