REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obciążenie dachu śniegiem

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu Fot. Fotolia
Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu. Ciężki śnieg może być dużym zagrożeniem i warto o tym pomyśleć wcześniej. Co jest więc najważniejsze w konstrukcji dachu? Jak duży jest wpływ miejscowego klimatu na budowę?

Pamiętajmy o dachu!

We współczesnych budynkach jednorodzinnych dach jest jednym z bardziej skomplikowanych elementów. Jeśli dopuścimy się błędów przy jego wykonaniu, dom straci walory użytkowe i estetyczne. W przypadku urozmaiconych kształtów oraz odpowiednio wysokiej jakości pokrycia, koszt dachu może przekroczyć nawet 30 procent wartości całej inwestycji. Dlatego bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie konstrukcji więźby dachowej, a także solidne jej wykonanie. Na forach budowlanych huczy od wpisów, których głównym tematem są koszty budowy dachu oraz porady dotyczące tego, co zrobić, by było taniej. Nie warto bezkrytycznie korzystać z takich uwag – konstrukcja dachu to skomplikowany i niezmiernie ważny element budynku. Na konstrukcję dachu olbrzymi wpływ ma tzw. strefa śniegowa, która w Polsce jest pięciostopniowa.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak prawidłowo wykonać dach?

Wybór więźby dachowej

Przy wyborze typu więźby powinniśmy kierować się wieloma czynnikami: szerokością i długością budynku, pochyleniem i liczbą połaci dachowych, wielkością obciążeń, wysokością ścianki kolankowej, możliwością podparcia słupami, bądź ścianami wewnętrznymi. Projektant konstrukcji nie ma, w praktyce, wpływu na te czynniki. Wynikają one bowiem z warunków zabudowy, jakie otrzymał inwestor, z wizji architekta oraz z pomysłów i życzeń przyszłego użytkownika. Decyduje tu również położenie działki na mapie stref klimatycznych – od tego zależy wielkość obciążenia dachu śniegiem i wiatrem. Konstruktorowi pozostaje przeanalizowanie wszystkich danych i wybór odpowiedniej konstrukcji więźby. Ma ona nie tylko spełniać oczekiwania architekta i inwestora, ale przede wszystkim znosić wszelkie możliwe obciążenia, pozwalając jednocześnie na oszczędność.

Zobacz także:  Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

REKLAMA

- Na palcach jednej ręki pracownika tartaku można by policzyć osoby, które nie będąc zaangażowane w proces projektowania konstrukcji, zdają sobie sprawę, na jakie obciążenia musi być przygotowana więźba dachowa. Otóż – mówiąc językiem fachowym – obciążenie jednego metra kwadratowego pionowego rzutu dachu (ocieplonego, wykończonego suchym tynkiem, mającego kąt nachylenia 35 stopni i ciężkie pokrycie, oraz położonego w 4. strefie obciążenia śniegiem np. w Białymstoku) może wynieść niemal 450 kg. Znaczy to mniej więcej tyle, że jeśli na rzucie dachu w skali 1:50 narysujemy kwadrat o boku 2 cm, to taki wycinek dachu może ważyć 450 kg. Jeśli dach ma skomplikowany kształt i będą się na nim tworzyć tzw. kosze śniegowe, to ciężar ten wzrośnie jeszcze o kilkadziesiąt kilogramów – w opisywanym przypadku o około 100 kg. Mówiąc obrazowo, zamiast dachówki, ocieplenia oraz śniegu, moglibyśmy na całym dachu poustawiać samochody, np. nasze małe fiaty 126p, i to bez żadnej szkody dla konstrukcji i elementów wykończenia budynku – wyjaśnia mgr inż. Lech Kurzątkowski, konstruktor Biura Projektów MTM STYL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Największy wpływ na ten ciężar ma tutaj śnieg. Jeśli nie weźmiemy go pod uwagę, to zamiast 450 pozostanie 210 kg! Polska Norma PN-80/B-02010/Az1/Z1-1 dzieli nasz kraj na kilka stref, w których obciążenie to jest różne. I tak, gdyby opisana powyżej sytuacja miała miejsce w 2. strefie (np. Warszawa, Poznań, Szczecin), to wyliczony ciężar wynosiłby „tylko” niecałe 350 kg, a w 1. strefie (np. Wrocław, Zielona Góra) około 315 kg. Jak widać, różnica jest znaczna – dodaje Lech Kurzątkowski.

Zobacz także:  Kiedy wyremontować dach?

Strefy klimatyczne występują także w Polsce

Jakie wnioski praktyczne można wyciągnąć z tej dość nudnej, chociaż dającej do myślenia teorii? Otóż dostosowując gotowy projekt do swoich potrzeb (i co ważne, do miejscowych warunków klimatycznych i geotechnicznych), warto porównać strefę obciążenia śniegiem przyjętą w wyszukanym projekcie z tą, w której wybudujemy nasz dom. Jeśli nasza jest gorsza, powinniśmy bezwzględnie przeprojektować konstrukcję budynku – i to nie tylko samą więźbę, ale również te elementy, na które wzrośnie obciążenie. Jeśli natomiast będziemy mieszkać w  łagodniejszej strefie, możemy„odchudzić” nieco konstrukcję, zastosować pokrycie cięższe niż to przyjęte w projekcie, lub zaoszczędzić na samej adaptacji i spać spokojnie, mając spory zapas bezpieczeństwa nad głową.

Źródło: MTM STYL

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA