REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obciążenie dachu śniegiem

Subskrybuj nas na Youtube
Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu Fot. Fotolia
Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu. Ciężki śnieg może być dużym zagrożeniem i warto o tym pomyśleć wcześniej. Co jest więc najważniejsze w konstrukcji dachu? Jak duży jest wpływ miejscowego klimatu na budowę?

Pamiętajmy o dachu!

We współczesnych budynkach jednorodzinnych dach jest jednym z bardziej skomplikowanych elementów. Jeśli dopuścimy się błędów przy jego wykonaniu, dom straci walory użytkowe i estetyczne. W przypadku urozmaiconych kształtów oraz odpowiednio wysokiej jakości pokrycia, koszt dachu może przekroczyć nawet 30 procent wartości całej inwestycji. Dlatego bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie konstrukcji więźby dachowej, a także solidne jej wykonanie. Na forach budowlanych huczy od wpisów, których głównym tematem są koszty budowy dachu oraz porady dotyczące tego, co zrobić, by było taniej. Nie warto bezkrytycznie korzystać z takich uwag – konstrukcja dachu to skomplikowany i niezmiernie ważny element budynku. Na konstrukcję dachu olbrzymi wpływ ma tzw. strefa śniegowa, która w Polsce jest pięciostopniowa.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak prawidłowo wykonać dach?

Wybór więźby dachowej

Przy wyborze typu więźby powinniśmy kierować się wieloma czynnikami: szerokością i długością budynku, pochyleniem i liczbą połaci dachowych, wielkością obciążeń, wysokością ścianki kolankowej, możliwością podparcia słupami, bądź ścianami wewnętrznymi. Projektant konstrukcji nie ma, w praktyce, wpływu na te czynniki. Wynikają one bowiem z warunków zabudowy, jakie otrzymał inwestor, z wizji architekta oraz z pomysłów i życzeń przyszłego użytkownika. Decyduje tu również położenie działki na mapie stref klimatycznych – od tego zależy wielkość obciążenia dachu śniegiem i wiatrem. Konstruktorowi pozostaje przeanalizowanie wszystkich danych i wybór odpowiedniej konstrukcji więźby. Ma ona nie tylko spełniać oczekiwania architekta i inwestora, ale przede wszystkim znosić wszelkie możliwe obciążenia, pozwalając jednocześnie na oszczędność.

Zobacz także:  Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

REKLAMA

- Na palcach jednej ręki pracownika tartaku można by policzyć osoby, które nie będąc zaangażowane w proces projektowania konstrukcji, zdają sobie sprawę, na jakie obciążenia musi być przygotowana więźba dachowa. Otóż – mówiąc językiem fachowym – obciążenie jednego metra kwadratowego pionowego rzutu dachu (ocieplonego, wykończonego suchym tynkiem, mającego kąt nachylenia 35 stopni i ciężkie pokrycie, oraz położonego w 4. strefie obciążenia śniegiem np. w Białymstoku) może wynieść niemal 450 kg. Znaczy to mniej więcej tyle, że jeśli na rzucie dachu w skali 1:50 narysujemy kwadrat o boku 2 cm, to taki wycinek dachu może ważyć 450 kg. Jeśli dach ma skomplikowany kształt i będą się na nim tworzyć tzw. kosze śniegowe, to ciężar ten wzrośnie jeszcze o kilkadziesiąt kilogramów – w opisywanym przypadku o około 100 kg. Mówiąc obrazowo, zamiast dachówki, ocieplenia oraz śniegu, moglibyśmy na całym dachu poustawiać samochody, np. nasze małe fiaty 126p, i to bez żadnej szkody dla konstrukcji i elementów wykończenia budynku – wyjaśnia mgr inż. Lech Kurzątkowski, konstruktor Biura Projektów MTM STYL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Największy wpływ na ten ciężar ma tutaj śnieg. Jeśli nie weźmiemy go pod uwagę, to zamiast 450 pozostanie 210 kg! Polska Norma PN-80/B-02010/Az1/Z1-1 dzieli nasz kraj na kilka stref, w których obciążenie to jest różne. I tak, gdyby opisana powyżej sytuacja miała miejsce w 2. strefie (np. Warszawa, Poznań, Szczecin), to wyliczony ciężar wynosiłby „tylko” niecałe 350 kg, a w 1. strefie (np. Wrocław, Zielona Góra) około 315 kg. Jak widać, różnica jest znaczna – dodaje Lech Kurzątkowski.

Zobacz także:  Kiedy wyremontować dach?

Strefy klimatyczne występują także w Polsce

Jakie wnioski praktyczne można wyciągnąć z tej dość nudnej, chociaż dającej do myślenia teorii? Otóż dostosowując gotowy projekt do swoich potrzeb (i co ważne, do miejscowych warunków klimatycznych i geotechnicznych), warto porównać strefę obciążenia śniegiem przyjętą w wyszukanym projekcie z tą, w której wybudujemy nasz dom. Jeśli nasza jest gorsza, powinniśmy bezwzględnie przeprojektować konstrukcję budynku – i to nie tylko samą więźbę, ale również te elementy, na które wzrośnie obciążenie. Jeśli natomiast będziemy mieszkać w  łagodniejszej strefie, możemy„odchudzić” nieco konstrukcję, zastosować pokrycie cięższe niż to przyjęte w projekcie, lub zaoszczędzić na samej adaptacji i spać spokojnie, mając spory zapas bezpieczeństwa nad głową.

Źródło: MTM STYL

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA