REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Śnieg na dachu budynków wielkopowierzchniowych. Kto powinien się nim zająć?

odśnieżanie. Fot. Fotolia
odśnieżanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dachy budynków wielkopowierzchniowych np. supermarketów lub hal podczas opadów śniegu powinny być odśnieżane. Ile śniegu może zalegać na dachu? Czy śneg może stanowić zagrożenie dla konstrukcji budynku?

REKLAMA

Zimą częstym widokiem są supermarkety i hale, których dachy pokryte są warstwą śniegu.

Jaka może być waga zalegającego śniegu? Czy nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji? Szczególnie w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych o konstrukcji stalowej warstwa śniegu zalegająca na dachu może stanowić spore obciążenie. Tym większe, im dłużej dach pozostaje nieodśnieżony.

Ile waży śnieg?

O wadze śniegu decyduje przede wszystkim jego wilgotność. Najlżejszy jest śnieg puszysty, w którym występują duże wolne przestrzenie wypełnione powietrzem. Śnieg mokry, zwarty i zbity jest znacznie cięższy. Najwięcej waży natomiast topniejący śnieg, który czasem ma postać półstałej masy, bez żadnych wolnych przestrzeni wewnątrz. Jego wagę można porównać z ciężarem wody o tej samej objętości.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dachu?

Obowiązki poszczególnych uczestników tzw. procesu budowlanego, w tym obowiązki związane z odśnieżaniem dachów reguluje ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.). „Zgodnie z zapisami ustawy za prawidłowe zdefiniowanie oddziaływania śniegu odpowiada projektant,natomiast właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego” – mówiMagdalena Kanarek z Biura Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw Ergo Hestii. Ustawa nakłada więc na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych obowiązek utrzymania ich w należytym stanie technicznym i estetycznym. Ważne jest zatem przeprowadzanie okresowych kontroli (art. 62, ust. 1, pkt 4 ustawy) i przeglądów bezpieczeństwa związanych z występowaniem niekorzystnych zjawisk. „Warto również pamiętać, że w związku z nieprzestrzeganiem przez właściciela budynku obowiązujących przepisów, zwłaszcza tych dotyczących zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznego oddziaływania, takich jak intensywne opady śniegu, ubezpieczyciel może rozważać odmowę wypłaty odszkodowania” –dodaje Magdalena Kanarek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Normy - obciążenie wiatrem i śniegiem

Obciążenie połaci dachowych śniegiem określają normy: PN-80/B-02010 Obciążenia w obliczeniach statycznych – Obciążenie śniegiem wraz ze zmianą oraz PN-EN 1991-1-3: 2005 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-3: Oddziaływania ogólne – Obciążenie śniegiem. Normy te wyróżniają w Polsce 5 stref śniegowych. Ponadto niektórzy wojewodowie wydali zarządzenia uzupełniające zapisy Prawa budowlanego. Wyznaczając normy obciążenia dachu śniegiem, pod uwagę bierze się m.in. kształt dachu, jego izolacyjność termiczną czy bliskość innych budynków. Parametry te zmieniają się na różnych fragmentach dachu.

Ekspert radzi

Odśnieżanie połaci dachowych należy do prac szczególnie niebezpiecznych, w związku z tym pracodawca powinien zadbać o odpowiednie środki zabezpieczające pracownika przed upadkiem z wysokości oraz pamiętać o wymogach prawnych:

  1. Na krawędzi dachu powinny być zainstalowane balustrady o wysokości co najmniej 1,1 m, a w przypadku ich braku należy zapewnić sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości i zadbać o to, by był on stosowany przez pracowników. Chodzi o oprzyrządowanie takie jak liny, uprzęże, karabińczyki i urządzania zaciągające liny.
  2. Pracownicy odpowiedzialni za odśnieżanie dachu muszą posiadać orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.
  3. Pracodawca powinien zapoznać pracowników z ryzykiem i je minimalizować – tzn. wprowadzić imienny podział pracy uwzględniający kolejność wykonywania zadań, zapewnić informacje dotyczące konstrukcji odśnieżanego dachu z uwzględnieniem rozmieszczenia świetlików, klap dymowych czy kominów wentylacyjnych.
  4. Pracodawca zobowiązany jest zapewnić bezpośredni nadzór nad pracami przez oddelegowane do tego wykwalifikowanej osoby oraz wyznaczyć wokół obiektu, z którego dachu usuwany jest śnieg, specjalnie oznaczoną strefę niebezpieczną.
  5. Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys dachu.
  6. W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od jej wykonywania, zawiadamiając o tym przełożonego.

Zewnętrzni podwykonawcy

Do odśnieżania dachów bardzo często wynajmowane są wyspecjalizowane firmy. Rozwiązanie to jest oczywiście droższe, jednak znacznie łatwiejsze od strony organizacyjnej. Dzięki niemu wszystkie wymogi związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osób pracujących na dachu przenoszone są na inny podmiot. W takiej sytuacji właściciel obiektu lub jego zarządca musi jedynie w odpowiednim momencie zlecić odśnieżanie zewnętrznej firmie i sprawdzić efekt po realizacji zadania.

Zobacz także:  Jak usunąć sople z dachu?

Zobacz także:  Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?

Źródło: Ergo Hestia

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA