REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obciążenie dachu śniegiem

Subskrybuj nas na Youtube
Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu Fot. Fotolia
Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu. Ciężki śnieg może być dużym zagrożeniem i warto o tym pomyśleć wcześniej. Co jest więc najważniejsze w konstrukcji dachu? Jak duży jest wpływ miejscowego klimatu na budowę?

Pamiętajmy o dachu!

We współczesnych budynkach jednorodzinnych dach jest jednym z bardziej skomplikowanych elementów. Jeśli dopuścimy się błędów przy jego wykonaniu, dom straci walory użytkowe i estetyczne. W przypadku urozmaiconych kształtów oraz odpowiednio wysokiej jakości pokrycia, koszt dachu może przekroczyć nawet 30 procent wartości całej inwestycji. Dlatego bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie konstrukcji więźby dachowej, a także solidne jej wykonanie. Na forach budowlanych huczy od wpisów, których głównym tematem są koszty budowy dachu oraz porady dotyczące tego, co zrobić, by było taniej. Nie warto bezkrytycznie korzystać z takich uwag – konstrukcja dachu to skomplikowany i niezmiernie ważny element budynku. Na konstrukcję dachu olbrzymi wpływ ma tzw. strefa śniegowa, która w Polsce jest pięciostopniowa.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak prawidłowo wykonać dach?

Wybór więźby dachowej

Przy wyborze typu więźby powinniśmy kierować się wieloma czynnikami: szerokością i długością budynku, pochyleniem i liczbą połaci dachowych, wielkością obciążeń, wysokością ścianki kolankowej, możliwością podparcia słupami, bądź ścianami wewnętrznymi. Projektant konstrukcji nie ma, w praktyce, wpływu na te czynniki. Wynikają one bowiem z warunków zabudowy, jakie otrzymał inwestor, z wizji architekta oraz z pomysłów i życzeń przyszłego użytkownika. Decyduje tu również położenie działki na mapie stref klimatycznych – od tego zależy wielkość obciążenia dachu śniegiem i wiatrem. Konstruktorowi pozostaje przeanalizowanie wszystkich danych i wybór odpowiedniej konstrukcji więźby. Ma ona nie tylko spełniać oczekiwania architekta i inwestora, ale przede wszystkim znosić wszelkie możliwe obciążenia, pozwalając jednocześnie na oszczędność.

Zobacz także:  Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

REKLAMA

- Na palcach jednej ręki pracownika tartaku można by policzyć osoby, które nie będąc zaangażowane w proces projektowania konstrukcji, zdają sobie sprawę, na jakie obciążenia musi być przygotowana więźba dachowa. Otóż – mówiąc językiem fachowym – obciążenie jednego metra kwadratowego pionowego rzutu dachu (ocieplonego, wykończonego suchym tynkiem, mającego kąt nachylenia 35 stopni i ciężkie pokrycie, oraz położonego w 4. strefie obciążenia śniegiem np. w Białymstoku) może wynieść niemal 450 kg. Znaczy to mniej więcej tyle, że jeśli na rzucie dachu w skali 1:50 narysujemy kwadrat o boku 2 cm, to taki wycinek dachu może ważyć 450 kg. Jeśli dach ma skomplikowany kształt i będą się na nim tworzyć tzw. kosze śniegowe, to ciężar ten wzrośnie jeszcze o kilkadziesiąt kilogramów – w opisywanym przypadku o około 100 kg. Mówiąc obrazowo, zamiast dachówki, ocieplenia oraz śniegu, moglibyśmy na całym dachu poustawiać samochody, np. nasze małe fiaty 126p, i to bez żadnej szkody dla konstrukcji i elementów wykończenia budynku – wyjaśnia mgr inż. Lech Kurzątkowski, konstruktor Biura Projektów MTM STYL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Największy wpływ na ten ciężar ma tutaj śnieg. Jeśli nie weźmiemy go pod uwagę, to zamiast 450 pozostanie 210 kg! Polska Norma PN-80/B-02010/Az1/Z1-1 dzieli nasz kraj na kilka stref, w których obciążenie to jest różne. I tak, gdyby opisana powyżej sytuacja miała miejsce w 2. strefie (np. Warszawa, Poznań, Szczecin), to wyliczony ciężar wynosiłby „tylko” niecałe 350 kg, a w 1. strefie (np. Wrocław, Zielona Góra) około 315 kg. Jak widać, różnica jest znaczna – dodaje Lech Kurzątkowski.

Zobacz także:  Kiedy wyremontować dach?

Strefy klimatyczne występują także w Polsce

Jakie wnioski praktyczne można wyciągnąć z tej dość nudnej, chociaż dającej do myślenia teorii? Otóż dostosowując gotowy projekt do swoich potrzeb (i co ważne, do miejscowych warunków klimatycznych i geotechnicznych), warto porównać strefę obciążenia śniegiem przyjętą w wyszukanym projekcie z tą, w której wybudujemy nasz dom. Jeśli nasza jest gorsza, powinniśmy bezwzględnie przeprojektować konstrukcję budynku – i to nie tylko samą więźbę, ale również te elementy, na które wzrośnie obciążenie. Jeśli natomiast będziemy mieszkać w  łagodniejszej strefie, możemy„odchudzić” nieco konstrukcję, zastosować pokrycie cięższe niż to przyjęte w projekcie, lub zaoszczędzić na samej adaptacji i spać spokojnie, mając spory zapas bezpieczeństwa nad głową.

Źródło: MTM STYL

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA